1. sevginin abartılı ifadesidir. belki de köpeğin karşılıksız sevgisi, sonsuz sadakatidir örnek verilen
  2. sürüm sürüm sürünmektir köpek gibi sevmek. hem de öyle delicesine aramayı isteyip de gurur yapıp aramamazlık kadar da basit değildir. tam tersine köpek gibi sevmek gururunun bazen hiçe sayılmasını umursamamaktır. gecenin bi yarısı kapıyı çarpıp gidiyorsa, peşinden pijamayla koşabilecek kadar çok sevmektir, sizden gitmesine izin vermemektir. kapısında elinde çicekle pas pas olabiliyor musun? evde olmadığı halde, ve telefonda "gelmeyeceğim" dediği halde, 3 saat o sokakta oturup onu bekliyormusun? budur işte köpek gibi sevmek, yanabilmektir, tüm o çoşkunluğu da yanmaktan gelir..
    sevginin yürekte, içerde duramaması tüm gücüyle, belki de taksim meydanında, havlamasıdır:

"gitme, gel buraya be! geberiyorum ya, köpek gibi seviyorum lan seni!"
  3. birisi söylese ağzını burnunu kırarız belki, ama insanlık işte hayvanlığı yakıştırdık gene kendimize.

- nejla köpekler gibi seviyorum senii, yalvarırım...
    - sus lan it

(bkz: hayvanlar gibi sevişmek)
  4. aşık olmanın bokunu çıkartma eylemi. kendini biraz olsun seven ve azıcık da olsa mantığına hükmeden insanın kıyısından bile geçmemesi gereken durum.
  5. anlatılmaz yaşanır birşeydir bu, rüyada gibisinizdir, aşk sarhoşusunuzdur, ne size söylenenleri duyar kulağınız, ne önünüzden geçenleri görür gözünüz, eskiden beğendikleriniz eskiden yaptıklarınız anlamsız gelir, kelimelerin yetersiz kalması neymiş görürsünüz, çok seversiniz, hep seversiniz...