• videolar

 • görseller

  • john forbes nash
 1. örneklerinin elektrik elektronik fakültesinde sıklıkla görülebileceği, elinden hesap makinasını düşürmeyen ve mütemadiyen hesap yapan insanların benzetildiği a beautiful mind'ın ana karakteri.

  bazen nihat berker de derslerde kendini kaptırıp gidince john nash'i aratmaktadır tüm tahtayı işlemlerle doldururken. fakat şu da bir gerçektir ki elinde tebeşir yokken gayet sevecen, sempatik ve john nash'in olamayacağı kadar neşe dolu bir insan modeli sergilemektedir.
 2. hayran olunmasını gereken bir yaşama sahip nobel ödüllü matematikçi,princetonda matematik departmanındadır halen.boğaziçi üniversitesine geçen sene eylül ayında gelmiştir bir konferans için.güney meydanda onu görmek bir şereftir.keşke yine gelse.kalemini bana verse.
 3. beautiful mind adlı film "kız hiç büyümüyor!" diyerek şizofrenide kendi realitesini bulmuş dahi. şizofren tedavisinde aklıma boyut kabullenimi başlığ altında yeni fikirler getirmiştir.
 4. a beautiful mind'daki durumun aksine özel ajanlardan rusya karşıtı mesajlar almamıştır gerçek john nash. aslında uzaylılar görür sürekli ve onların gazete ve dergiler aracılığıyla kendisine varlıkları hakkında mesajlar verdiğini zanneder.
 5. matematik dalında verilmeyen nobel ödülünü nasıl aldığını merak ettiğim matematikçi.
 6. kendisi nobel ödülünü ekonomi dalında almıştır, filmde kadın erkek ilişkisi şeklinde açıklanan ve çok cesur bir hareketle ödev olarak verdiği o tez daha sonra şirketler tarafından keşfedilmiş, kullanılmış ve büyük bir başarı sağlayınca kendisine bu ödülü kazandırmıştır.
 7. hayatı anlatılan filmde halisilasyon olan küçük kız bir ara kuşların arasından koşarak geçer ve kuşlar havalanmaz. bunu henuz nash' in hasta olduğunu birmediğiniz zamanlarda fark etmişseniz benden daha iyi bir seyircisiniz demektir ki ben 3. seyredisimde fark ettim.
 8. bitirme ödevi için araştırma yaparken tanıdığım ve hayran kaldığım büyük beyin.. bir matematik dehası.. şizofren bir matematikçiden çok daha fazlasıdır.. aşırı zeka sahibi olmanın zorluklarından bihaber çevrelerce sadece akıl oyunları filminden edinilen izlenimle "şizofren matematikçi işte. adam kafayı yemiş zaten" cümleleriyle çok fütursuzca ifade edilebilir.

  ekonomiyi matematiksel dinamik bir denklem sistemi olarak ele almıştır. oyun teorisi üzerine yaptığı çalışmalar - nash equations, non cooperative games - ile sadece ekonomide büyük yankılar uyandırmakla kalmayıp, daha yüksek lisans seviyesinde iken brouwenin sabit nokta teoremini ispatlamış ve riemann tarafından ortaya konulan matematiğin en temel varsayımlarından birini çürütmüştür. ayrıntılı bilgi için

  http://cepa.newschool.edu/...