• görseller

  • japon bayrağı
  • japon bayrağı
 1. düz beyaz arkaplan üzerine tam ortada büyükçe kırmızı bir daireden oluşan bayrak. kırmızı daire güneşi temsil etmektedir. eski halinde güneşten çıkan kırmızı güneş ışınları da vardır.

  ayrıca beşiktaş taraftarının fener maçlarında mütemadiyen açtığı bayrak. çıkış noktası genelde gerdek geceleri ortaya çıkan kanlı çarşafa olan benzerliğidir. fener beşiktaşın nikahlı karısı olduğu için (özellikle de saracoğlunda) bekareti bozma işlemi genelde karakartala düşer.
 2. kan lekesi kan lekesi çarşafında kan lekesi çarşaf kirlendi gerdek gecesi onun bunun fenerbahçesi tezahüratının tamamlayıcı öğesi olarak kullanılan bayrak.
 3. tay sachs hastalığını tarif ederken kullanılan tanım.
  "japon bayrağı gibi lekeler görülür."tıp fakültelerindeki sınavlarda aynen bu şekilde soruda tanımlanır.
 4. üzerindeki büyük kırmızı nokta alay ve geyik malzemesi olsa da sonuçta bir ülke için kutsal bir değer olduğu unutulmaması gereken olgudur.
 5. güneşin doğduğu ülkeyi sembolize eder. ikinci dünya savaşının sonuna kadar bayraktaki o güneşten ışıklar yayılmaktaydı. savaş sonrası japonyayı işgal eden abd, japonlara yayılmacı-saldırgan duygular aşıladığı gerekçesiyle yayılan bu ışıkları bayraktan kaldırttı.
 6. yunan bayrağına saygı duyduğu için çiğnemeyen atatürk'ün memleketi emanet ettiği adamlardan bir rezillik örneği olarak beşiktaş-fenerbahçe maçlarında akıllarınca fenerbahçe ile dalga geçmek için açılan bayraktır,adı üstünde bayraktır,ne olursa olsun saygıya değerdir.rezil bir adete benzetmek ayıptır.

  (bkz: kanlı çarşaf)