1. doğru eylem. ota boka istiklal marşı okuyan bir ülkede yaşadığımız için çok absürt görünüyor ilk bakışta belki ama hangi başlıkta olduğunu hatırlayamadığım bir girimde de bu durumun istiklal marşı'nın, ya da genel anlamıyla bir ülkenin milli marşının hakettiği saygıyı düşürdüğünü ve her pazartesi sabahı, her cuma akşamı, her maçtan önce, her dernek toplantısından önce istiklal marşı okumanın onun anlamını boşalttığını ve hakaret niteliği taşıdığını anlatmıştım. bana göre istiklal marşı'nın okullarda okutulmasının zorunluluktan çıkarılması bu konuda doğru bir adımdır.

ancak dikkat edilmesi gereken şeyler var. şimdi, bu ülkede bir şeyler değiştiriliyor ama amacına uygun değiştirilmiyor. yani, ben istiklal marşı'nın zorunluluktan kaldırılmasını hakaret teşkil ettiği için ya da sürekli okunması ve akla kazınması gereksiz olduğu için destekliyorum; ama ne yazık ki "analarını bile satar" olarak tanımlanmış bir iktidarın elinden yapılan değişikliklerin de arkasında bir şeyler aramadan edemiyorum. ha, bu "sınıfsal faşizm" yanlısı görünen insanların en önemli kozlarından biridir aslında milliyetçilik, niye buna karşı taraf dururlar onu da anlayamıyorum bir yandan ama arkasında da başka bir şeyler arıyor insan, napayım.

diğer önemli nokta ise şu: "zorunlu olmaktan çıkarıldı." yani, bazı okullar okutacak, bazıları okutmayacak istiklal marşı'nı. bu da mayoz bölünme içindeki (evet, mitoz değil, mayoz, hatta varsa başka bi tane öyle) ülkede bir ayrışma, bir kutup daha yaratacak. o yüzden kaldırılacaksa komple kaldırılmalıdır.

andımız'a gelince. andımız gibi zaten hiç anlayamadığım, 6 yaşındaki çocuklara milliyetçilik, toplumsalcılık, kendini bir ilke uğruna feda etme, varlığını bir milletin varlığına armağan etme, ne olduğu bilinmeyen bir hedefe yürümeye ant içerikli bir şeyin her sabah okutulması kadar saçma bir şey olamaz. ama istiklal marşı için duyduğum ikinci sakınca, andımız için de geçerli.
  2. andımızı bilmem ama istiklal marşı konusunda yapılması zor eylem.

"kaldır! kaldır! kaldır! kalktı mı? heh şimdi üstüne otur."
  3. bildiğin orospu çocukluğudur.
    milli duygulardan tamamen yoksun ve dağılmaya hazır bir nesil yetiştirmektir...
    zaten geleceğe ait planları büyük ortadoğu projesi tarafından yönlendirilen pkk destekçisi bir tutum ile daha neler olacağını görmemiz için uzun uzun beklemeye gerek yok...

yaın bir zamanda milli bayramlarda bayrak asmayı da yasaklarlar bu kafa ile... hatta milli bayramları hepten kaldırırlar... bu olay bu ülkede türklerin zavallı durumuna düşürülmesidir.
  4. haberi okurken bence asıl dikkat edilmesi gereken konu,kapatılan imamhatiplerin ortaokul kısmının açılarak,11 yaşında imamhatipli olma yolunun açılmış olmasıdır. imamhatip liselerinin hepsi bir tehlike olarak görülmemelidir ama ortaokulda da imamhatip açılması,bazı şeylerin değiştirilmek istendiğinin göstergesidir.
  5. amasya genelgesini çocuklara anlatmayı bir kenara bırakıp yeniden uygulanmaya başlaması için elimden geleni yapmamı sağlayacak olaydır
  6. andımız zaten sadece ilk okulda var sanırım. çok da gerekli bir şey değil. o yaşta yarısını anlamadığı kelimeleri, her gün ezberden bağırıp duran yavru insanlar.
    ama istiklal marşı'na gelince mevzu değişir. zaten haftada 2 kere okunuyor. bir de törenlerde falan. ne kadar rahatsızlık verici olabilir ki?
    kalkı ki, sadece ilkokul değil, orta okul, lisede de okunuyor. hocu don boyoz sov'u izledon mu şeklinde hönkürerek konuştuğumuz o dönemlerde, o kadar kalabalığı susturup nizama sokan tek şeydi istiklal marşı. andımızdan temel farklı, bize öyle ezberletildiği için değil, gerçekten saygı duyulduğu için söylenmesiydi.
  7. tabi canım, ne kadar müthiş bir şey anlatamam.

istiklal marşı dediğimiz şey ve andımız zaten olması gereken milliyetçi duyguları aşılar. sözleri ne bir ayrımcılık, ne de bir kötü örnek teşkil eder. eğer sen bunu anlarsan, farkına varırsın zaten.

ama neymiş, çok kötü bir şeymiş istiklal marşı. oldu gülüm be! türkiye'nin bu zamana kadar nasıl geldiğini, neler yaşadığını unutalım biz. istiklal marşı nasıl yazıldı? ne anlatıyor? çocuklar bunu bilmesin mi?
    bilmesin. milliyetçi duygu o kadar zararlı o kadar zararlı ki bilemezler.
    daha sonra imam hatip liselerinin önü açılır. küçük yaşına rağmen çok yararlı, ahlaklı kişilerle dolar ülkemiz.

sonra gel bir de 1. sınıf öğrencisine din dersi gönder. neden? o yaştaki çocuk daha doğru yanlışı bile ayırt edemeden bir güzel beyin yıkaması yapılabilir tabii.
    ben birinci sınıfta bütün dünya aynı dili konuşuyor falan sanırdım. bırak dini imanı, bunu bile bilmezdim yani. din dersi o yaşta okutulur mu lan?!

gerçekten çok iyi düşünülmüş. atatürkçü düşünceyi köreltip islami yönetime doğru hiç fark etmeden ilerleyelim biz.
    çocuklar anlamaz zaten.

(bkz: @5925588)