merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

izmir foça 7 jandarma komando eğitim alayı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hayatımın en kötü günlerini geçirmemi sağlamış işkence yeri. uygulanan eğitim programı kesinlikle insani değil ama belki de gerekli. intikallerde sırt çantanız tıka basa doludur (tim komutanınız ek olarak taş koydurabilir, bizimkiler gibi) elinizdeki silah her dakika daha ağır gelir, yürümekten ayaklarınız patlamıştır bile. akşam üzeri yürüyüş bitip mevzilendiğinizde dünyalar sizin olur. tabi yine boş durmak yok, terli elbiseleri kurutmazsanız geçe zatürre, pnömani v.b. hastalıkları yüzünden eğitime hasta devam etmeniz gerekebilir. ayağınız burkulmuştur, iki hafta ayak ağrısıyla dağ tırmanırsınız.

komando birliklerini birbiriyle kıyaslamak saçmadır. herkes kendi askerlik yaptığı birliği dünyanın en zor eğitim verilen yeri olarak görür. en zor askerliği ben yaptım tartışması işte bu yüzden hiç bitmez.

7. alay ve 6. alay(manisa/kırkağaç) jandarma birlikleri oldukları için %99 (evet) sınıra asker gönderir. eğirdir dağ komando okulu piyade olduğu için ve piyadenin sınırda işi olmadığı için il merkezine gönderilir. tabi yine şehir içindeki görevlere neresi olursa olsun giderler.
  2. foça 4. jandarma komando okulunda yedek subaylık okulunu tamamlayıp gittiğim ve oh ne kebap yermiş yav dediğim yerdir.
  3. doğu ve güneydoğu'daki sınır karakollarına operasyon düzenlemeleri için düzenli olarak komando timi yetiştiren alaydır.

anlatılanlardan küçük bir kuple;

- tuvalete ve yemeğe sürünerek gidersiniz. evet bildiğiniz egitim bitmiş ve yemeğe gitmek üzere yola koyulmuşsunuzdur fakat bir anda "yat" emri ve gelir ve ardından ekürisi olan "sürün" emri. sürüne sürüne girersiniz yemekhaneye...

sıkıntılı bir yer.
  4. 20 şınav çekemeyen bünyeye 75 şınavı paşalar gibi çektirebilen bir yerdir. sadece 75 günde büyük değişimi yaşatıyorlar adama. flama koşusunda ayaklar ağırlaşmışken depar atma gerekliliği duyabilirsiniz, ardınızdan eli sopalı bi komutan geliyor olabilir. ama gene de güzeldir, askerlik yaptım dersiniz. bi de her bokun sonunda komando diye bağırması adamı deli eder. gideceklere allah yardım etsin, korkmayın ama öldürmez.
  5. acemiliğimi an itibariyle tamamlamış olduğum yerdir.hakkında çok detaylı bilgi olmadığı vede duyumlara göre yorum yapıldığı için,acemiliğimi burada bitirmiş biri olarak,bu 75 günde neler yapıldığını anlatmaya çalışayım.şayet buraya gidecek olan zavallı arkadaşlarımız,gitmeden önce bu giriyi okurlarsa,gidecekleri yer hakkında belki bir fikir sahibi olabilirler.evvela foçada bi iki tur attıktan sonra küçük bi otobüs garajı olan bu yerden alaya kalkmakta olan bir dolmuşa binersiniz ve yolda giderken yanınızdaki asker arkadaşlarınızla pkk karşıtı sloganlar atabilirsiniz.ama dikkat.şahsen benim gördüğüm, o sloganları atan insanlar ilk istikamet yiyişlerinde vatana millete küfür etmişti.sizde bu tür yanlışa düşmeyin.burada bulunan komutanlar,en az 10 sene gönüllü jandarma özel harekat timlerinde görev yapmış uzmanlar ve ast subaylardır,coğu kayışı çizdirmiştir ve sizi en iyi eğitebilecek kapasitededirler.ilk gün zorlu geçer aranırsınız,beklersiniz,belki aç kalabilirsiniz.elbiseleriniz dağıtılır,saclar bir numaraya kesilir birde mavi renkte acemi beresi takarsınız.ve bununla beraber aşırı bi disipline maruz kalırsınız.ilk hafta günde 20 kez içtima alınır belki daha fazla.ilk haftadan sonra artık rahatlanır ve bi ay,yani yemin törenine kadar sürecek olan yanaşık düzen eğitimi başlar.bi ayın sonunda,yemin töreninden yaklaşık bi hafta önce muayene yapılır ve komando olmaya elverişsiz olanlar refuzeye ayrılır.bu kişiler jandarma olarak devam ederler ve bunlarda 75 gün acemiliğini tamamlarlar.burdaki olay aslında komando olmaya elverişsiz olanlar değilde,komando olmak istemeyenlerdir.bi doktor gelir hastalığı olan, jilet izi dövmesi,piskolojik tedavi görmüş olanlar ayrılsın der ve bu kişilere bakılmaz.kalanlar muayene edilir ve sıkıntılı olanlar refuze edilir.şahsen bendede dövme vardı ama yinede komando oldum tamamen gönüllülük işi.daha sonra yemin töreni olur,ailesi gelenlere 2 gün ev izni verilir ve artık komando eğitimi başlar.burada sizi zorluyacak olan şey mevsim yaz ise sıcaklardır.bölge aşırı sıcak ve atlet gömlek üstte hucum yelek ile ciddi terliyorsunuz.hayatımda ilk kez burda dizlerim terledi.timlere ayrılırsınız ve timde herkesin bi görevi olur.keskin nişancı,mg3,bixici,sıhhiyeci,bomba atarcı,roketatarcı vesayre ve herkes kendi silahının eğitimini görür.profesyonelleşir.sürekli atışlar olur ve vuramassanız ikiyüz metre atış alanını sürünerek geçersiniz.son 5 haftada her hafta intikal edersiniz toplamda beş intikal yapmış olursnuz ve her seferinde iki gün dağda kalırsınız.yollar oldukça zordur,sürekli tırmanırsınız.bayılanlar çok boldur.şahsen biz ikinci intikalimizde akşam yedide yola çıkmıştık ve sabah hava aydınlandığı halde hala yürüyorduk.son derece zordur.çanta sürekli daha ağır gelir, saygı değer komutanlarımız genellikle yataklarını,yiyeceklerini,sularını kendi timlerine dağıtıp,mp3 lerini takıp kafalarına göre takılırken,siz ecel terleri dökersiniz.ve en ağır geçecek olan son intikalden sonra artık komando olarak dağlardan kışlaya giriş yaparsınız.bu yerde sürünmek çok boldur.bir kişinin yürüyüş esnasında konuşması yüzünden tüm bölük sürünür.benim sürünmediğim bi gün olmadı.dağa doğru koştururlar ve yorulup durursan o yolu sürenerek çıkartırlar.atışta vuramassan atış parkurunda sürünürsün.dayakda boldur bi tüm general yada albay gibi bi tanıdığın yoksa ağzına sıçıyolar.özellikle piskopat ayağındaki kişiler dayak manyağı oluyor.ben intikalde nöbette uyuduğum için yediğim tokatlardan dolayı 15 dakika yüzümü hissetmemiştim.eh biraz sıkıntılı biyer,ama askerlik yaptım diyebilceğiniz biyer ve kendizi verirseniz kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki yaralarla beraber birazda kas yapabilirsiniz.buranın sivri sineğide aç köpekler gibi saldırıyor.gece gündüz.alayda çok yok ama intikallerde perişan oluyorsunuz.sinek ilacıyla gezmekte fayda var. 2.tabur 6. bölük e düşecek olanlar için,bordo bereliden çıkma,daglardan uzak tutlmaya çalışılan,herkesin aksine doğudan batıya sürülen tehlikeli komutanımız murat kiraz,artık insanlıktan çıkmış,görmüş geçirmiş profesonel jöh serdar çapanik,gelecek dönemde en iyi askerleri yetiştirceğini düşündüğüm en sağlam vede orjinal komandolar mehmet çınar ve aydın soyismi lazım deil(hatırlayamadım zaten bir aydın o var)kayışı diğerlerine göre biraz daha fazla çizdirmiş olan serdar göksu,abi diyebilceğiniz güzel insan adem palta,ve hayatımda en tiksindiğim insan olma şerefine nail olmuş olan iğrenç insan hüseyin akarsu.burda sadece kurallara uyun androit olun denileni yapın komutanların gözüne girmeye bakın sorulanlarada doğru cevap vermeye çalışın.böylece burada çok rahat askerlik yaparsanız.torpil olayı oldukça fazla.bu kadar saygılar...
  6. öncelikle, foça da iki tane komando tugayı bulunmaktadır. dördüncü ve yedinci, eski ve yeni olarak bilinirler.

(bkz: foça 4. jandarma komando eğitim tugayı)
    (bkz: yeni foça 7. jandarma komando eğitim alayı)

yedinci tugay, er ve erbaşlara eğitim verirken, dördüncü de ise artı olarak asteğmenlerin de bulunduğu rütbeli kursiyerler de eğitim görmektedir.

sabah: uygulamalı gps dersi, 2 kilometrelik gps kullanma ve yön bulma uygulaması
    öğlen: spor dersi; 2 kilometre hafif koşu, 66 şınav, 44 mekik, 10 barfiks, dağda 3 kilometre yürüyüş, 5 kilometre koşu, 8 kilometre yürüyüş.
    akşam [gece]: orta travers, hedef sayısı 5, süre 6,5 saat, parkur uzunluğu yaklaşık 22 km.

(bkz: siz artık insan değilsiniz)

kasım da daha uzun bir giri yazmak dileğiyle.
  1. 1