1. ebeveynlerin belki bilerek belki de bilmeden çocuklarını soktukları iyi - kötü durumlardır. örneğin ismi hayvan ismi olan bir kişi -genellemeye gel- hayvanları diğer insanlara göre daha çok sevebilir. alican ismindeki çocuk büyüdüğünde hala çocuk gibi davranıyor olabilir. ya da abdulkadir ismindeki çocuk oyun oynamak istemeyebilir gibi... örnekler çoğaltılabilir.
  2. isimlerin kişileri üzerindeki sosyal ve psikolojik etkileridir.

çocuklara verilen isimler, çocuğun geleceği düşünerek verilmelidir. onu toplum ortasında rencide edecek ya da utanmasını sıkılmasını sağlayacak isimler verilmemelidir. elbette bu demek değildir ki her çocuk büyüyünce kariyer yapacak. sorun kariyer yapmak değildir.

arkadaş ortamında, iş yerinde, sınıfta ismi ile çağrıldığında espri malzemesi olmaması ya da boynunun bükülmemesidir.

en bilinen örnek oral ismidir. bu isimde bir arkadaşımın yaşadıklarına şahit oldum. öğretmen arkadaşım her girdiği ortamda daha ilk tanışma esnasında insanların ismini duyunca gülmesiyle karşılaşıyor. öğrencilerinin diline düşmesini hiç söylemiyim.

ayrıca sevgilisi ile katıldığı ortamda, sevgilisi ağız tadıyla oral'a sevgi sözcükleri söyleyemiyor.

-ben oral'ı çok seviyorum demesi bile gülsem mi ağlasam mı durumu yaratabiliyor.

bu sadece basit bir örnek.

ayrıca günümüzde her şey espri malzemesi yapılıyor. o başka bir şey.

-selam ben murat.
    -koyyim de tur at .

gibi alakasız isimler iğrenç esprilere malzeme olabiliyor.

çocukların, geleceğin yetişkinleri olarak düşünülüp isimler verilmeli, uçmadan, entel isim vereceğim diye saçma isimler verilmemelidir.

sonuna can eklenmiş bir sürü isim var ya. öpcan gibi. bu ne be?

aman dikkat. çocukların geleceği ile oynamayalım, başlarını isimleri yüzünden bükmek zorunda kalmasınlar.
  3. çoğu zaman, bireyin oluşumundan itibaren konulan isim doğrultusunda karakterinin oluşmasını ve karakter özelliklerinin kazanılmasını sağlar isimler. oluşacak karakter bu ad olarak konulan isimden etkilenir. birey, isminin layığı olmak için çaba gösterir. isim öyle yabana atılacak bir şey değildir. bir şeyin özetidir, karakterin özetidir. o nedenle isimlerin insanlar için önemi, karşınızdaki kişinin ne olduğuna dair ip ucu olmasıdır.
  4. çoğu zaman farklı bir isim duyulduğunda " ne anlama geliyo ? " gibi bir soruyla karşılaşıldığında güzel bir anlam söylemeden durumdan yırtamazsınız.ancak "kahraman" "cengaver" "terminatör" "matador" gibi anlamlara geldiğini söylerseniz bir şaşırma ve beğenme gibi etkilere şahit olunması pek doğaldır.
  5. isimlere ve anlamlarına takık bir insanım. çok merak ediyorum, nerden gelmiş, ne anlama geliyor, eski isim mi, yeni isim mi, sahipleri üzerine etkileri var mı? hep sorarım bunları.

dün akşam yeni bir kaç kişiyle tanıştım;

çocuğun adı avşar: deri mont, şekil saç, küpe, kirli sakal, fazla rahat bir tip.

çocuğun adı fahri: gömlek, kanvas pantolon, iyi çocuk ama bir mazbutluk var, avşar kadar rahat değil. neden? çünkü ismi fahri, ne yapsa avşar olamaz, onun kaderi çocukken bir ölçüde çizilmiş. fahri ismiyle çılgın, rahat bir insan olamazsın. bana bunu kanıtlayamazsınız. fahri, ismet, ragıp, hakkı vb isimlerden uçarı tip çıkmaz, çıkamaz.

kızlara gelelim;

kızın adı şükran: sakin, güleç, kıpır kıpır bir kız.

kızın adı ceren: yerinde duramıyor, sesli gülebiliyor, konuşurken çok rahat. halbuki şükran il çok yakın arkadaş, çocuklukları beraber geçmiş. aileleri de benzer. aradaki bu munislik farkı nerden geliyor? tabii ki isimden. şükran isimli kız ne yapsa çok fazla kopamaz, aşırı rahat olamaz, biri çıkar der ki; senin adın şükran, biraz kalıbının, isminin adamı ol!

o da bunu bilir. ben de bilirim. hiçbir zaman buğra olamadım ben. sebebi de ismimdir. gerçekten en önemli kararlardan biridir isim bir çocuk için. yok dedesinin ismiymiş, yok ölen halasıymış, geçin bunları, araştırın, enerjisi güzel, yazılışı kolay, insanı germeyen efendi gibi bir isim koyun. eziyet etmeyin insanlara.