merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

izmirli erkekler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. sorun başkasının kız arkadaşına yavşaması değil, insanın güvenebilecek bir kız arkadaşı edinmesi veya güvenmediği bir kızla birlikte olabilecek kadar kişiliksiz olabilmesi meselesidir. dalga geçmek, aşağılamak haddim değil ama bu batıda yaşayanların değil, daha çok türkiye'nin doğu kültürünün bir parçasıdır. insan birlikte olduğu kişiye sonuna kadar güveniyorsa zaten yanlış birşey yapmayacağını bilir. sana güveniyorum, etrafa güvenmiyorum gibisinden düşünceler de insanın kendi sorunlarını gizleme çabasıdır. sadece sosyal oldukları için, kendi sosyal güvensizlik ve becerisizliklerinden kaynaklanan sorunlarını bütün bir şehrin erkeklerini suçlayarak örtbas etmeye çalışmak ve bunu neden göstermek de tahmin edileceği üzere abesle iştigaldir. memnun olunmayan izmir'de değil de memlekete gidilmesi bu durumda daha uygundur.
  2. fiziksel olarak hoş görünme isteğinin kültürsüzlük yada boş olmakla değerlendiriliyor olması elem vericidir,şekilciliktir.entelektüel seviyenin tavan yada taban olduğunu kılık kıyafetle algılamamız zannımca mümkün değildir.paspal olmak kültür belirtisi değildir.
    sevgilisi olan bayanlar sanıyorum başka illerimizde erkek arkadaşlarına zimmetlenmekte.zimmetlenmekte ki erkek arkadaşlarından başka hiç bir er kişi ile samimi olma konuşma v.s gibi hakları bulunmamakta.bu tarz bir girişim şiddetle bastırılıp(ki er kişiye)tekmeyle savuşturulmaktadır.
    açıkçası bahsedilen boş ve şekilci şeklinde tabir edilen şahıslar yurdumun bir çok şehrinde görülebilmektedir.niçin izmir e mal edildiğini anlayamamaktayım.halbuki izmirde bir çok arkadaşımla siyaset,politika,çevre ve dünya hakkında da keza tatil,gezme,tozma hakkında da gayet güzel sohbetler edip anlaşabilmekteyiz.ve yine bir çok izmirli erkek arkadaşım çevresine gayet duyarlı olup etraflarında ne olup bittiğini gayet iyi bilmektedir.hatta bahsedilen boş tiplere ziyadesiyle gülüp menşeleri hakkında ayrımcılık yapmamaktadır.

tabii ki bu yorumlarım izmir kızı olup estetiğe önem verdiğim,sevgilim dışında da erkek arkadaşa sahip olduğum, hatta bir çok kişiye göre kaşar ve kıçı kalkık olduğum için dikkate alınmayabilir.

ve hiç önemli değil...
  3. kendine, kız arkadaşına ya da çevresine duyduğu güvensizlik sonucu çözümü osuruktan sosyal tespit uydurup başkalarına bok atmakta bulanların aksine (ki böyle yanılgıya uğrayanlar boku kendi kafalarından aşağı dökmüşlerdir bile), batıda yetişmiş bir bireyin özgüvenine fazlasıyla sahiptirler. bu özgüven erkeklerde yavşaklık, kızlarda kaşarlık unsuru yaratmaz.

bonus: bugün "kız-erkek arkadaşlığına inanmıyorum" deyip bizleri yavşak diye adlandıranlar, kız arkadaşın her hakkının erkek sevgilide saklı olduğu doğu kültürünün dürtüsüyle kız-erkek iletişimine de inanmayarak öbür gün sevgiliyi mümkün olsa eve de kapatır. yazık!

edit: türkiye'de erkeğin şerefi kadının namusu üzerinden değerlendirildiği sürece paranoya ile badanmış muhafazakarlar daha çok eksi oy verir bu giriye.
    küpe takan, saçı şekil, siyasetten anlamayan itüsözlük yazarı.
  4. genelinin nasıl olduğuna burada birisi karar verip, bir diğerine sen karar verme dur, bunu bir tek ben yaparım diyorsa zaten bir gariplik var. yine de ben bunun eğlenmek amacıyla açılmış bir başlık olduğunu düşünüyorum. aksiyse gayet hüzünlü bir durum kişi açısından. yavşayana haddini bildirmesi gereken sevgilidir, rahatsız olmuyorsa zaten bırakınız sevgilinizi, izmirli erkeğin o hale gelmesini sağlayan sevgilisi olduğu halde bu durumdan memnun olan hatundur. çok ısrarcıysa da yavşayan onun izmirli olmakla erkek olmakla değil, azmışlıkla ilgili bir problemi vardır. yıllardır izmir'de yaşayan ama izmirli olmayan çok da gezen bir hatun olarak bu tiplerden anadolunun her bir yanında bolca gördüğümü söyleyebilirim. izmirli çocuklarla da sevgilim olduğu halde yemeğe filan gidiyorum üstelik, bugüne kadar diğer yörelerden daha fazla bir asılma görmedim, kimse ırzıma geçmeye de kalkmadı. eğleniyoruz, geziyoruz, muhabbet ediyoruz, içiyoruz falan, sonra sevgilimizle tanıştırıyoruz, arkadaş oluyorlar ama yavşamıyorlar.. çünkü ben izin vermiyorum.
    bunu yazanın da anarşist nickli olması ayrı bir ironidir. yine söylüyorum bence bu şaka olsun diye yapılmış bir tespit.ciddiyse karnı dar, acıklı bir yaklaşım.
  5. meşhur izmir kızları kadar olmasa da ziyadesiyle hoşlardır.
    her izmirli gibi belli bir kültüre sahiptir.
    kendine bakmayı ve temiz kokmayı bilir
    büyüklerine saygı duyar ama en büyük saygı kendisinedir.
    kızlarla sadece arkadaş da olunabileceğini bilir .
    aşka uzak sevgiye yakındır.
    sokakta görünce dönüp bakmazsınız ama iki kelam sohbet edince hemen belli eder kendini izmirli erkekler
  6. gezip tozup eğlenilmesi,fazla kafaya takılmaması,çok fazla şey beklenmemesi gereken erkeklerdir.zaten onlar da sizden çok fazla şey beklemezler.keyif adamıdır bunlar,sıkıntıya gelemezler fazla.işinize gelirse..böyle olmak onların suçu değildir ayrıca.hangi erkeği izmire götürsen böyle olur zira ortam da müsaittir malzeme de...mümkünse izmirden çıkmamaları iyi olacaktır aksi halde hem üzer hem de üzülebilirler.
  1. 1