1. genelleme falan anlamam, ben gördüğümü, bildiğimi, yaşadığımı söylerim. kıvırcık saçlı kızların %99'u saçını neredeyse aynı uzunlukta ve aynı şekilde kestirir. bu kıvırcık saçın bir gerekliliği midir yoksa kıvırcık saçlı kızları en güzel gösteren şekil o olduğu için midir bilmiyorum, bunu bir kadın kuaförüne sorun, benim bildiğim bir şey varsa kıvırcık saçlı kızlar güzeldir ve kıvırcık saçlı kızların saç kesim şekilleri hemen hemen birbirinin aynıdır.

demek ki zamanında kendilerine en yakışacak uzunluğu bulup bu konuyu kapatmışlar. takdir ediyorum kendilerini ve güzeller.
  2. kıvırcık saça sahip olanların isteğine göre şekillenmezler.

bir kere, kıvırcık saçlı insan "aman yaa nasılsa kökü bende" diyerek kestiremez saçını. zira kökü onda değildir. nerededir bilemeyeceğim ama büyük ihtimalle yok bu saçın kökü falan. belli bir boya gelir, kalır öyle. daha sonra enine büyüme başlar. ağaç gövdesi gibi. o sürekli aynı boyda kalıyor sandığınız saçlar hep "uzatıyorum" saçlarıdır. halbuki doğrusu "büyütüyorum" olmalıdır, enine enine böyle.

hani olur da, yıllarca bekleyip uzatılması başarılır, "yahu süpürge gibi oldu böyle de gideyim kuaföre de bir şekil versin" denirse, kuaför çıkışı "saçını hep toplayan kıvırcık saçlı kız" a dönüşür o. kuaför o saçları ya kısacık keser, ya da kat atıcam diye üstlerini kısacık yapar, altlar uzun uzun kalır bir halta da benzemez. ha evet iki katlı pastayı andırır biraz.

yoksa siz düz saçlılar gibi "ayy şurası uzun kalsın buraya kat attırayım, sıkıldım kestireyim, bayıldım uzatayım" diye model mi seçiyoruz sanıyorsunuz? yok öyle bir dünya.
  3. olmayan şekildir. ne kadar değişik model olsun diye isteseniz de asla göremezsiniz o şekli. kendiniz kesseniz bile, kimse bunu farketmez. bu yüzden de kuaförde kestirdiğiniz zaman, fön çekilir ki model belli olsun. o fönde 10 dakika duramayacağından, anlık bir görüntü olarak geçer gider o saç şekli de. bu yüzden kuaför anıları hep kıvırcık saçlı kızların aklında, en güzel anıları olarak kalır!