merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ismail ağa cemaati

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. mahmut efendi'nin yerine geçecek adam olarak gösterdiği kişinin sabah namazı sırasında kalbinden bıçaklanması ve ardından cemaat tarafından katilin linç edilmesi ile gündeme oturmuş cemaattir.
  2. cemaatin müritlerinin yaşadığı yer olan beykoz çavuşbaşı beldesi'nde ise sokak isimleri çok manidar. üstelik beldedeki caminin imamını değiştirip, kendi cemaatlerine mensup bir imamı atatacak kadar da diyanet işleri bünyesinde aktifler. beldedeki ilginç adresler;

(bkz: cumhuriyet çıkmazı)

(bkz: tayyip sokak)
  3. haber doğruysa 5000 kişinin güvenlik kontrolü sırasına girmesini hayal edersek, arkalarından gelen gerçek yolcuların ayvayı yediğini ve büyük ihtimalle uçaklarını kaçırdıklarını düşünebiliriz.
  4. adını her duyduğumda ya da herhangi bir yerde hakkında bir yaz gördüğümde hep aklıma manidar bir anımı getiren dini cemaattir.sol frame'de görünce de aklıma geldi, dayanamadım ve yazayım dedim.
    benim bir arkadaşım vardı,anası babası bu cemaatin yurtlarında büyümüştü.ya da sadece annesi.bir gün bana annesinin et yemeklerinden hiç hoşlanmadığını söylemişti.ben de niye,anan vejetaryan mı zaten islamcı,yeşili sever otlar da yeşil ondan ot mu yiyor hep diye ultra salakça bir şaka yapmıştım.o da bana önce ne kadar gerizekalısın diyip,sonra da anasındaki bu et düşmanlığını çocukluğundan gençliğine kadar her gün et yemesine bağlamıştı.meğersem ismail ağa cemaati hep et verirmiş çocuklara.et koymadıkalrı yemek kalmazmış ve herkesi etten bıktırmış.hatta anasının zamanında çok kilolu olmasının nedeni de bu cemaatin verdiği yemeklerin çok güzel ve lüks yemekler olmasıymış.bir de anamla babamın gençliklerinde ayda yılda et giren bir evde yaşadıkları aklıma gelir.alınan et de tabi 7 kişiye bölüştürülür.yani tadı damakta bile kalmaz.ayrıca ondan duyduğuma göre cemaat acayip derece de zengindir ve gayrimenkul varlıklarının haddi hesabı yoktur.
    (bkz: bu da böyle gereksiz bir anımdır)
  5. beni dumurdan dumura sürükleyen cemaattir.

geçenlerde kazara elime bir dergi geçti adı kasr ı arifan. şöyle bir baktım ki iş bu cemaatin dergisi. dergide cemaat içinde cübbeli ahmet hoca olarak tanınan zatın cemaat lideri olan mahmut efendi'yle yaptığı bir röportaj var ki gerçekten dikkate şayan.

son israil saldırılarının hemen akabinde yapıldığı anlaşılan bu söyleşide cübbeli ahmet hocamahmut efendi'ye diyor ki "efendim son görüşmemizde sizden filistin için dua etmenizi istemiştik. siz dua ettiniz ve ertesi gün israil ateşkes imzaladı..."

bakın hele yahu! senin şeyhin bir duayla savaşları durduruyor öyle mi? bir buçuk milyar müslüman gece gündüz yalvar yakar olduk ama allah senin şeyhinin duasını bekliyormuş ha? gerçekten biraz alındım doğrusu. ben de dua etmiştim zira. hem de en başından beri.
    keşke şeyh hazretleri birkaç gün önce dua etseydi de bu kadar çok sivil ölmeseydi be kuzum. ya da öyle bir dua etseydi ki israil hiç saldırmasaydı filistin'e. yeryüzündeki en mübarek insan senin şeyhinmiş demek ki. mahmut efendidua edince israil ateşkes imzaladı. hele bakın ben de diyorum bu israil durup dururken neden indirdi namlularını.
    hikmeti bu imiş.

o değil de benim canım neye sıkıldı biliyor musunuz? demek bizim dualarımız yalnızca israil'in zulme biraz ara vermesine yetebiliyor. aramızda duası en güçlü olan bir adam vardı o da lütfen bir ateşkes satın alabildi israil'den. bu kadar aciziz demek.

ismailağa cemaati mensupları sizlerden bir küçük ricam var. mahmut efendi hazretleri vefat etmeden önce şöyle bir okuyup üflese de israil'i orta afrika'da biryerlere gönderse. biz elli yıldır istiyoruz ama olmuyor. bir de o denesin bakalım.
  6. cübbeli ve sarıklı, omuzlarına kadar uzanan sakalları olan erkekleri, simsiyah peçeli kadınlarıyla geçtiğimiz günlerde istanbul atatürk havalimanı dış hatlar terminalini istila etmiş cemaattir. istila edenler müridleridir bu cemaatin. sebebi ise şeyhlerinin umre yolculuğundan geri dönmesi. fakat şeyh kendini göstermiyor bile müridlerine, ulaşılmaz birisi, yanında da cübbeli ahmet hoca, zamanında depremle ilgili yorumlarını yakından takip ettiğimiz hocalardan.

anlayamıyorum insanları, anlamlandıramıyorum hareketlerini, müslümanım diyenler nasıl da ilahileştiriyor herhangi kimseleri, nasıl tapınma derecesinde seviyorlar, bu nasıl bir inanç anlayamadım. istanbul içinde oluşturulacak vatikan bile bunların sapkın inançlarından iyi olacaktır eminim. insanlara neler düşündürüyorlar, allah hepsini bildiği gibi yapsın, iyi biliyorsa zaten benim işim çoktan bitmiş demektir.
  7. iktidar kavgası yaşanmaktadır:

"ismail ağa cemaati’nin liderinin yeğeni saadettin ustaosmanoğlu, hasta olan amcasının geri çekilmesini fırsat bilen cübbeli ahmet hoca’nın karanlık ilişkiler kurup cemaati ele geçirmeye çalıştığını söyledi."
  1. 1