merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ilkokulda resim dersinde konulu resim yapmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 23 nisan konusunda ellerinde bayraklarla bi sürü velet, 10 kasımda anıtkabir, ilkbahar konusunda piknik yapıp uçurtma uçuran insanlar, kış konusunda kardan adam bi de karda hoplayıp zıplayan insanlar,öğretmenler gününde etrafına ışık saçan bi öğretmen ya da mum çizilirdi. 5 yıl boyunca periyodik olarak çizdim ben bunları.
  2. yazın kumsal, deniz çizilir.ayrıca içinden dere geçen mutlu insanların yaşadığı köy evlerini de az çizmedik.
  3. sanatla arama çok büyük bir mesafe koymama neden olan ve bütün ilkokul öğretmenlerinin hatalı uygulamaları sonucu tüm türk gençliğinin bir dönemler yapmak durumunda kaldığı saçma sapan bir eylem

sanata sınır getirilemeyeceğini,hayal dünyasında ürettiğimiz hiçbir şeyin konusunun olması gerekmediğini anlamam biraz ilerlemiş yaşlarıma denk geldi ama iş işten geçti artık mühendis olma yolunda ağır ama kararlı adımlarla ilerliyorum ama içimde hep bir ukte olarak kalacaktır ve kendi kendime acaba diyeceğim acaba mantıklı bir resim eğitimi alsaydım ressam olurmuydum
    (bkz. giri girerken duyguların esiri olmak)
  4. eğitim camiası öğrencileri serbest bırakınca, bilinçaltlarının su yüzüne çıkacağından korktuğu için gerçekleşen durum.istediğinizi çizin dendiğinde, gerçekten çok garip, psikopatça resimler çıkıyor ortaya.*
  5. 23 nisan resmi yapıp hocadan 10kasım resmi yaptığın için azar yemek.
    neymiş?
    10kasımda anıtkabire gidilirmiş, 23nisanda elinde bayraklı çocuk çizilirmiş.
    ama 23nisanda elinde bayrakla anıtkabire giden çocuk çizilmezmiş.
    (olay ben liseye giderken vuku bulmuştur,çocukken engellenen yaratıcı kimliğim gençlik döneminde de kendini gösterme çabası altında ezilip yok olmaya yüz tutmuştur.)
  6. eğitim sistemimizin çarpıklıklarından, devletin balyozunun kafamızda olduğu anlardan yalnızca biridir.
  7. belirli bir sayıda resimi geçtiğinde resim öğretmeninden de resim dersinden de soğumaya neden olan durum.
  1. 1