merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kırmızı kurdele

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ikokulda hepsi pekiyili karneye toplu iğneyle tutturulan, açılışlarda kesilen, nişanlarda yüzükleri birbirine bağlayan çok fonksiyonlu kurdele.
  2. bekaretin simgesi olarak düğün gecesi baba tarafından kızın gelinliğinin üstünden beline bağlanır.mantık şudur; bembeyaz gelinlik-yani saflık temizlik + kıpkırmızı kuşak-yani kullanılmamış sıfır kilometre kız,yani çarşafın sabah alacağı renk..
    yeni bir yerin açılışında kesilen kurdelenin de aynı renk ve model oluşu ironiktir.büyük patron(düğün gecesinde damat) gelir,kurdeleyi keser mekanı(kızın münasip yerlerini) kamuya açar.tabi ilk hamle açılışı yapanındır.
    bu yüzden saflığını kaybeden kadına ilk evliliğinden sonra beyaz gelinlik giydirilmez,kırmızı kurdele de işlevini tamamlamıştır zaten.
  3. yanlış hatırlamıyorsam eskiden bu adda bir çizgi film vardı.
    bir gerçek dünya bir de sihir dünyası vardı. gerçek dünyadaki her insanın bir benzeri de sihir dünyasında bulunuyordu.
    neyse efendim sihir dünyasının prensesi kraliçe olabilmek için sihirli kurdele icat eder ve bu icatı bir sene denemek üzere dünyadaki kendi benzerine vermek zorundadır. icadın kabul olma şartı budur.
    işte prensesin benzeri de himeko muydu neydi öle bi kız. hatırlamıyorum ismini. bu kurdele ne işe yarıyo derseniz şöyle: aynanın karşısında paralel paralel şalalap gibi bir tekerleme söyler ve dünyada var olan (şart bu) birisinin ismini söylerseniz görüntü olarak o oluyorsunuz. belli bir süre sonra da eski halinize dönmezseniz o vücutta hapsoluyosunuz. heyecanlıydı lan. bi kersinde o süreyi geçmişti himeko. prensesin de olaylara müdahale etme hakkı yok ayrıca başka kimsenin öğrenmemsi lazım bu sırrı. sadece çocukluk oyuncağı canlanmıştı o yardım edebiliyordu himeko'ya. e tabi himeko da erkek gibi kızdı. az diildi yani.
    böle fantastik bir konu beni uzun süre idare etmişti. sonra onun da sonunu getirmediler. ama çok hoşuma giderdi. bi de böyle bi çizgi film:
    (bkz: sailor moon)

edit: hakaru diye ismini salladığım himeko
  4. aıds'e karşı takılan kurdeledir.

düzenleme:aids'ten koruyan bir fonksiyonu yoktur zira yakaya takılır.zaten başka yere takılsa da korumaz. sadece aids'e karşı savaşın simgesidir. savaş derken bilinçlendirme ile olur bu,başka türlüsünü bilimadamları yapmaya çalışır, onlarda da beyaz önlük üzerine kurdele sırıtır.
  1. 1