• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• jean jacques rousseau
  1. "şu dünyada hiçbir şey insan kanı pahasına alınmaya değmez" demiştir, pekte güzel söylemiştir.
  2. half-life oynarken kullandığım ikinci nick. adamın hoşuna da gitmiyor değil hani . hebede hübede tangur tungur j.j.roussea---->einstein .(yani jj.rousseau ebesine atladı einstein'ın )
  3. günümüz demokrasi anlayışının ve fransız ihtilalinin esin kaynağı olan yazar, düşünür, filozof, politika ve müzik teorisyeni.

"devlet büyüdükçe özgürlük küçülür." demiştir kendisi ki ne kadar haklı olduğu ortada.

demokrasi için dile getirdiği şu tespitten dolayı ayrıca saygı duyarım kendisine:
    "eğer tanrıların oluşturduğu bir halk olsaydı, kendisini demokratik bir biçimde yönetirdi. yönetimin bunca kusursuz olanı insanlar için elverişli değil."
  4. sevdiğimiz bir filozof, müzisyen ve toplum bilimcidir.
    mülkiyet üzerine şu tespitini almak gerekir:
    "bir toprak parçasının etrafını çevirerek "burası benimdir" diye düşünen ve insanları kendisine inanacak kadar saf bulan ilk insan, medeni toplumun baş kurucusuydu. hiç kimse insanlığı, bunca cinayetten, savaş ve katliamlardan, bunca dehşet ve felaketten, sınır kazıklarını sökerek veya hendeği doldurarak geride kalanlara, "bu sahtekarı dinlemeyin, eğer bir kez yeryüzünün meyvelerinin hepimize ait olduğunu, yeryüzünün meyvelerinin hepimize ait olduğunu, yeryüzünün ise hiç kimseye ait olmadığını unutacak olursanız, mahvolursunuz."
  5. sadece ben. kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım.

(bkz: les confessions)
  6. uzağa işeme açısından mustafa kemal atatürk'ün beş bastığı zat. biri tüm dünyayı etkileyen, pek çok sosyal bilimci tarafından milliyetçiliğin (dolayısı ile atatürk'ün izlediği ve sonucunda türkiyeyi kurduğu ideoloji'nin) temeli olarak kabul edilen fransız aydınlanmasınınen önemli bir kaç filozofundan biri. diğeri bunun bir ülkede iyi uygulayıcılarından biri.

nasıl bir toplumsal eziklik var anlamadım arkadaş, atatürk'ü rahat bırakın artık yahu, saçma sapan çıkarımlarınıza alet etmeyin.