1. güzel olanları; iri siyah gözlü, kalın dudaklı, ince belli ve geniş kalçalı esmer dilberlerdir.
  2. içinde bulunduğum ve bulunmaktan onur duyduğum kızlardır. hayır kürtler diye değil, dıslanıyoruz eziliyoruz sömürülüyoruz diye demogoji yaptıkları için değil, kimliklerine sahip çıkabildikleri için onur duyuyorum onlardan olmaktan, onlar diye adlandırılmak zorunda bırakılsalar da bağıra bağıra ben kürdüm diyebildikleri için onur duyuyorum.

kafatasıcılık gibi bir zihniyete sahip olmadım hiç. sen türksün, sen türk kızısın demedim kimseye, kendilerini saf ırk zannedenler kadar alçalmadım. ülkemi sevdim, seviyorum... sen kürtsün diye bana yüz burusturanlar oldu olmadı değil, ama her biri sevgiye ve hoşgörüye sahip olamadıkları için hep kaybedenler safında yerlerini aldılar.

umudumu yitirmedim hiç, bu ülkede hem kürt hem kadın olmak bazen zor gelse de, hiç yılmadım. toplumdaki yerimi ben yarattım, insanları yanıma ben seçtim. ortak atalara, ortak evlatlara sahi olduğum en önemlisi ortak bir kaderi paylaştığım hiç bir ırka arkamı dönmedim, arkasını dönenin yüzüne gülmedim.

bunların aynısını yapan türk kızlarına da ermeni kızlarına da çerkez kızlarına da rastladım.
    onlarla bu ülkeyi paylaştığım için de hep çok mutluluk duydum.

evet ben birkürtkızıyım ama aslında türkkızıyım, ermeni kızıyım, çerkes kızıyım, ben en önemlsi bir dünya vatandaşıyım.
  3. ülkemiz coğrafyasının kayda değer güzelliklerini bir arada bulunduran hatunlardır. yamanlardır, vefakarlardır...
  4. bazen çok güzel olabilen kızlardır. afettirler . o derece.

ama taaa ki konuşana kadar. konuştukları anda o güzellikten vazgeçersiniz.