merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• iyi bir çocuk olursan şirinleri bile görürsün
    • iyi bir çocuk olursan şirinleri bile görürsün
  1. 1

iyi bir çocuk olursan şirinleri bile görürsün

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. küçük çocukları zorla iyi yapmak için kullanılan şantajdır, hiledir, hurdadır. aynen "iyi bir çocuk olursan, noel baba mektubunu alır ve hediyeni getirir" gibi, bu sefer televizyonlarda binlerce körpecik sübyanın beynini yıkayan şirinler'in başlangıcındaki hikayenin sonunda söylenir. ufacık çocuklar düşünemezler tabii, şirinleri gördükleri zaman birşey yapamayacaklarını. sanırlar ki, bunlarla arkadaş olacak o mavi veled-ül parmaklar, ormana maceraya götürecekler. külliyen yanlış.

bir çocuğun maksimum o anda yapabileceği şey, şirinleri cümle içinde kullanmaktır ki, bu da arkadaşları tarafından deli, öğretmenleri tarafından şizofren olduğu düşüncesini kuvvetlendirecektir.

(bkz: ben bugün şirin gördüm)
    (bkz: babamın şirini var)
  2. yıllar geçip yaş ilerledikçe bu sözün içindeki nesne ve söyleyen değişir.

16-18 yaş, hatun:

iyi bir çocuk olursan memelerimi görebilirsin.

18-25 yaş, hatun:

iyi bir çocuk olursan içine de girebilirsin.

25-35 yaş, patron:

iyi bir çocuk olursan maaşında fazladan bir sıfır daha görebilirsin.

35-45 yaş, tanrı:

iyi bir çocuk olursan cennetteki hurileri görebilirsin.

45-60 yaş, evlat:

iyi bir çocuk olursan torununu kucağına alabilirsin.

60-80 yaş, eş:

iyi bir çocuk olursan sana memelerimi göstermem...

özetlemek gerekirse iyi bir çocuk olmak asla mükafatsız kalmaz...
  3. şirinler çizgi filminde anlatıcının çizgi film başlamadan hemen önce söylediği repliktir. küçükken şirinleri izlerken ananem beni "cin onlar cin" diye korkuttuğu için bu söz bir hayli kasardı beni.
  4. bu amaca varmak için küçüklüğümde diş fırçamla lavaboyu bile temizlmişliğim olmasına rağmen en sonunda babayı almışımdır
  5. küçüktüm çok küçüktüm ama gerçi bir o kadarda salaktım inanmıştım buna. her gün türlü türlü iyilik yapar akşamları da yatmadan önce dua ederdim göreyim nolur diye. sonralarda baktım görünmüyorlar bıraktım iyi çocuk olmayı. yaramaz oldum. en berbatından bir çocuk oldum illallah getirttim herkese. ama gördüm evet gördüm. ben dünyada bir şirine gördüm. aynı çizdikleri gibi hatlara sahip olan, aynı onun gibi konuşan bir şirine. demek ki neymiş efendim iyi çocuk olmak kötü çocuk olmak çokta önemli değilmiş. ömenli olan görmek için gerekli zamanı bilmekmiş.
  6. küçükken annemle aramda komik bir diyalog geçmesine sebep olan bir sözdür.

televizyonda bu söz söylenmektedir, o sırada...
    annem: sen şirinleri gördün mü hiç?
    uyanık ben: evet gördüm anne. (görmedim dersek iyi çocuk olmayacağız ya)
    annem: serseriiiiii uyanık!
  7. yiğit özgürün bir karikatüründe "iyi bir mümin olursan ormanda şirinleri bişe görebilirsin" şekline dönüşüp beni koparmış cümle.
  1. 1