merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

incitmeden kadın dövmenin yolları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bugün öğrendiğim kadarıyla kuran da bir surede kadınları dövün derken aslında onları incitmeden dövün denmek isteniyormuş. önce uyarın, olmadı yataklarınızı ayırın, o da olmadı dövün, pardon incitmeden dövün. peki nedir bu yollar?

kadınların canını acıtmadan dövmenin yollarıdır. dövmek şiddet içeren bir fiil olduğu halde bir insanı incitmeden nasıl dövebiliriz? inanın deminden beri düşünüyorum, bir yolunu bulamadım. dövmenin amacına ters bir durum zaten. döveceksin, canı yanacak ki bir daha aynı hatayı yapmasın. yani amaç acı vererek ezme, sindirme ama bunu incitmeden yapmak gerekiyor. yoksa günaha giriyoruz. kafam karıştı cidden, bir islam alimi çıkıp aydınlatırsa gerçekten çok sevinceğim. çünkü bunu düşünmeye başladığım anlarda okuduğum "bunun okulu var, bilmeyenler yorumlamasınlar" türünden bir çıkış elimi kolumu bağladı. ortaokulda lisede falan din kültürü ahlak bilgisi aldık ama yetersizmiş demek ki ne dindar olabildik, ne ahlaklı. üstüne kadın incitmeden nası dövülür onu da bilmiyorum. benim dövdüklerimin burnu falan kırılıyor hep. kafa atıyorum acaba ondan olabilir mi hocam? hocam?! nereye gitti lan bu?
  2. "paranızla dövün" şahika suresi 11. ayet

yukarıda da görüldüğü gibi erkeğin kendisi tarafından bir tüketim canavarı haline getirilen kadının incitilmeden dövülmesinin tek yolu alışverişe ota boka püsüre harcadığı parayı kısmanızla mümkündür.
  3. akıl sır erdirilemeyen ve çözüme kavuşturalamayan bir konudur bu. ulemaya mı danışmak gereklidir acaba? biz kadınlar da bu konuda bir açıklık bekliyoruz, ileride üstümüze bir kaç eş getirmesi mübah olan kocanın daha ne marifetleri vardır acaba diye meraktayız da.

ayrıca da zorunlu din dersini kaldırmamalarının nedeni bu mudur diye düşünmeme sebebiyet verdi, demek ki böyle incelikleri öğretecekler ileriki safhalarda. sırf atıp tutmayalım, bilip bilmeden konuşmayalım diye.

(bkz: akıl ve fikir)
    (bkz: tüm aramalarımıza rağmen bulunamadı)
  4. önceden haber verin, hazırlıklı olsun sonra etrafta başka kimse olmasın ki, gururu incinmesi sonra hızla girişin ki, uyuşsun falan mıdır? yoksa zaten pata küte girişmeden de acı verme yöntemleri kendiliğinden gelişmiştir de düşünmeye gerek yok mudur?
  5. boş kümedir. dayak incitir, hatta dayağa da gerek yok, bir bakış, bir söz de incitebilir.
    bu konudaki sorulara ve eleştirilere karşı "sorgulanamaz, herkes tarafından anlaşılamaz, inanmayan bu konuda hiç fikir beyan edemez" gibi yorumlar bu soruları da ortadan kaldırmaz.
  6. pekala kurslar aracılığıyla kendi şeriatını yaşamak isteyen bünyelere öğretilebilecek yollardır. afişlerini hayal edebiliyorum da: (hayal et hayal et hayalet, hayalet sevgilim)

"şiddetten hoşlanmıyorsunuz ama karınız size başka yol bırakmıyor mu? elinizin ayarı mı yok? kodunuz mu oturtuyor musunuz? eşiniz dayak sonraları kullanım dışı mı kalıyor? kuran ve islami öğretiler referans alınarak her birisi branşlarında uzman hocalar yardımıyla kadınınızı incitmeden dövmenin yolları tekbir judo salonunda. alalhın selameti ve rahmeti üzerinize olsun. çarşamba mahallesi, fatih/istanbul"
  7. en etkilisi buz hokeyi kıyafetleri giyerek dövmektir. böylelikle bir yeriniz incinmez. şimdi yumruk atarsınız, kadının elmacık kemiğine gelir, eliniz incinebilir. ya da tekme atarsınız kadının kaval kemiğine, sizin de ayağınız hasar görür. kafa atıyım dersiniz, burnunuzu kırarsınız allah muhafaza. 2000'li yıllardayız hala kadın döverken oramızı buramızı incitiyoruz. olacak şey değil.
  8. büyük islam alimlerinden aldığımız açıklamalar ile yavaş yavaş anlar gibi olduğumuz bir konudur. neymiş, adam iki haftadır yıkanmamış, leş gibi kokuyor, yanına yaklaşılmıyor ve kadın bu adamdan tiksinir ve uzak durursa incitmeden dövülebilirmiş. şu veya bu sebeple evini terkeden kadın için de aynısı geçerliymiş.
  1. 1