• görseller

• kırmızı pancar
    • kırmızı pancar
    • kırmızı pancar
  1. sokakta görsen meraba demezsin, ne var ki anti-kanserojen miymiş neymiş, annemin bu aralar sardığı, turp benzeri bitki.
    yumrusunu kesiyorsun ya, sanki kurban kesiyorsun, öyle kanlı canlı bişey mübarek... kıpmkırmızı, şekerli, bildiğin beyaz pancarın kan kırmızısı.

salatalara koymakmış adap; ama ben her zamanki gibi ezber bozup her gün bir dilim kesip yiyorum.
    hah işte, dananın kuyruğu da burda kopuyor.
    pancarı yedikten sonra idrar yavruağzı oluyor, böyle bir sempatik işemek ki anlatamam.
    güzel kızların pembe sıçması da pancardan diyorum ben artık, çünkü yok böyle bişey, çok sevimli eserler bırakıyorum arkamda.

hey gidinin pancarı, nelere kadirsin.

edit: dehşet gaz yapıyor; ve ishal.
  2. yeşil çaydan sonra midemi bozan yegane yiyecek.

morumsu bi şey, kırmızı değil kandırmışlar onu. suyunu sıkıp içiyorum ahmet maranki' nin tavsiyesi ve annemin zorlamasıyla. iyi geliyomuş her şeye. vücuda toptan iyi geliyormuş yani öyle diyolla. görüntüsündeki sempatiklik tadında da bi gıdım olaydı iyiydi. kaç yiğidi yitirdik bu yolda kim bilir sülüman.
  3. bu sebzenin bir kaç yeme şeklini yazmalı ki sözlük yemek tarifi görsün:
    -buharda pişirip salataların üzerine doğramak.
    -kabuğunu soyup suda haşlamak,o suya bolca sarımsak,tuz ve sirke ekleyip turşusunu yapmak.
    -soyup,haşlayıp,rendeleyip,bir teflona soğan kavurup üzerine bu pancar rendesini ekleyip kavurmak,soğuyunca sarımsaklı süzme yoğurt ile karıştırıp mezesini yapmak.
    -şimdilik aklıma gelenler bunlar.