• görseller

• küçük kara balık
    • küçük kara balık
    • küçük kara balık
    • küçük kara balık
  1. küçükken annemin ders çalış biraz diye azarlarından sonra tırsarak elime aldığım kitap. onlarca kere okumuşluğum vardır. annem ara sıra bu kitabı hala hatırlatır.
  2. hikaye büyükanne balığın milyonlarca torununa masal anlatması ile başlar. anlattığı masal küçük kara balığın masalıdır. hikaye içinde hikaye durumu söz konusudur. eser iranlı komünist yazar behrengi'ye aittir. "kırmızı balık" sembolü gözlerden kaçmaz.
  3. çevresinin baskılarına karşın denizi bulmak için yola çıkan küçük kara balığın öyküsü... çocukken okunan kitapların büyükken sahip olunan ideolojiye önemli etkide bulunacağı düşünülürse her çocuk okursa dünyanın daha güzel bir yer olacağı kitap.
  4. dünyadaki en güzel çocuk kitaplarındandır.etrafınızdaki tüm çocuklara hediye edebileceğiniz en iyi kitaptır.ülkesinde(iran'da) katledilmiş olan behrengi nın en iyi hikayelerinden.okuyan her çocuk küçük kara balık olmak ister,işte bu yüzden önemli bi hikaye.

bir sabah erkenden,daha gün doğmadan,küçük kara balık annesini uyandırdı:
    "anneciğim, seninle konuşmalıyım" dedi.
    annesi, uyku sersemliği içinde:
    "acelen ne sevgili yavrum?" diye sordu "önce sabah gezintimizi yapalım, sonra konuşuruz."
    "olmaz anne,artık ben bu gezintilere çıkmak istemiyorum.buralardan gideceğim."
    "sabahın bu erken saatinde nereye gideceksin yavrum?"
    "bu derenin bittiği yeri merak ediyorum" diye karşılık verdi. "ah anne, bu soru beni aylardır düşündürüyor. derenin nerede bittiğini öğrenmem gerek.bugüne kadar bu soruya bir karşılık bulamadım.geceleri gözüme uyku girmiyor.sürekli bunu düşünüyorum.kararımı verdim anne, gidip derenin nerede bittiğini öğreneceğim. orada neler var, başka yerlerde neler var, görmek bilmek istiyorum.`
    küçük balik merakını yenemez, yanına bir kac balık daha alarak, ailesini arkasında bırakarak, dereye çıkar, dere büyür ırmak olur, arkadaslar degisir hain olur, ve küçük balik karabatağa ve testere balığına ragmen denize ulasir...
  5. bu kitaptan sonra, pek az kimse bilir lakin, "kudsi gazinur" adlı bir iranlı yazar, küçük kara balık'a nazire yazmıştır.
    adı ne?
    "küçük kırmızı balık"

hikayenin çıkış yeri ise, küçük kara balık'ın en sonundaki, "ama yavrulardan biri, küçük bir kırmızı balık, o gece hiç gözünü kırpmamış. sabaha dek hep denizi düşünmüş"ten geliyor..

küçük prens'le küçük kara balık'ın aynı tarafa baktıklarını düşünürüm hep; öyle ki, her yıl bir daha okunup, bir daha anlam kazanır; çocukluğu tanıdıkça bir anlam, dünyayı tanıdıkça bir anlam, insanları tanıdıkça bir anlam..

öyle ki, dünyadan ve insanlardan nefret ettikçe, denizinizden kaçıp gidesiniz geliyor / ya da / bileğinizden bir yılan zehrinin geçmesini istiyorsunuz.. bu yüzdendir ki en güzel masal anlatır herşeyi..
  6. babanın çocuğuna verdiği en güzel düş, dünya. madalyonun diğer yüzünü sorgulamayı, "deryayı bilmeyen balıktan tuhaf olmamayı" sağlar, aydınlatır.

özledim seni küçük kara balık. hepimiz küçük kara balıklarken okuduk öyküyü, sorular sorarken, dünyayı algılamaya, olup biteni adlandırmaya çalışırken. ne eşsiz bir yol gösterici...