merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

insanı bir anda mutlu eden şeyler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #anket
  1. aramaya inandım ama en yakın başlık "insanı anlamsızca mutlu eden şeyler" diye başlık buldum. ama benim mutluluğum anlamlıydı o yüzden yeni başlık açtım.

sene 2006. peynir daha yeni üniversiteyi kazanmış, evinden ilk defa ayrı kalmış, üsküdarın varoşları denilebilecek yerdeki yurduna kayıt yaptırmış, okulun ilk günü amfiye geçip ağlamış, allah'ım ben nereye geldim demiştir.

yurt gelir düzeyi genellikle düşük insanların yaşadığı yerde olduğu için yurt yetkilileri mahalledeki çocuklara derslerinde yardım etmesi için millete rica ediyor. çok kişi bir bahane bulup sıyrılıyor. ben de bahane mi bulsam diye düşünüyorum ama neyse deyip bir çocuğa (ileride x diye anılacak) ders anlatıyorum. çocuk birkaç sefer geliyor gidiyor hatta şimdi hatırladım memleketine has bir hediye getiriyor.

sene 2011. 2006'da ders anlattıktan sonra hiç görmediğim haberini almadığım x'in babası arıyor.

peynir: efendim?
    x'in babası: iyi günler hocam. ben x'in babasıyım. y yurdundan.
    peynir: o merhaba abi nasılsınız?
    x'in babası: iyiyim çok şükür. arayayım neler yaptınız diye bir sorayım dedim.
    peynir: sağolun abi ben işte(...)

(...) x ne yaptı?
    x'in babası: iyi o da okulu bitirdi (liseyi) ama devam etmedi. kursa falan gitti, şimdi de askere gidecek işte...
    ...
    ...

malesef düşündüklerimi, hissettiklerimi ifade etmede çok yetenekli değilim ama inanın insan böyle diyaloğu yaşayınca yıllar sonra yaptığın bir iyilik için bir kere daha "allah razı olsun" aldıkça nasıl mutlu oluyor anlatamam.

yalnız aklıma birşey daha takıldı çocuğa nasıl ders verdiysem okumaktan soğumuş devam etmemiş askere gitmiş.
  2. bol sütlü nescafe * yanında boool fındıklı çikolata.

- kahve mi yapacaksın?
    + içecek misin?
    - yaparsan içerim *

ağzım kulaklarımı aştı, enseme doğru ilerlemekte. özlemişim bu çocuğun kahvesini valla.
  3. arabamı parkettim, 15 dakikalığına sadece. dişçide işim vardı. pansumandı fazla uzun sürmezdi. indim arabadan, girdim kliniğe. hakikaten de 15 dakikadan az sürdü, dışarı çıktım arabama doğru yürüdüm fakat arabamın ön tamponunda derin bir çizik gördüm. "hay allah bu ne zaman oldu" diye geçti içimden. "benden önce dayım kullanmıştı herhalde o bir yere parketmiş, sonra da birisi de gelip vurmuş" diye düşündüm. daha sonra arabanın kapısına doğru yürüdüm fakat o da ne. sol taraf boydan boya çizik ve vuruk içinde. gözüm gibi baktığım arabamın sol tarafı ne hale gelmiş. baktım, ben arabamı oraya parkettiğimde yanımda duran cip gitmiş yerine başka araç gelmiş. "kesin" dedim "çıkarken vurdu namussuz ve arkasına bakmadan gitti"... çok üzüldüm. moralim bozuldu. kafamdan aşağı kovalarca sıcak, soğuk ve ılık sular döküldü.
    tam kilidi açacaktım ki gözüm arabanın içine ilişti. arabamın döşemeleri de değişmişti. ne kadar anahtarın üzerindeki düğmeye bassam da kapılar da açılmıyordu.
    sağıma soluma baktım. evet benim arabam ilerdeydi. 15 dakikadan beri başkasının arabasına bakıyormuşum meğer. araba da benimkiyle aynı renk ve aynı modeldi.
    o kadar mutlu oldum ki.
    edit:smiley vardı onu sildim.nolmuş yani.
  4. can sıkıntısının tavan yaptığı anda, bir hafta sonra yayınlanacağını zannettiğiniz dizinin malum platformlara düştüğünü farketmek.

(bkz: dexter)
  5. kaynanamın zimbabwe ye taşınacağını öğrenmem.
    allahım okkkadar mesut olurum ki bunu duysam. hadi inşallah.
  1. 1