1. türkiye'nin en belalı trafiğine sahip istanbul'a nazaran günün her vaktinde akıcılığını kaybetmeyen trafiktir..akşam iş çıkışı saatlerinde bornova giriş, bornova yolunun (ismini unuttum şimdi) altınyol'a bağlandığı kavşak, alsancak giriş gibi yerlerin nadir olarak tıkandığı görülmektedir..ee, bu da haliyle normaldir..

bu trafiğin bayan sürücülerinin yoğunluğu istanbul ile yarışacak düzeydedir..işin içine araba kullanma güzelliği girince konu hakkında sessiz kalma hakkımı kullanmak istiyorum..öte yandan dolmuş nufüsu azdır..izmir'de, istanbul gibi belli semtlerde ve belli güzergahta dolmuş bulunmaktadır..ama istanbul şöförlerine oranla biraz daha sakindirler..ondan dolayı sol şeritte son sürat giderken müşteri kapmak için zart diye sağa kıracak bir dolmuş göremezsiniz..nitekim otobüslerin, bu dolmuşlardan daha delikanlı olduğunu düşünüyorum..onlar daha fena manevra yapabiliyorlar..

haftasonları; pazar akşamları ise -bir tatil şehri olarak- izmir çeşme otobanı dönüşünde gişe kuyruğu oluşuyor..yeteri kadar uzun olabiliyor ama emin olun bu tıkanıklık bir boğaz trafiği yanında hiç kalır..tek dert, dur kalk yapmaktan o izmir sıcağında hararet yapmış, su kaynatmış arabalar oluyor..

yollar istanbul yolları gibidir..düzenli şehirleşme olmadığı için sağdan soldan anayola birleşen yan yollar mevcuttur..ama şu var, istanbullular tek yön trafikleri çok severler..izmirde böyle birşey söz konusu değildir..tek yön yollar parmakla bile gösterilmez..nerede oldukları bilinmez..

hızlı araba kullanmayı sever izmirliler..sol şerit hep kalabalıktır..tüm izmirliler için sollama şeriti nerdeyse artık sağ şerit olmuştur..abarttım biraz ama cidden çok sevilir sol şeritler..

nitekim güzel bir şehrin trafiği olduğu için insanı çok yormaz, ömründen yemez..istanbul'daki ağır bir kızartma, izmir'deki ise zeytinyağlı bir yemektir..(acıkmışım lan)
  2. izmir de akşam iş çıkışı trafiği öyledir ki, eğer evden 10 dakika erken çıkarsanız gideceğiniz yere 30 dakika erken gidersiniz, eğer evden 10 dakika geç çıkarsanız 30 dakika geç kalırsınız. öyle de bir trafiktir.
  3. yağmurla hortlayandır. sanki birileri sırf yağmur yağdığında trafiğe çıkıyor.

+ yağmur başladı bey

- hanım ben bir çıkayım o zaman alsancak'a gidip geleyim