merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

insan hayatında bir kere aşık olur

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. doğru olduğuna inandığım cümle.o hisler,o sevgi,o hüzün bir kişi için yaşanır sadece,sonraki gelecekler ise o hissedilenlerin suretinin suretidir.
  2. insan hayatında bir kere aşık olmaz.

aşk genelde insanlara sadece bir kere uğrar.

bazılarını es geçer hiç uğramaz.

bazılarına ise 2-3 şansı verir. *
  3. bilimsel olarak kanıtlanmış bir önerme. (cidden öyle ama şimdi kaynak hatırlamıyorum) bu önermeye karşı çıkanlar, aşk adındaki patoloji ile tanışmamış, yaşadığı her duygu değişimini aşk olarak tanımlayan ergenlerdir.

ekleme: uzun yıllar önce okuduğum kaynakta bunu bilimsel olarak açıklıyorlardı. aşkın bir tür hastalık olduğundan bahsediliyordu.

naçizane görüşüm: eğer bir çeşit duygusal/sinirsel hastalık ise , nasıl vücut bir takım hastalıklara karşı bağışıklık kazanıyor ve bir daha yakalanmıyor, aşkta da işleyiş o şekilde olabilir. o yüzden bir kere yaşanıyor olabilir.
  4. benim ise sorunum başka her elini tuttuğum kızla evlilik hayali bile kurarım ben geçmişten günümüze bu aşktan öte artık sapkınlıktır peki buna ne demeli
  5. yanlış olduğunu düşündüğüm tespit.
    insan birden fazla hatta daha çok kez aşık olabilir. bir pasta düşün ilk çatalda aldığın tat ile, bitirdiğin son lokma aynı mı? ilişkilerde böyle tanışırsın, hoşlanırsın, seversin, tüketirsin duygularını ve biter. yada tüketmeden biter 'seversin kavuşamazsın, adı aşk olur'. ama kimse bir daha pasta yemicem deyip tiksinmez. biraz zaman sonra başka bir tane tadarsın. onu da seversin. allah her lokmasından aynı tadı alacağımız, bıktırmayan lezzetli insanlar çıkarsın karşımıza.
  6. aşık olduğum insanın bana aşık olması ihtimalini o kadar uzun süre hiç düşünmedim ki, sonradan böyle bir şeyin olabileceğini fark ettiğimde çok şaşırdım, hem de hoşuma gitti. ama sonra bu laf aklıma geldi ve buz gibi oldum, inanılmaz korktum açıkçası.

eğer gerçekten onun gözleri, burnu, teninin rengi bu kadar özelse, şu anda onu bu kadar seviyor olmak hakkın yerini bulması. ama eğer, bunlar boşa çıkan beklentiler olacaksa, ve bu beklentiler yenilenemeyecek, değiştirilemeyecek şeylerse, işte o zaman korkarım. reddedilmek, yalnız kalmaktan daha korkunç bir şey olur bu, çünkü bütün bunların toplanıp sonsuzluğa uzamasından başka bir şey değildir bir defa sevmek, ve kaybetmek, ya da hiç elde edememek.
  1. 1