• videolar

• görseller

• iyi insan olmak
    • iyi insan olmak
  1. toplumun ve insan olmanın vermiş olduğu temel ahlak değerlerine sahip...

yok bu değil işte, bu "normal insan" tanımı. şimdilerde "erdem" olarak öne sürülen pek çok şey bile insan doğasının getirisi. çalmamak, yalan söylememek, dolandırmamak, gibi gibi, asla erdem olmayan şeyleri erdemmiş gibi ortaya atmak ne acayip.

* birisini öldürecek veya ezecek gücün varsa ve bunu yapmıyorsan eğer; o zaman zalim değilsin. zaten mazlumsan eğer zulmetten uzak olman senin artın değil ki.

* aldatabilecek çapa sahipsen ve aldatmıyorsan, ancak o zaman sadıksındır. karından başka kadın görmüyorsan eğer, nasıl sadık insanım diyebilirsin ki. uçkurunu hiç çözmemişken ben zina yapmam diyebilmek mi erdem. yoksa uçkuruna uzanan ellere rağmen aldatmadığın zaman mı gerçekten "sadık" olur insan.

* eline başkasına ait beş kuruş geçmemiş olan, köydeki mahmut amca nın bana dürüst olduğunu söyleyebilir mi kimse?

* bir dağ köyünde yaşayan ve sadece annesi ile keçileri ile gününü tamamlayan çoban mı dürüsttür? nasıl ki bu kadar bilgiyle ona dürüst değil diyemeyiz, aynı o şekilde "dürüst" yaftasını yapıştıramayız üzerine. keçilerine mi yalan söyleyecek?

* çok para kazanma şansın olmadıysa nasıl diyebilirsin ki para hırsım yok diye.

hani temel erdem unsurları işte.
    yeterli sınava girmeden devlet memuru bile olamıyorsun, yani dokuzdan beşe göt üstü oturmak için bile bir ton sınava girmen lazım, oturuş bile bir hakedişken, dünyanın en güzel etiketlerini ne güzel yapıştırıyoruz birbirimizin üzerine.

"inanılmaz güvenirim ben ona"
    "hayatta harama uçkur çözmez kocam"
    "her söylediğine inanırım onun, hiç yalan söylerken görmedim"
    hasiktirin.

aslında bir çoğumuz, sanırım bu sınavların çoğuna giremeyecek. yani iyi bir insan olup olamadığımızı kendimiz bile anlayamayacağız.

bana kalsa, o yüzden güzel insan, iyi insandır işte. gülümseyen insan, affeden insan, affettiren insan, mutlu insan, mutlu eden insan, hatta küçük çaplı poliannalar falan işte.

öfff.
    boşver hepsini.
    inandığın insan iyi insandır senin için.
    inanıp inanmamak senin elinde işte, karşındakinin iyi olup olmaması senin elinde, lafın en kısası.
  2. toplumdaki her bireyin sahip olması gereken bir özellik bence.

mesela bir insan çok iyi iktisadi donanıma sahip olabilir, harika bi muhasebeci olabilir. fakat eğer o insan iyi -iyi'den kasıt dürüst ahlaklı- değilse yaşadığı ülkeyi çok büyük zarara uğratabilir. ve bu da iyi bir muhasebeci olmasının bir şey ifade etmediğini -en azından ülkenin yararına- gösterir.
  3. zaafın kralı.
    sagda solda bir sürü lavuk karaktersizlikler yapa yapa, çıkarlar saglayıp, mutlu hayatlar sürüyor. bir de bunu sizin üzerinizden yapıyorlar.
  4. hayat boyu kendisini kazıklamayı görev adletmiş insanlar olacağını, potansyel enayi gözüyle bakılacağını bilmek zorunda. bilmek zorunda ki insanlar bir ömür boyu arkasından saf, amma kandırdılar diyecek. vazgeçmemek iyi insan olduğundandır. bir yerde sıkılıpta "yaşasın kötülük" diyorsa, aslında sıkılmıştır insanların bu tavrından. ötesi değil.