1. tarihteki büyük devrimcilerden biri o. yezide ve zulme totalde getirdiği reddediş ve itaatsizlik, başta doğu toplumlarına, ön asya'ya ve bilhassa da doğu menşeili direniş/devrim örgütlerine feda geleneğini yerleştirmiştir.

editos: imla.
  2. hazreti hüseyin, sadece babasının ve dedesinin öğrettiklerini yaşayan, tertemiz bir sahabeydi.
  3. zulme karşı insanlığın haykırışıdır.yezide atılmış bir tokattır.hakkın temsilcisi batılın settidir.
  4. allah rasulu'nun, hz fatıma'dan olan torunudur. hz. alı ve hz. fatımanın da ikinci oğullarıdır.
    miladı takvime göre 625 de medinede doğmuştur.

hz. peygamber (sas) torunlarından olan hz. hüseyinin çocukluk yılları peygamberimizin otağından geçmiştir. rasûlüllah'ın eğitiminden yetişip imanı yudumlaya yudumlaya büyüyen hz. hüseyinin sonu da şehadet ikliminde gerçekleşmiştir. insanın hayatında allah ve rasûlü'nün hükmünden başka hiç bir hükmün geçerli olamayacağını derinden kavramış olan hz. hüseyin, bu gerçeğe gölge düşürenlere zerre kadar meyletmemiş; bilakis destansı bir tavırla onların önlerine dikilmiştir.
    hz hüseyinle ve abisi hz. hasanla ilgili olan hadislerden birkaçı

hz. peygamber (sav) hz. hasan ve hz. hüseyin (r.a)'a son derece düşkün olup onları çok severdi. onların hakkında,

"allahım: ben, bunları seviyorum. sen de sev bunları" (tirmîzî sünen v, 661).
    "hasan ve hüseyin, benim dünyada kolladığım iki reyhanımdır" (ahmed b. hanbel, müsned, ıı, 288);
    "hasan ve hüseyini seven, beni sevmiş, onlara kin tutan da bana kin tutmuştur" (ahmed b. hanbel, müsned, ıı, 288);

peygamber efendimiz (sav) hz. hasan ve hz. hüseyinin gönüllerince oynayıp eğlenmeleri için onlara eşlik eder, bir çocuk gibi onlarla oynardı. hz. hüseyin, rasûlüllah (sav)'dan deve olmalarını istediklerinde hemen yere eğilir ve onları mübarek sırtına alırdı. arkasından da "bundan güzel deve olabilir mi?" buyururlardı.

peygamber efendimiz, bir gün, cenazelerin konulduğu yerde oturuyordu. hz. hasan ile hz. hüseyin, güreşmeye başladılar. peygamber efendimiz gülerek "ha gayret hasan; göreyim seni, yakala hüseyini!" diyerek hz. hasanı kayırınca, hz. alı: "ya rasûlüllah: sen hüseyini kayırmalı değil miydin? hasan daha büyüktür" dedi. peygamberimiz "baksana cebrailde, hüseyine: (ha gayret hüseyin göreyim seni) diyor." buyurdu (zehebî, siyer alâmü'n-nübelâ, 111, s. 190-191).
  5. 1331 yıl önce, m.s. 680 yılının ekim ayında hakka yürümüş olan cennetin efendisi. cennetin efendilerinden.

''zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım.''

kerbela şehidi imam hüseyin
  6. "o anın içinde paramparça oldu zaman...
    tuzla buz oldu tüm mümkünler aynası...
    melekler ah ü zar ile ağladı...
    denizler, gözyaşından mürekkep...
    dağlar, kederden taş kesildi...
    inlerinde ejderhalar bile hüzünle paralandı...
    kuşların kanatları yandı acıdan...
    denizler alemi kana boyandı, nehirler matem giysisiyle donandı...
    kainatın aynası kırıldı...
    şahit şahı hüseyn, sidretü'l münteha'ya dayandı...
    aşk-ı ilahiye kendini feda eyledi...
    fena aleminden, beka alemine geçti..."

(can feda-hz. fatima. sibel eraslan)