• videolar+1

 • görseller

  • ingilizce
  • ingilizce
  • ingilizce
  • ingilizce
 1. tiki cemaatinin içinden kelimeler seçip günlük hayatta yarım yamalak türkçelerini desteklemeye çalıştığı dil.
 2. öğrenmesi ve öğretmesi en kolay olan dillerden biri. saçma sapan bir grameri olduğundan, nasıl isterseniz öyle geliştirebilirsiniz. kelime türetmek ise zordur, kökler abidik gubidik olduğundan genellikle kısaltmalar, eş anlamlar kullanılarak türetme yapılır. konuşması zevklidir, benim kulağıma en güzel gelen ise rusların konuştuğu ingilizcedir. seda sayan'ın türkçe konuşması gibi konuşur moskoflar, "r"lere basarak..

  ingilizler zamanında büyük bir imparatorluk kurmuş olduklarından, dilleri de tüm dünyaya yayılmış, birçok ülkede konuşulur olmuştur. ayrıca amerika'nın dünyayı yönetme hevesi, emperyalist ve yayılmacı kültür politikası sayesinde, günümüzde ingilizce altın çağını yaşar olmuştur.

  fakat ingilizce çok iyi bir durumda diye kendi dilimizden önce onu konuşmaya çalışmak veya türkçesi varken ingilizce kelimeler kullanmak anlamsızdır. zaten bir yabancı dili konuşmak isteyenin öncelikle kendi dilini en iyi şekilde bilmesi ve konuşması gerekir.

  ingilizce, gerekli olduğu zamanlar kullanıldığında ve kişinin kendi dilinden önce gelmediğinde, diğer diller gibi sıradan olacak ve bir tehdit unsuru olmaktan çıkacaktır. ama her fırsatta gereksiz yere kullanılmaya çalışıldığında ise hem toplumlar, hem de diller için tehlike olmaya devam edecektir.
 3. hazırlık sınıfı öğrencilerinin adama illallah dedirten dersten sonraki tenefüste 'oğlum keşke ingiltere'de doğsaydık o zaman ingilizce öğrenmek zorunda kalmazdık ' yada 'bu ingilizce'yi bulanın mezarına kibrit suyu dökeyim' diyaloglarına yol açan dil
 4. arapların (bkz: kingdom of heaven), uzaylıların (bir sürü filmde) hatta orcların (bkz: lord of the rings) bile -işte çoğu canlının- seller sular gibi konuştuğu, global dil olarak dünya çapında tarz yapmış dil..internet dili olarak da anılır..
 5. öğrenilmesi en kolay yabancı dillerden biri

  nesnelerin cinsiyet kavramı yok
  çoğullar farklı değil
  zamanlar basit
  fiil çekimleri çok basit

  ha bu demek değildir herkes süper ingilizce konuşacak vs vs, ben orta seviyede biliyorum diyebilirim bu dili ki 10 küsur sene eğitimini aldım. ama eğitimini aldığım, ucundan kıyısından bulaştığım diğer dillere göre bir karşılaştırma yapabilecek bilgiye sahibim ve bu nedenle bu yargıya varıyorum.

  aslında hepsi türkçe'den çıkmış tabi o ayrı..