1. ilk duyduğumda yadırgadığım bir sözdür. gayet de normaldir bu tepki. niye ve nasıl ortaya çıkmıştır tam olarak kesin bir bilgi yoktur. ama rivayet o ki :

    "birgün çamurlu bir havada askerlere istikamet verilmiş. bunlar koşarken haliyle üstleri başları botları hep çamurlanıyor. ertesi sabah tekrar temizlemeleri gerek. akıllı bir kısa dönem asker botlarına poşet geçirerek çamurlanmasını önlemek istemiş. bunu gören diğer askerlerde bununla alay etmiş."

    askerlik hayatım boyunca ben ve diğer poşet arkadaşlarımla kabullenerek diğer askerleri dumur ettiğimiz olaydır aynı zamanda. en iyi savunma saldırmaktır ne de olsa.
  2. önce gelip sonra gittiğinden başlarda tepki çeken kısa dönemlere, bir süre sonra herkes alışır, bu poşet de ilk günlerde duyulabilecek bir sözdür.
  3. bir rivayete göre askerde "torun torba" diye bir laf vardır,poşetin torbadan daha küçük olması nedeniyle,kendinden daha alt devreler,dönemler için kullanılan, işte bu sözcük öbeğine eklenen en son halkadır.artık "torun torba poşet" diye anılagelmektedir.genelde "eeh bunlar mı! bunlar torun torba poşet canım" benzeri cümlelerde kullanılır.türk ordusu içinde askerliğinin bitmesine en az süre kalan mehmetçiklerin geride bırakacakları silah arkadaşlarına hafif alaycı bir şekilde tatıkları lakaptır.