1. genelde sakin huylu bir-yere-bırak-orada-yatsın-beklesin tarzı kedilerdir. bu doğaları gereği çok iyi ev hayvanı olurlar, tek kusurları -kusur sayılırsa- uzun tüyleridir. çok sık tüy dökerler. basık suratlarında sürekli bir memnuniyetsizlik ifadesi taşırlar. bu genetik özellikleri yüzünden çok sık göz problemleri yaşayabilirler. ama yine de yorucu bir günden sonra koltuğa uzanıp kucağınızda yatan bu somurtuk şebeği severek tv izlemek gibisi yoktur.
  2. en tembel kedi cinsi denebilir. yere yatırırsınız, yatar. koltuğa atarsınız, düşer, düştüğü yerde kalır. yattığı yerde vücuduna ne şekil verirseniz o şekilde durur. tüyleri çok uzun olduğundan yatak odasına sokulmaması tavsiye edilir. kucak meraklısı hayvanlardır, saatlerce bıkmadan insanın kucağında oturabilirler.

her ne kadar tembel olsalar da, kedidirler sonuçta. çok oyuncu olurlar. ellerindeki oyuncağın peşinde dili dışarı sarkana kadar oynarlar, keyifli bir anlarında masaya çıkarlarsa klavye üzerindeki parmaklarla oynamaya çalışırlar.*
  3. en düşük süreli stand by a sahip kedilerdir. hareket olmayan ortamda ortalama 2 dk içinde sleep moduna geçerler.
    elinizde gördükleri herşeye saldırma ve yemeye çalışma huyları vardır.
    küçüklükten itibaren kaliteli kuru mamalarla beslenmelidir.
    (bkz: whiskas) (bkz: iams) (bkz: kitten)
    yaşmamaya yada kendi yediğimiz yiyeceklere alıştırılmamalıdır. çünkü bidaha asla kurumama yemeyecektir.
    en pahalı kedi türüdür. 2 aylık yavru fiyatları 200$ toplamda ~300$ civarı alınabilir.
    ankara kedisiyle çifleştirince hiç değilse 1-2 mm burunu bulunan ve yüzüne bakabileceğiniz yavrular alınabilir. (bkz: chinchilla)
    beyazı makbuldur vede pahalıdır.
    çıkardığı "guurrrr gurrrr" sesleri aşırı basık burnundan kaynaklanır.
    ilk geldiğinden itibaren evde olay olur. kölesi eder. vs..
  4. saf persian cat olmasına rağmen,yüzünün basıklığı neredeyse hiç olmayan yegane kedim haşmet yazılanların aksine oldukça hiperaktif olup, yakalanbaç oynamaya bayılır, önce o kovalar siz kaçarsınız, sonra siz kovalarsınız o kaçar,yere sırt üstü yatıp beli kırılmış pozisyonda uyumaya bayılır.kucağa pek gelmez * gece uyurken horlar,gece illaki uyurken bana bedensel temas etme zorunluluğu hisseder.sırtı, kuyruğu yada patisi hiç önemli değil.eve gelen yabancıların boynuna yada ayaklarına atlayıp tırnaklarını geçirme özelliği mevcuttur.kısacası sıcacık bir mutluluktur.

iran kedileri anlatılmaz, yaşanır.

devam :
    yalnız bakımları zordur, mutlaka kuru mama ile beslemek gerekir, tavsiyem first choice mama * charlie marka kum gayet iyi aslında.tüylerini her gün taramak zorundasınız ve bu saatlerinizi alabilir çünkü sizi ısırır taratmak istemez, bundan hiç keyif almaz. * tüylerini mevsimsel olarak sık sık döker , dökmekten ziyade birbirine karışır topak olur.tavsiyem 4 ayda bir başı hariç traş edilmesidir.ancak utanıyorlar ve bir süre yere yapışıp öyle kalıyorlar, ilgi gerekiyor bu zamanlarda...bence fiyatı pahalı olarak değerlendirmemek lazım, bir insana en yakın ve en sadık olduğunu düşündüğüm kedi cinsidir.
  5. dünyanın en güzel canlısı olduğuna dair yapılacak her türlü iddia da 1' e 1000 verebileceğim, pille çalışan oyuncak hissi veren, acayip iyi huylu olan, zannedildiği gibi uyuşuk olmayan tam tersi çok şımarık ve oyuncu olabilen, hayatta bana verilmiş en büyük mucize olan canım kızımdır.
  6. yüz ve göz yapısı hemen hemen tüm türlerinde aynıdır. çok ufak, spesifik farklılıklar mevcuttur. bir süreden sonra bu kedilerin evde biblodan farksız olduğu kanısındayım. halbuki devamlı atraksiyon bir süper kedi istiyorsanız, öyle kenarda oturup boş boş yüzüme bakmasın diyorsanız kesinlikle bir siyam kedisi almalısınız. hem tüy sorunu da yok.
  7. gözleriyle aymazlık timsali olan hayvan.. aç bırakın ya da tıka basa doyurun, aynı ifade...
    ...
  8. kedilere tapmama rağmen bi türlü sevemediğim kedi cinsi.
    yüzü bana dönük değilse sorun yok,sevdiğim klasik kedi yüzüne sahip olmadıklarındandır.
    bulldog ya da duvara çarpmış kedi izlenimi veriyorlar. ayrıca çok nazlıdırlar,burun yapılarından dolayı hastalanmaya daha meyilli olduklarını duymuştum.
    benim tercihim cinslerden yana van ya da siyamdır.veya kör topal farketmez bütün sokak kedileridir