• atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 1. 1959 yılında, dönemin genelkurmay 2. başkanı org. rüştü erdelhun, izmir'deki abd 6. taktik hava kuvvetleri karargahı'nda amerikan askerlerine hitap etmektedir: "bu memleket bizim değil, sizindir..." onyıllardır sömürge ülke türkiye'nin bir gerçeği olarak geçerliliğini koruyor bu söz. geçmiş statüsüne göre çok daha kapsamlı olarak incirlik üssü'nün amerikan emperyalizmine tahsis edilmesinin başka hiçbir anlamı yoktur.

  genelkurmay başkanları, hükümetler değişmiş, ama her gelip giden hükümet, "bu memleket bizim değil, sizindir" sözünü yinelemeye devam etmiştir.
  abd'nin, incirlik'i lojistik üs olarak kullanma, sevkiyatları sırasında izin almama gibi, ağır koşullar içeren isteği, akp iktidarı tarafından yerine getirildi. ancak hemen belirtelim ki; hükümet kararnamesi hazırlanmadan üç ay önce, incirlik konusundaki amerikan isteklerinin karşılanması, genelkurmay tarafından hükümete iletildi. bayrak etrafından milliyetçilik şovu yapanların gerçek yüzleri budur işte; emperyalizme karşı "bu memleket bizim değil, sizindir" derler, bu işbirlikçiliklerini gizlemek için sahte milliyetçilik maskesini elden bırakmazlar.

  işbirlikçiliğin değişmeyen geleneği;
  vatan hainliği halktan gizlenir

  amerika'nın incirlik'i nasıl kullanmak istediğini, hangi tavizleri istediğini biliyoruz, dergimizin geçmiş sayılarında da bunlara yer verdik. akp hükümetinin hangi koşullarda verdiği ise sır! (abd açıklayınca öğreneceğiz anlaşılan!) türkiye cumhuriyeti hükümeti, aldığı kararı, resmi gazete'de dahi yayınlamadı, anlaşmanın içeriği açıklanmadı, sorular karşısında abdullah gül, sadece "blok izin verildi" demekle yetindi ve bolca "blok izin" üzerine terminoloji dersleri ile demagoji yaptı.
  bütün ikili anlaşmaların, emperyalistlere verilen bütün tavizlerin değişmez özelliğidir;
  halktan gizlenir. işbirlikçilerin bu politikası öylesine köklüdür ki, yıllarca incirlik'in abd üssü olduğu bile gizlenmek istenmiş, "üs yok tesis var" denilmiştir. bir ülke düşünün ki, 1950'den bu yana abd ile sayısız ikili anlaşma imzalıyor, ama hiçbirinin içeriğini halk bilmiyor. tayyip'in dilinden düşürmediği şeffaflık, işbirlikçilik sözkonusu olunca nasıl da sır oluyor.
  deneylerimizden, bağımlılık gerçeğinden, işbirlikçilerin karakterinden biliyoruz ki; amerikan emperyalizminin istediği bütün şartlar yerine getirilmiştir. bu gerçek, bugün değilse yarın pratik olarak da ortaya çıkacaktır. topraklarımızın bölge halklarının daha fazla kanının dökülmesinde, ülkelerinin işgalinde nasıl kullanıldığı görülecektir.

  iktidar için çatışan genelkurmay ve akp, işbirlikçilikte yan yanadırlar

  kıran kırana iktidar çatışması veren akp ve genelkurmay, bu konuda tam bir uyum içinde işgalcilerin isteklerini yerine getirmişlerdir. peki neyin karşılığında?
  elbette bu tavizin altında köklü bağımlılık ilişkileri gerçeği vardır. ancak güncel politik çıkarlar çerçevesinden bakıldığında, örneğin ermeni soykırımı'nı görüyoruz. nitekim, incirlik'in verilmesinden iki gün sonra, "bush'un konuşmasında 'soykırım' demediği" haberleri yeraldı basında. keza, abd yönetimi aleni olarak, abd senatosu'nda ermeni soykırımı tasarısının geçmemesi için, "elimizi güçlendirin" demişti. elleri nasıl güçlendirilecekti; daha fazla tavizle. oligarşinin inkarla silemediği kanlı tarihi, işte böyle emperyalistlerin elinde sürekli bir koz olarak kullanılıyor.


  bayrak şovuna değil, gerçeklere bakın!
  "bayrak, vatan" diyen genelkurmay tavsiye etti
  linççileri "milletin hassasiyeti" diye savunan akp karar aldı; incirlik her şeyiyle amerika'ya verildi
  vatanseverleri linç etmeye kalkışan şarlatan milliyetçi mhp ve sahte ulusalcılar ise, bu onursuzluk karşısında susmayı tercih ettiler"

  -ekmek ve adalet dergisi-
 2. an itibariyle arabayla 10 dakikalık uzağında oturduğum askeri üs. ulan adamlar kendi memleketimde gezmek için vize istiyorlar.
 3. ülkemin gitmiş topraklarından biridir,ordan kalkan uçaklar iran'da ,afganistan'da bir sürü masum insanın canını almıştır ve türkiye bunları bilerek hala bu katliamlara ortak olmaktadır. kaptılmasını yürekten istediğim üslerdendir
  (bkz: incirlik üssü kapatılsın)
  (bkz: kahrolsun abd)
 4. daha türkiye'de kola teneke kutuda satılmazken bu üsse gelen gavırlar* söz konusu nesneyi yurdum topraklarına sokmasıyla beraber adanalı çocuklar bayağı bir ilgisini çekmiştir bu teneke kutular (ilginç bir şey tabi ilk kez görülüyor) gazoz kapağı çokluğu gibi bir hava atma nesnesi haline gelmiş zamanla bu bunlar.*
 5. incirlik:"küçük amerika" diye tabir edilen ilçe.burada tabelalar ingilizcedir ve yapılar western filmlerindeki kasabaları andırır.
  barlarında türk kızları abd'li askerleri tavlamak için didinir dururlar ve bu çabaların sonucu incirlik sokaklarında babalarını tanımayan siyahi çocuklar görürsünüz.
  ülkemizde kaç tane olduğu bilinmeyen abd üslerinden birisi buradadır.bağımsız türkiye cumhuriyeti'nin hiç bir vatansever! memuru, generali, milletvekili, bakanı, başbakanı, cumhurbaşakanı (polat'ı, baronu, çatlısı) buraya (ki burası türkiye toprağıdır) abd izni olmadan giremez.
  inip kalkan uçakların ne yaptığı ne taşıdığı konusunda vatansever! askeri yetkililer bir bilgi veremez.(çünkü alamazlar)
  ayrıca bu üste duran nükleer bombaların kime karşı kullanılacağı konusu bu ülkenin vatansever! egemen güçlerini ilgilendirmez...

  nazım'ın dediği gibi:
  "en yakın insanınmış gibi seversin memleketini,
  günün birinde, meselâ,
  amerika'ya ciro ederler onu
  seni de büyük hürriyetinle beraber,
  hava üssü olmak hürriyetiyle, hürsün!"
 6. güzelim ülkemin paradokslarından bir tanesi :abd in türkiye. üzüntülü düşündürücü beni çılgına çeviren amerikalı zibidiler torbası.nitekim bu üstte en düşük maaş ortalama 1500 ytl olduğu için insanların girmek için can attığı yer.
 7. ingilizce bilmeyen abim artistlik yapacam diye incirlik'i "inkraylık" diye okuduydu.
  ulan acaba tayyip nasıl okuyo

  (bkz: next year inşallah)

  bu adam bir de geçen 29 ekim'de roma'da ab anayasası taslağını imzalamıştı, ki bu taslak yüzlerce sayfa uzunluğundaydı ve türkçeye çevirilmesini birkaç ay beklemiştik.
 8. elli küsür yıldır türk halkını kandıran vatan millet sakarya edebiyatının rezilliğinin göstergelerinden sadece biri