1. steven spielberg'in yönetmenliğini yaptığı, 1993 yılına damgasını vurmuş, dinozorların bir parkta insanlara sergilenmek üzere genetik metodlarla yeniden dünyaya getirilişini anlatan film...
 2. michael crichton'ın romanından uyarlanan bilim kurgu filmi. steven spielberg bu filmle ününe ün katmış, hollywood'da zirve yapmıştır. bu filmden kazandığı para, tek kişi tarafından bir filmden kazanılan en çok para olarak gösterilmişti zamanında. spielberg, bu filmden aldığı paradan sonra schindler's list'i hayrına çekmiştir.
  başrollerde sam neill, laura dern, jeff goldblum bulunur. ayrıca seinfeld'ten newman olarak hatırladığımız wayne knight da yine newman'a yakın bir karakterle karşımıza çıkar.
 3. 1993 yılında michael crichtonun kitabından uyarlanmış ve steven spielbergün yönetmenliğinde çekilmiş dinazor filmi.3 oscar kazanmıştır.bunlar; best effects sound effect editing,best effects visual effects ve best sound dur.

  film amerikada $357,067,947 dünya çapında ise $920,100,000 hasılat elde etmişti. yapımı için harcanan para ise sadece 63 milyon dolardı.bu rekoru 1997 yılında titanic filmi tarafından kırılmıştı.

  filmin daha sonra ikincisi ve üçüncüsüde çekilmiştir.

  (bkz: jurassic park 2 the lost world) yönetmeni: steven spielberg yapım yılı 1997
  (bkz: jurassic park 3) yönetmeni: joe johnston yapım yılı:2001

  kaynaklar:
  http://www.imdb.com/...
  http://www.the-numbers.com/...
 4. bu film'le ilgili en çok akılda kalan diyalog belki de "hiç bir masraftan kaçınmadım"dır.aynı zamanda bu film gösterime girdiği sırada ülkemizde dinazorlar diye bir dergi yayınlanmaktaydı ve her hafta çizgi roman şeklinde bu filmi kısım kısım izlettiriyordu bize.ne günlermiş be!şimdi amerika'yla aynı anda giriyo her film vizyona.
 5. eski bir madende işçiler tarafından bulunan ufacık kehribarın içinde hapsolmuş bir sinek ile başlayan ve kocaman bir adada (ısla nublar) insanların daha önce şahit olmadığı türden bir hayatta kalma mücadelesine dönüşen olayları konu alan muhteşem film.
  bu haliyle de doğanın kurallarını ihlal etmenin yada ufak olayların nasıl da büyük trajedilere sebebiyet verebileceği üzerine felsefi çıkarımlar yapmak da mümkündür.
  kitaplar ve dergiler gibi bu film de bir kuşağı bu tarih öncesi devlerine hayran bırakmıştır.
  (bkz: @1047431)
 6. spielberg' in aynı yıl gösterime giren filmi, schindler' s list' le alakalı maddi kaygılardan dolayı, para kazanma amacıyla çektiğinin söylendiği film...

  ancak, daha sonra, bu film hakkında yönetmenlik kariyeri açısından bir hata olduğunu söylediğini bile iddia edenler var ...