merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

israil malı ürünler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. algida ve algida markası altındaki magnum , cartedor, cornetto gibi ürünlerin aynı listede yer almasıyla ne kadar salakça hazırlanmış bir liste olduğunu gösteren ürünler.

her kriz döneminde, dış ilişkilerimizin kötü olduğu dönemde böyle listeler yapılır ve sonuç alınamaz.bilinmez ki bu listelerde yer alan firmalarda binlerce türk çalışmakta ve oradan aldığı paralarla evlerine ekmek götürmekte.ister isteyin, ister istemeyin israil ile ticari ilişkilerimiz hep üst düzeyde olmuştur geçmişten bu yana.ve bu böyle devam ettiği sürece de böyle bir boykot yapılmasının kimseye faydası dokunmaz.

ürünlerin verildiği listede gözüme çarpan bir diğer ürün de nokia olmuş.ben nokia yı finlandiya malı diye biliyordum.

bir de şunu eklemek isterim şu an dünyada coca cola'nın alternatifi yok.istediğin kadar uğraş o gazyağı tadı olan cola turka'yı içmez bizim gencimiz.
  2. türk ordusunun ağır silahlarının büyük kısmını oluşturan ürünlerdir. boykot edilmesi, pkk tarafından bayram edilmesini sağlayacak ürünlerdir. ayrıca göt de ister.
  3. biz burda israil'in mallarını almayarak boykot ededuralım. lakin onlar orda filistin'in üzerinde yeni silah sistemlerini kullanadursunlar. aynı zamanda biliniyor ki israil'in ihracattan kazandığı para ekonomisininin %20sini oluşturmuyor. hadi bakalım bir de burdan yakalım. bunu bugün değil, daha önceden yapmak lazımdı. sen daha düne kadar git algida'dan dondurma ye, ace,domestos gibi temizlik ürünlerini kullan ondan sonra bugün savaş çıkınca "eee kullanmayalım bari baksana israil bunlardan para kazanıyor." de. israil'in bunlardan para kazanmadığını cümle alem biliyor. hadi boykot edildi kullanmadı bir çok kişi. israil öldürmeyi bıraktı mı? misket bombalarını kullanmayı bırakacak mı? yeni silah sistemlerini kullanmayı bırakacak mı? adamlar zaten ayarlamışlar. madem boykot ediyorduk keşke bunlar olmadan etseydik. ha şimdi etsen filistin için işe yarar mı? hayır. ama belki bundan sonraki bir israil savaşında işe yarar. o da belki. aynı zamanda madem boykot ediliyor, şu türkiye'de yaşayan silah tüccarları var ya hani bazılarının tanınmış olduğu onlarda silah tüccarlığını bırakmalıdırlar. lakin eğer israil2e zarar verilecek ise en güzel bu yolla zarar verilir. adamların ekonomisinin %50sini oluşturuyor.
  4. memleketimizin ordusu silah iyileştirmelerini ve alışverişlerini israil'le yapmaktayken forward maillerde isimleri yazan ve çoğunluğu abd'ye vergi ödemekten başka bir şey yapmayan firmaları boykot etmek israil'in ne kadar zikinde olacaktır orası tartışmalı tabi.

adamlar pazarı ele geçirmiş durumdalar. kıçınıza giydiğiniz donun lastiğinden tutun haftasonu gittiğiniz fast food restoranlarına kadar, hatta şu klavyenizin tuşuna bastığınızda harcadığınız elektriğe kadar az ya da çok bir para bu yabancı sermayenin cebine girmekte.

hala kürtçe'nin hararetli bir şekilde tartışıldığı memleketimizde ne yazık ki dilimize giren batı dillerinden kelimeler tartışılmadığı, batı dillerinin okullarımızda eğitim dili olarak kabul edilmesinin saçmalığının anlaşılmadığı gibi abd'nin her yıl büyük miktarlarda silah ve parayı bundan da mühimi teknolojiyi israil'e hibe etmesi meselesi de anlaşılmayacak sanıyorum. taksim meydan'ına çıkıp üç beş kişiyle "kahrolsun israil" diye slogan atmakla ne israil kahrolur ne de ortadoğu'da kan durur. ilerleme, düşünme, teknolojik ve bununla birlikte ekonomik ilerleme kaydedilmeden kimse kahrolmaz boşuna bağırmayın.

üretmeden tüketime bağımlıysanız eğer yapabilecek pek fazla şeyiniz yok demektir bu. patlayan krizin ardından abd'de aç sokakta gezenlere bakarsanız durumu net olarak anlarsınız.
  5. tohumdur. evet evet, türkiye'nin dünyanın dört bir yanına ihraç ederek övündüğü, senin her markete gittiğinde torba torba aldığın meyve sebze büyük oranda israil çıkışlı tohumlardan üretilmiştir. hatta bu tohumlar yukarda ismi geçen markaların çoğundan daha israil malıdır. hadi onları da boykot edelim, ne dersin? diyebilirsin ki lan tohumdan kazandığı paranın lafı mı olur israil için. e önemli olan prensipler değil miydi be güzelim?
  6. bir fikri kesin olarak reddeden ve tam karşısında savunma yapma takıntılı, yani gençlik hastalığından muzdarip bünyelerde, "hayal bu. bu yolla israil'i çökertemezsin. tüketim toplumu, reel politik bla bla... saçma" gibi yorumlara neden olan ürünlerdir.

evet, bu yolla israil'i çökertip, filistin'e özgürlük getirecek değiliz. öyle bir şey mi okudunuz? bunu söyleyenler ve bu olmaz diyenlere bakın, aynı kişiler. karşısında durmak için, "bu yolla israil'i cezalandıramazsın" diyorlar. sonra da "bu olmaz saçma" diyorlar.

ey herşeye at gözlüğüyle bakan arkadaşım. elbette bu ürünleri tanıyıp, onları üreten ve kendine insan, dindar diyen üç kuruşluk seçilmişlerle, onların küresel yöntemleriyle israil malı ürünler almayarak baş edemezin. onu başarmak için götünü kaldırıp devrim yapman gerekiyor, bedel ödemen, can vermen gerekiyor. yahut direnmen, baş eğmemen, isyan edip asi olman gerekiyor. bunu yapamıyorsan sıcak çayını yudumlayarak, "ahhaa tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış" gevrekliğiyle nağme yaparsın.

evet ne demişiz en başta; "bu ürünleri almamak, adına israil denen kahrolası o.. çocuklarıyla-zulmedenle-misket bombasıyla masumları öldüren katil devlet ile- hiç bir ilişki, alış-veriş istemeyenler için liste..." demişiz.
    şimdi; bunu yaparak filistin-israil sorununu çözeriz diye bir şey var mı burada?
    yok.
    nerede var?
    senin küçük kafanın içinde.
    sonra o küçük kafanın içindeki miniminnacık savaşla, utan utan utan diyen filistin'li çocuğun savaşını karıştırman da, senin sorunun benim değil.
    benim sorunum açık : bu yolla filistin sorununu ya da israil belasını bitirmek değil amaç, sizin fantezilerinizdeki gibi..
    bunu her zaman hatırlamak için, unutmamak, unutturmamak için, filistin'li çocuğun hatırı için, kendin için ulan; 'benim itüsözlükten israil askerlerine fırlatacak roketim, herşeyi bir dokunuşla çözecek kırmızı düğmem yok ama cebimde 20 lira var, onu da bu s.ktiğimin seçilmiş katillerine vermiyorum' demek için. bu adamlarla maddi-manevi ilişki kurarken bunun farkında olup 'hatırlamak' için. ilişki kurma hakkımı, elleri kanlı katillerden yana kullanmamak için. bu kadar! hepsi bu! basit.
    nedir anlamadım bu kadar zorunuza giden.
    tüketin olm banane lan. zaten çoğunun hayatından yukarıdaki israil malı ürünleri çıkart, yaşayamaz, yaşamak istemez. sizi de anlıyorum. kabul etmek zor. onun için, değiştir kanalı, aç mtv'yi, çayda lipton karıda ip don, pantenle saçlar ipek gibi, gene mi israil'i protesto haftası ayy şimdi bayılacam... sözlükte o biçim ayar verdim, zekamın parlak ışıkları saçıldı ortalığa... hayal bunlar ayol... kıvamında takıl.
    e birader, beş yüz kişi öldü dün, bu gün onlarca daha, yarın binlercesi sakat?? ne, duymadım... bununla boykot ederek başa çıkamayız mı dedin?

(bkz: hadi len)
  1. 1