• videolar

 • +15 görseller

  • jean seberg
  • jean seberg
  • jean seberg
  • jean seberg
  • jean seberg
  • jean seberg
 1. fbı'ın demokrat görüşlerine tahammül edemediği sinema oyuncusu. fransız sinemasının amerikalı aktristi kara panterler'e açıktan destek veriyordu.carlos fuentes ile olan birlikteliğinden hamile kaldığını bilen fbı,doğacak bebeğin babasının bir zenci olduğu söylentisini yayarak, kara panterler'e verdiği desteği önlemek istedi. yaşadığı bunalım nedeniyle erken doğum yaptı. bir basın toplantısında bebeğin beyaz ve cansız bedenini gazetecilere göstererek dedikodulara son verdi.
  yaşadığı bunalımlı günlerden sonra depresyona giren seberg film çevirmeye devam etti. fakat sık sık intihar teşebbüslerinde bulunuyordu. en son 1978 yılında paris metrosunda bir trenin altına atlamaya çalıştı. bir hafta ortadan kaybolduktan sonra 8 eylül 1979'da paris'in dışında bir yerde arabasında ölü bulundu. yanında boşalmış bir kutu uyku ilacı ve bir intihar notu vardı. ölümüyle fbı'ın bağlantısının olup olmaması hep tartışmalı oldu. montparnesse mezarlığına gömüldü.
 2. zamanının ötesinde bir güzelliğe sahip, hayat dolu biriyken yaşadığı olayların etkisiyle hayata küsen, fransız sinemasının amerikalı güzel ve iyi oyuncusu.
 3. sinema tarihinin en önemli filmlerinden a bout de souffle'de oynadığı patricia karakteri ile efsaneleşen güzellik-saint joan.
  o filmdeki bir kareyi dondurup , uzunca seyreder ve "işte ölmemek bu yüzden güzel" diyebilirim...ama o öldü işte. çünkü nick cave haklıydı :

  "tüm güzellikler ölmeli"
 4. a bout de souffle'den sonra kısa saçlı kadınların artık gözümde güzelleşmesini sağlayan oyuncu
 5. giysileri ve kısacık saçları ile bir erkek çocuğunu andıran ve farkında olmadan paris modasına yön veren genç oyuncuyu sadece modacılar değil, fbi da takip ediyordu. çünkü fransız sinemasının amerikalı yıldızı, " kara panterler" isimli ırkçılık karşıtı örgüte açıktan destek veriyordu.

  not. her ne kadar intihar gibi görünse de bu ölümle fbi'ın bir bağlantısı olup olmadığı tartışıldı.
  not: uyarıları için anladım bozukluğu 'na teşekkür ederim.
 6. güzel ne kelime, melek olan oyuncu. artık böyle kadın gibi kadınlar pek çıkmıyor oyuncu dünyasında sanki. varsa yoksa twilight taki gibi kemiksiz kızlar...