merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kış masalı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. sezen aksu 'nun sezen aksu söylüyor albümündeki enfes şarkılarından biri.
    sözleri radikal'de yazan,bir de cihangir kedileriisimli bir şiir kitabı olan yıldırım türker yazmış,oynak musikisini sezen aksu bestelemiştir. hızlı,güçlü,ritmik bi şarkı olduğundan bol bol oynatırdı küçükken.büyüyüp sözler de anlaşılınca daha da güzel olmuştu.

kış masalı

bir su damlası ürperir tenimde
    bir temas hatılarım ta eskiden
    gözlerimi unuttum masallarda ağlayamam ki ben

su gibi çırılçıplak ve aydınlık
    saz gibi durdum şiddetin önünde
    sevgiyi bilmiyorlar bilmiyorlar
    söyleyemem ki ben

yabanım, sevgilim, esmerim, sebebim
    bir gün bir kış masalında sevip yitirdiğim
    şimdi artık korkudan şarkılar mırıldanan
    öpüşünle yaralı bir kız çocuğuyum ben.

her sözüm mühürlenmiş, kilitlenmiş
    bin öpücükten, bin dokunuştan
    uyumasam da canımın çığlığını
    susturamam ki ben
  2. şarkı mı? şarkı mı?

diye tekrar tekrar sorulasıdır. içeride küçük çaplı bir aydınlık peyda olmasında rolü büyüktür. müziği keyiflidir bir o kadarda hüzne gark eder. sözleri değerlendirmeye ne hacet zati.

'' bir temas hatırlarım ta eskiden''.
    bir bakış ya da dokunuş. ayırdına varamıyorum. hüzünlü bir çizgi, dudaklarının kenarında. gitmemeye yeminli. mevsimler sıyrılmış kaderlerinden. yine de kış, evet. kapıda, hissediyorum. tumturaklı bir soğuk alacak bedenimi. dudaklarım birbirine çarparken mor renge bulanacak. hayır hayır, midem değil. dünya beni tutmuyor.

kara ve soğuk bir mevsim mi alt edecek beni. ben yine sıcak, ben yine yangın. gülüşlerimin aksine. bir sokak çocuğunun sokaklarında avare. yalnız onun. kirli yüzünü benimle yıkayan, 'kış masalı' nı anlatıp durduğum. gizlice girdiği bahçenin hamağında sallanırken, hiç görmediği yerlerin özlemiyle yanan o çocuğun.

'' öpüşünle yaralı bir kız çocuğuyum ben''.
    ben babamın hayal kırıklığıyım. annemin umut taciri. sepya tadında bir hayatın müptelasıyım. bütün sorguların kaçağı, mukavemet gücü yüksek aşkların tutuklu sanığıyım. ücralarda bir şeyim. en çok ta sana'yım.

''sevgiyi bilmiyorlar bilmiyorlar
    söyleyemem ki ben''

gitmek bilmeyen bir ‘sus’ ağırlıyorum dudaklarımda. bunun bana yaşattığı klasik huzurdan bi’haber sorguluyorlar beni. konuşmak, sevmek midir? ( retorik sorular silsilesi )

bütün suskunluğunla konuş bana, en sessiz harflerden cümleler kur, hemen şimdi. uykularımdan öp, uyumasam da. bir acının daha miladı olma. beni ölümle, sonsuz bir uykusuzluk ile nişanlama. bilirsin demek geçse de içimden, bilmezsin sen;

'' uyumasam da canımın çığlığını
    susturamam ki ben''
  3. eskileri hatırlatandır, çok eskileri, o zamanlar yaptığı etkiyi şimdi başka senaryolarda gene yapandır. öpüşle yaralanmak da ne güzel bir fiildir öyle.
  4. daha ilk dinleyişte bu şarkıda bir şeyler var dememle birlikte, beni sözlerine odaklanmam gerektiği hissine yönelten şarkıdır...tek bir cümlenin içinde bir ömür yatıyor adeta:gözlerimi unuttum masallarda ağlayamam ki ben...
  5. atv'nin dizisi. gül oğuz yönetiyor. mahinur ergun yazıyor. cemal hünal, duygu yetiş, nursel köse, menderes samancılar, birce akatay, fırat çelik, erdem akakçe ve suzan aksoy oynuyor.
  6. atv'de başlayan reklamındaki süslü püslü yazıdan dolayı önce "kıç" masalı olarak okuduğum dizidir. -ki bence bu hataya çok uygun bir yazı yine olsun yine yanlış okurum pişman değilim!- acaba bu benzerlik kastimi yapıldı diyede düşünmedi değilim neticede görüldüğü kadarıyla bi kızın peşinde koşuşturma hikayesidir neyin peşinde koşacaklarıda açık görünmektedir fazlası beklenmemeli yalanlara düşmemelidir.
  7. dizi isimlerinin çok amaçsız olduğunu belirtir bu isim. amaçsız olduğunu bildikleri için dizinin 3. veya 4. bölümünde saçmasapan bir masal uydururlar. işte "kışın solan çiçeğin balarısına olan aşkı yaza kadar uzarmış da kışın çektiği ızdırabın adıdır kış masalı" tadında bir şey uyduruluverir senaristler. yemiyoruz lan işte. armut kafalar.
  8. yeni sezonun açılmasıyla atv ekranında boy göstermeye başlamış dizidir. dizinin en büyük avantajı kuşkusuz ıssız adam cemal hünal'dır.
    gelelim konuya...
    esmer adında 17 yaşında bir kız var. bu kız dağlarda çiçek topluyor. sonra adamın birini yılan sokuyor. burda adamın biri cemal hünal'dır ama karakterin ismini bilmiyorum. kız çok güzel kokuyor. adam acıdan kıvranması gerekirken kızın göğüslerine bakıyor; nasıl bir ruh hali varsa? adam evli. gel zaman git zaman - ki bu zaman bir kaç gün - kızla adam sevişiyorlar. adam alenen senle evlenemem ama alırım bir ev her gece birlikte oluruz diyor. kız da olmaz diyor. adamın asıl karısından ise erkek çocuk olmuyor malum işler işte.

muhtemelen kız tek gecede hamile kalır ve erkek çocuğu olur. falan filan...

dizide bir abukluk ise kızın kıyafetleri; hangi köyde bu kadar göğüs dekolteli kıyafetler giyiliyor merak ediyorum doğrusu. ayrıca kız 17 yaşında bana göre bu tecavüz kapsamına girer.

bir de unutmadan esmer adlı kızı annem dizisinde oynayan kız oynuyor. demek kızda hep ergen ve erkenden seks hayatına adapte olma görüntüsü var.
  9. yuhh artık... dedirten dizi.dizide başrolü oynayan kızın fantastik giysileri gibi çağrışımlar yaratan dizidir.anlatımı bir hayli komiktir.masallar çocuklar içinse 'bu ne' diye düşündürür...
  1. 1