• görseller

• inşaat mühendisi ile mimar arasındaki fark
  1. çoktur. ama ikisi de kardeştir. sorunsa mimarlara; inşaat mühendisliği fakültesinde okutulan derslerden, inşaat mühendislerine; mimarlık fakültesinde okutulan derslerden daha çok okutulmasıdır. yani mimar statik, mukavemet, betonarme, çelik gibi dersler görürken inşaat mühendisi temel tasarım, görsel iletişim tasarım gibi dersleri görmez.
  2. bankacı hatun, mimar ve inşaat mühendisi arasında geçen bir konuşma ile direk anlaşılabilir:
    b.h.:portföyumun önündeki panel çok açık olmuş.
    mimar: ay onu değiştirelim hemen, haklısınız.
    inş müh.: müşteriler güzelliğinizi görebilsin diye öyle yaptık.
    ek giri: efendim piyasada çalışan adam bilir ki inşaat mühendisi bir adım öndendir daima. çünkü sağlam bir vizyonu vardır. çünkü kendine güveni vardır. mimar farklı olma çabalarını sürdürüyordur hala sonuna kadar. herkesin dimdik durmaya (ya da öyle görünmeye) çalıştığı inşaat piyasasında farklı olmak için pısırık durmaya çalışmak gereklidir ki mimar da bunu seçer zaten.
  3. işin matematik kısmını inşaat mühendisleri, sanatsal kısmını mimarlar yapar. mimarlar kısa süre ama çok yoğun çalışır, inşaat mühendisleri uzun süre daha rahat bir şekilde çalışır. inşaat mühendisleri onayı mimarlardan alır, çünkü mimarın düşündüklerini matematiksel olarak doğrulamaya çalışır. mimar, matematiksel olarak da doğrulanmış projeyi hayal ettiğine en yakın halde ister.
  4. mimar: bu tasarım çok hoş oldu uzay mekiği gibi bina yaptım.
    mühendis: bina dediğim ya küp olur ya da dikdörtgenler prizması bu ne arkadaşım.

mimar: 6000 metre kare alan istiyorum ama hiç kolon olmayacak.
    mühendis: bende seni öldürmek istiyorum ama kimse beni yargılamayacak.
  5. toplumda birbirinin aynı olduğu zannedilen fakat detaya inildiğinde biri elma ise aslında diğeri armut olmasına rağmen birbirleriyle gereksiz sidik yarıştıran mesleklerdir