merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 5

intikam

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #günlük hayat
  5. #ilişkiler
  6. #televizyon
  1. güçlü olmayı sağlayan duygu. yemezsiniz , içmezsiniz o gün için yaşarsınız. alındığı zaman korkunç bir zevk verir. daha da güçlü oluverirsiniz. hayat devam eder. sonra bütün duygularınızı kaybedersiniz. en sonunda bir canavara dönüşürsünüz. herkesin korktuğu ve sizin listenize eklendiği...
  2. kinle karıştırılmaması gereken bir histir.
    kinde kabul edilmiş bir çaresizliğin öfkeyle tatmini söz konusudur. daha da kötüsü kin çoğu zaman sebepsiz ve haksız bir garezdir.
    intikamda ise görülmesi ve bitirilmesi gereken bir hesap için mücadele vardır.
    intikam vaz geçmemektir.
    kin zayıflara ve zavallılara aittir. intikam hissi ise şerefli insanların tavrıdır.
    şimdi pekiya merhamet etmek, affetmek diyenleriniz vardır duyar gibiyim.
    sevgili canlar o ikisi ancak intikam alabileceklerin yapabileceği bir tercihtir ben affettim deyip kös kös oturanların değil.
  3. aciz, günlerini, gecelerini saçma sapan bir uğurda heba eden ve sonuçta eline sadece "haysiyet" dediği ve gerçek anlamını belki kendisini de bilmediği şeyin geçeceğini zanneden zavallıların işi.
    kendisine kötülük yapanı hayatından çıkarmayı başaramamış, silip atamamamış sadece boşa çırpındığının farkında olamayan kişidir yapan.
    belki de aldığı intikamın karşıdaki tarafından asla dikkate alınmayacağını düşünmeyen, belki de kaybedecek çok şeyi olmayıp bunlarla uğraşan insandır.
    neden? çünkü intikamını aldığında "gurur" unu kurtaracak, erkekliğini/kadınlığını savunmuş olacak gereksizce.
    ve bilmiyordur ve asla bilmeyecektir ki;
    alınacak en büyük intikam aslında "o" nu dikkate almamaktır.
    "o" na bir hiç gibi davranmak ve aslında bir süre sonra gerçekten bir hiç haline getirmek..
  4. üzerinde 'soğuk içiniz' ibaresi bulunan müseccel marka olmasa da ona yakın birşeydir. soğuk yenildiğinden ya da içildiğinden olsa gerek insanın içini soğutur, şu yaz günü şöyle 'ooooh' dedirtir.
  5. en zevk verici olanı, karşı kişinin pişmanlıktan geberdiğini, süründüğünü , köpek gibi olduğuna şahit olmaktır.

sabreden derviş misali zamana bırakarak elde edilir.
  6. size yamuk yapan kişiyi düşürebilecek en kötü durum için yapılan acımasız planlar örüntüsüdür.intikam feed back verebilen başınıza musallat olabilen bir durumdur da aslında.göte kaçan bir intikam planı örneği;
    --olay üniversite öğrencisi iki ev arkadaşı arasında geçmektedir.(intikamı hak eden salak x, initkamı götüne kaçan kişi y)
    x ile y mutlu mesut aynı evde yaşamaktadırlar. bir süre sonra aileden uzak olmanın rahatlığıyla okulu 15. plana atan x, o bar senin bu pub benim alemden aleme akmaktadır. evi otel niyetine kullanmaya başlayan x iyice bokunu çıkarmış, evin kirasını bile ödememeye başlamıştır. üstüne üstlük "ben okulu bıraktım memlekete dönüyorum tekrar dersaneye yazıldım" diye bir yalan da atarak gözyaşları içinde otogardan uğurlanır.
    bir kaç gün sonra y'ye, x'in bir barda görüldüğüne dair haberler gelir. evet x aslında gitmemiştir ve nerde olduğu da belli değildir. "ben memlekete gidince kirayı gönderirim" cümlesi de y nin zihninde olabildiğince ekolu bir biçimde yankılanır. evet ev sahibi kapıya dayanmıştır, faturalar kabarmıştır..intikam en acı haliyle şekillenir: x in ailesine haber vermek..
    aileye haber verilir ve aile sabahına kapıya dayanır. x ortada yoktur ve ailesine de " beni aramayın ben mutluyum" şeklinde mal mal mesajlar atar.
    olay şöyle devam eder: y polise ifade verir, y yi gazeteciler hergün arar, x başka bir şehre kaçar ve salak orda hemen kendini ele verir, y yine ifade verir; y, x'i ayartmakla suçlanır, x in bir suçu yoktur arkadaş çevresi onu etkilemiştir hatta çıban başı y dir.
    sonuç: intikam planı başarısızlıkla sonuçlanmıştır ve y bir daha intikam almaya tövbe etmiştir.
  1. 5