• görseller

  • kürdistan bayrağı
  • kürdistan bayrağı
  • kürdistan bayrağı
  • kürdistan bayrağı
 1. kırmızı, beyaz, yeşil şeklinde üç şerit ve beyaz şeridin üstünde sarı bir güneşten oluşan bayrak.
  bu topraklarda hak etmediği kadar haksızlığa, aşağılanmaya uğruyor. işin ilginç yanı bu hakaretlerde bulunanlar bayrağı kutsal sayan bir ırkın ahvadı.
  salt pkkye ait olmayan bu bayrak, daha önce kurulan kürt devletleri tarafından da kullanılmıştır.
 2. kürtlere ait bir devlet hiç bir zaman olmadığı gibi bundan sonra da olmayacağı için hiç bir zaman olmamış ve olmayacak bayrak.
 3. kürt tarihinin dayandırıldığı urartular böyle bir bayrak kullanmamıştır. ayrıca medlerin kürtlerin atası olduğu iddia edilir pers asıllı olsalar da hakikatte. persler ise hint-avrupa ırkına aittir. medlerin de kürt asıllı kaynaklar dışında gerçek tarafsız kaynaklarda bu tip bir bayrak kullandıklarına dair bilgi yoktur. devlet olduğu iddia edilen hasnaviler ve mervaniler ise aşiret beylikleri olup devlet yapısına geçememişlerdir. tamam 1940'lardan sonra bulunma bir bayraktır en nihayetinde ama bu bayrağı geçmişte kullanamamışlardır kürtler. zira bu bayrağı ve benzerini kullanacak bir gerçek devlet kuramamışlardır. genelde birbiri ile çatışan kabileler halinde hayat sürmeleri devlet olmalarını engellemiştir ve bir araya toplanıp tek çatı altında birleşmeleri durumu olmamıştır. bu yönü ile arap kabilelerine benzerler kürt kabileleri.
 4. sadece medlerin isimlerini bilen böylece binlerce yıllık geçmişi olan kürt tarihini bildiğini sanan insanların tabiki gereken saygıyı göstermeyeceği bayraktır.
  kürdistan bayrağı daha önce kurulan bazı kürt devletlerinin (medler, urartular, mahabad kürt cumhuriyeti, mitanniler, hurriler,gutiler vs vs) kullandıkları bayraklarda geçen motiflerin sentezi gidibir. bu devletlerin bayraklarının çoğunluğunda sarı, kırmızı,beyaz ve yeşil renkler hakimdir. bu tartışılmaz bir gerçektir. şimdi ortadaki güneş sembolünün anlamına gelirsek. bu sembol daha önceden yezidilik dinine inan kürtlerin inanıcı belirttikleri bir nişanedir.

  bilindiği gibi güneş yezidi dininde kutsal kabul edilir ve yezidiler dualarını güneşe bakarak okurlar.
  renklerin anlamlarını ise şöyle açıklaya biliriz:
  yeşil: yeşil renk her milletin kültüründe yer alan doğayı temsil eder.
  kırmızı: ateşi temsil eder (yezidilikten gelmedir)
  sarı: güneşi ve güneşin doğaya hayat vermesini temsil eder.
  beyaz: barışı, iyiliği ve aydınlığı temsil eder.

  görüldüğü üzer bu bayrakta ve bu bayraktaki motif ve renklerde herhangi bir bölücü unusur bulunmamaktadır.
 5. "falan rengin üstüne filan desenli" deyip geçerli bir tanımı yapılabilir. sonra da "olmayan, hayatta da olmayacak" diye bir tanım yapıp deşarj olabilirim. ama gelin görün ki kurulma aşamasında "sevgili x, bak kuruyoruz ha, kuralım mı yoksa kurmayalım mı" diye soracaklarını zannetmiyorum (hani olur ki sorarlar diye % 0.983 bir ihtimal bırakayım). halbuki barzani'ye cep telefonu numaramı bıraktım, e-posta adresimi verdim, "bak kurarken soracaksın ha" dedim. bana sorsa "kurma olm manyak mısın" derim. ama güzel kardeşim, sana bana sormayacaklar. "sen ben dediğin bir ordu değil miyiz" nidalarıyla gözleri dolan, vatansever arkadaşlara diyorum ki, nasıl "hayatta olmayacak", nasıl "olamayacak" sözleri bu kadar rahat sarf edilir? hayır güvendiğiniz 3-5 nükleer tesisiniz varsa bana da söyleyin de "kuramazsınız, yakarız lan bu gezegeni" sözlerine ben de katılayım. ama yok böyle bir kendine aşırı güven, böyle bir nostradamus edası. milliyetçi, ulusalcı, falancı, filancı olmak başka, "geleceği görmek" başka. "kurulmasını istemediğim devlet" diye tanımlarsın, böylece hem fikir beyan edersin, hem de kurulursa tükürdüğünü yalamazsın. burada "gençliğe hitabe" tadında yazınca adamlar kurmaktan vazgeçmiyorlar.
 6. bir nevi algıda seçiciliktir.

  askerlikte bir tabir vardır “yemleme" diye. anlamı, tuzaklama yapılan bir patlayıcıyı, hedef olarak seçilen kişilerin aşina olduğu bir maddeye bağlayıp, patlayıcıyı tetiklemesi sağlanır. tuzağa çekmek için kuşların belli bir çizgide yemlenmesine atfen bu kelime kullanılır. güneydoğuda, iç güvenlik harekatı sırasında “gayri nizami harp" vasıtasıyla silahlı kuvvetlerin jargonuna girmiştir.

  arazide bulunan herhangi bir şey olabilir yemlemeye konu olan materyal. bir walkman, bir pornografik dergi, bir silah, para yada arazide bulduğunuzu sandığınız herhangi bir şey. siz yerden o materyali aldığınızda bir “misina" yardımıyla, yada tuzaklamanın muhteviyatına bağlı olarak başka bir şekilde mekanizmayı tetiklersiniz, açık olan devre tamamlanır ve patlar. başarılı bir tuzaklama yapmak isteyen kişi yapmış olduğu tuzaklamanın boşa gitmemesi için “yemleme" taktiğini kullanır. arazide timler halinde bulunan ve “intikal" eden askerleri, arazide bu tip materyal bulmaya alıştırır. kendisinin yada arkadaşlarının gördüğü ve ilk bir kaç sefer patlamayan materyalleri, asker diğerlerinden daha önce bulup almak için istekli olacaktır. dolayısıyla tedbirsiz davranacaktır. saldırganın asıl amacı da bu tedbirsizliği kullanmaktır.

  kürdistan kelimesinin bu kadar çok telaffuz edilmesinde buna benzer bir yemleme olduğu kanaatindeyim. toplumun bilinç altına kürdistan adını yerleştirmek ve bir nevi bu kavramı konuşma dilinde daha çok kullanılabilir kılmak, benimsetmek hedeftir. psikolojik bir durumdur ve algıda seçicilik hadisesi olarak değerlendirilebilir.