1. kardeşi için (bkz: türk halkı)
    edit: eksi veren türk olsun, kürt olsun embesil bünyelere sesleniyorum: babası türk annesi kürt olan beni bile böyle birşey olmadığına inandırmaya başladınız. yiyin birbirinizi amına koyim.
    edit 2: başlık başıma kalmış.
  2. bir kavram kargaşası yaşandığı açıktır, kürdistan kuruldu muki halkı olsun? yada bu halkın vatanı yok!!! ikiside olmadığına göre yanlış olan sanırım başlığın kendisi, doğrusu için kürt kökenli vatandaş yada sadece kürt. ayrı bir halk olarak ele almak bişeleri baştan kabul etmek olur. yada halk kelimesinin yüklendiği anlam nedir ona bakmak lazım. ardındanda vatan kavramına bi göz atmak gerek.

edit: faşo olmadığım diğer girilerimden açık ama sizde amma çokmuşsunuz be daha 5 dakika olmadı nedir bu kuyruk acısı?
  3. tamam biz malız sizleri dışlıyoruz eziyoruz çoğunlukta olduğunuz yerlere yatırım yapmıyoruz kıtız kafamız basmıyor bunlar böylece sıralanabilinir. madem biz bu kadar olumsuzuz neden ezilen halk bizi utandırmıyor.ya da merhamet sadece neden türk halkından bekleniyor.başlangıç için biraz ağır konuşmuş sert eleştirmiş de olabilirim.ama unutmayalımki davranışlar davranışı doğurur.nasıl her türk kürt e kin beslemiyorsa bir kürt te türk e beslemiyordur. e o zaman neyin kavgasını yapıyoruz ?
  4. kürt halkının varlığı için kürdistana neden gerek duyulmuştur onu anlamış değilim.o zaman sorarım ben sözlüğe aynen şu şekilde:

lazistan var mıdır ki laz halkı olsun?

halklar yüzyıllar öncesinden beri mevcuttur.türkiye toprakları da bünyesinde bir çok halkı barındırır.kürdü,lazı,rumu,ermenisi,çerkezi...barış içinde mi yaşıyoruz orası tartışılır...

bu etnik gruplarının hiçbiri inkar edilemez,reddedilemez.bunları reddetmek tarihimizi tanımamak olur.

o yüzden cehalet ve faşizm kurbanı olmayalım.başkaları bizleri bölmeden bizler aramızda siz-biz kavgası çıkarmayalım...

efendime söyliyim.kitap falan okuyalım mesela.bilmiyorsak öğrenelim ne demiş atalarımız bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

yani şimdi sen gelmişsin burda yazar olmuşsun ama eline bir kitap alıp okumamışsın hadi kitap okumadın diyelim ordan bir internet explorer sayfası açıpta araştırmamışsın etnik grupların tarihlerini kökenlerini.

sonra kıs kıs gülerler adama.komik olmayalım.mümkün mü?
  5. ülkemizde her daim horgörülüyorsunuz, dışlanıyorsunuz, kültürünüzle, yaşam tarzınızla alay ediliyor,diye kandırılan topluluktur.lakin böyle bir şey yok.

devletin yanlış politikaları vardır,hükümetlerin yanlış politikaları vardır,efendime söyleyeyim bu topraklarda huzur istemeyen devletlerin baskısı vardır ama bu halk arasında ikilik yoktur.

ikilik,"sizin hakkınızı savunmak için dağa çıktık"diyip taşeronların devletlerin tetikçiliğini yapanlar da vardır.
    ikilik,orakla çekiçle dağa çıkıp,akp oyları süpürünce eline kur'an-ı kerim alanlarda vardır.
    ve ikilik "diyarbakır kalemizdir" diyip orada bile sivilleri katledenlerde vardır.
  6. kökenleri mezopotamya uygarlıklarına dayanan, dünyanın köklü halkı...fazla söze gerek yok.
  7. kimileri hor görüldüklerini, dışlandıklarını inkar etse de gerçekten de bazıları tarafından 2. sınıf aşağılık insan topluluğu olarak görülen halktır.

benim kürt olduğumu söylediğimde "aman bunu her yerde söyleme" diyen arkadaşlarım oldu, benim sokakta kürtçe konuşulmasından rahatsızlık duyan ve bunu hiç çekinmeden açık açık dile getiren arkadaşlarım oldu, benim karşıma oturup "kürtleri sevmiyorum ya hepsi bölücü" diyen arkadaşlarım oldu, benim yolda biri kendisine laf atınca "kürt" diye küfreden arkadaşlarım oldu.

hangi kürde sorarsanız sorun bu ülkede kendisine adam gibi davranılmasını istediğini, "insanca yaşama hakkı" istediğini söyler. he, öyle aşırı şeyler de değil istedikleri. "insanca yaşama hakkı" dedikleri şeyler; bir yerde kürt olduklarını söylediklerinde kendilerine aşağılayan gözlerle bakılmaması, dillerini istedikleri gibi konuşmak, sürekli bölücü muamelesi görmemek. yani eşit olmak, yani bu ülkede misafir konumunda bulunmamak, yani sanki bu ülkede kürtler hiç çalışmıyormuş da sadece devlet onları besliyormuş gibi düşünüp "yediğiniz kaba pisliyorsunuz" denmemesi.

ayrıca doğudaki çoğunluğu kürt olan halkın sefalet içinde yaşadığı da bir gerçek. "devlet oraya bir sürü yardım götürüyor, hala doymuyorlar" diyenlerin seslerini duyar gibiyim. ama orda hala iş yok, okul yok. operasyonların da, pkk'nın da, devletin yanlış politiklarının da yükünü taşıyan hep doğudaki halk oldu. burdaki insanlar ahkam kesmeyi bildiler sadece; "asalım, keselim hepsini, köklerini kurutalım, ne kadar şehit vermemiz gerekirse de veririz" dediler bu bir strateji oyunuymuş gibi.

ben bir kürdistan hayali kurmuyorum, hayalini kurduğum herkese eşit hakların tanındığı, kimsenin aşağılanmadığı, kimsenin etnik kökeninden dolayı yargılanmadığı bir ülke.

şuna eminim ki; biz kendi içimizde birleşmeyi başarıp, insanlara kürt, türk, ermeni, laz, çerkez olarak değil de insan olarak bakmayı yeniden becerebildiğimizde sorunların önündeki en büyük engeli kaldırmış olucaz.

not: bir anda favlanmaya başladı seneler önce yazdığım bu giri. yıllar içinde bazı algılar, fikirler değişiyor. tamamını silmek istemedim ama beni rahatsız eden bazı yerleri çıkardım. her an silebilirim de. favori yapanların haberi olsun.
  8. türk halkıyla arasında tek fark bir "t"dir... hep bu coğrafyada doğmuş, yaşamış, ağlamış, gülmüş ve ölmüşlerdir. yani hepimiz gibi. bizi sömürenler ninnilerle uyuturken -onların diyip ötelemek istemiyorum ama anlaşılırlık adına diyorum sadece- onların uykuları hep silah sesleriyle keşfedilmiştir. rüyaları kırmızıdır, bizimkilerse bembeyaz, hani öyle beyaz ki önünü göremezsin. zaten bir "t"yle neler yapılabilir ki? tank, tüfek, top, taş, turgut özal hatta tayyip adında bir çocuk... ya da tır, tren, tramvay, tarık mengüç... onlar t'sinden mahrum bizimse çoktan yok olmuş "k" harfimiz... yani kardeşliğimiz...