• görseller

• ilk buluşmada söylenmemesi gereken sözler
  1. ukteci: prense binmiş beyaz at

ikinci buluşmayı engelleyen sözler. (bkz: 20. nesil yazar tanımı)

şimdi birbirini yıllardır tanıyıp önce arkadaş sonra sevgili olmuşlar için bir sorun yok. onlar birbirlerini tanıyorlar ve nasıl davranacaklarını, ne söyleyeceklerini biliyorlar. ama ilk görüşte aşka kapılmışlar? işte prense binmiş beyaz at onları düşündü ve bir ukte verdi.

söylenmemesi gereken sözleri önce davranışlar altında kapatalım. hani hep açalım diye bir ifade kullanılır ona istinaden. böylece hem kelime ziyanlığı yapmamış oluruz, hem de ilk buluşmaya gidecek insanlar burda yazılan sözleri ezberlemek zorunda kalmazlar. çok da umursuyorlardı demeyin yazıyorum ben burda.

amacımız ne? gereksiz referanslardan, içi boş söylemlerden uzak durarak anlatım kopukluğu sergilemeden ilk kez buluşan bu ülkenin genç çocuklarına yardımcı olmak, çeyrek asır bile yaşamamış olan bir gencin ağzından aldığımız öğütleri genelleştirip "vay be ne çok şey biliyorum ilişkiler konusunda" havasına girmek, herkesi de bu havaya sokmak.

şimdi uyacağımız temel davranışlara girelim. uktecimiz de henüz ata binemediğinden bunlara ihtiyacı var sanırsam.. buluşma öncesi.

1. ilk buluşmada hesabı erkek ödemeli. ödemezse buluşmayın bir daha zaten. ama buluşma ortasında çok kötü bir izlenime kapılabilir; hatta tipini beğendiğimiz insanın karakterinden tiksinip şansımıza küfretmek isteyebiliriz bu yüzden buluşmada kız tarafıysak mutlaka cebimize paramızı koyup çıkalım. gerektiğinde acil bir işim çıktı diyebilmek ve yediklerimizi ödeyebilmek için. karşı taraftan beklemeyelim. bu biraz da onur meselesi. / erkek tarafıysak ilk buluşulan kızı simit sarayına götürmek gibi başlıklara kanmayalım. kendimize çok güveniyor olsak da brad pitt bile simit sarayına götürmezdi diye düşünelim. neymiş ilk buluşma mağara döneminden beri önem arz ediyormuş ve kız-erkek kim karar verdiyse elinden geldiğince normal/klas/gürültüsüz bir mekan seçmeliymiş.

2. çok beğenmiş olabiliriz. aşkından ölüyor olabiliriz. bunların hiçbiri petek dinçöz misali parlak tafta kumaştan yapılmış kıyafetler giyip yüzümüze 3 kilo makyaj yapmayı, erkeksek daha önce bir değişiklik yapmamış olduğumuz kaşlarımızı aldırmayı, saçımıza matchler atıp gitmeyi gerektirmiyor. saçımız başımız dağınık gitmeyi ya da kareli ceket içine baklava desenli gömlek giymeyi gerektirmediği gibi. yapmayalım. ayrıca ilk buluşmada ilk kez denediğimiz bir saç modeli ya da tarz denemek; yakışıp yakışmadığını daha önce kestiremeyecek olduğumuzdan en çok bizi üzer.

3. geç kalmayalım. orası sizin albümünüzü almış insanların doldurduğu konser salonu değil sizin hakkınızda iyi-kötü fikirlere gark olacak biri bekliyor orda. ilk izlenim önemlidir cümlesi de artık beynimizin en derin kıvrımlarında yer etti zaten.. hoşlandığımız birinin "beni önemsemiyor" düşüncesine kapılmasını istemeyiz değil mi, eğer duygularımız gerçekse. değilse küçük gururlu insanlar gibi yedekte tutmaya, öylesine buluşmaya da gerek yok.

4. sinemaya, tiyatroya, konsere, güne, dernek toplantısına vs gitmeyelim. ikili iletişim kurmamız, konuşmamız ve tanımamız gerek karşı tarafı velhasıl.

evet o an geldi. buluştuk. endişeliyiz. gerginiz. her cümlenin altında farklı bir anlam arıyoruz. karşılıklı sessizlik başladı. ne yapmamalıyız? şimdi temel, yapmamamız gereken davranışlarımıza geçelim.

1. hayatımız çok b.tan gidiyor belki. şikayet etmiyoruz.

söylenmemesi gereken söz:

+kankamla da kavga ettim buraya gelirken. bana ne dedi biliyor musun bir erkek/kadın için sattın helal olsun dedi ben de dedim ki bik bik bik..
    +of kimse beni anlamıyor. okuldan nefret ediyorum..
    +küfredicem ya nerde kaldı bu yemek. pahalı da burası biliyor musun.
    +x hoca var ya bana 32 vermiş gittim kağıdıma baktım. tüm soru doğru. sonu yanlış diye çizmiş şerefsiz.

karşı tarafta yaratılan izlenim:

*şimdiden beni tanımadan böyle şikayet ediyorsa ikinci üçünce buluşmada neler anlatır allah bilir.
    *ne kadar memnuniyetsiz bir tip değer bilmiyor, durmadan söyleniyor.
    *kaçayım.

2. kesinlikle kendimizi pazarlamaya çalışmıyoruz, bu çok kötü bir şey. (sonra sizden yeterince hoşlanmamış olan zat-ı muhteremin arkadaş ortamında geyik malzemesi olmayın.)

+(karşı tarafın marka giyindiğini farkedip mesela) benim zaten bu şehirde giyindiğim üç yer var..polo, tween ve sarar.
    +ben var ya okulda en hızlı koşan bendim.
    +iyi biriyim ya. kızlara değer veririm. düşünceliyimdir. kız arkadaşımın sorunlarını dinlerim yani.

*ne kadar da görgüsüz.
    *öv öv kendini devam et böyle
    *yuh resmen kendi reklamını yapıyor.

3. kendinizi acındırmayın.

+eski kız arkadaşım o gün ev arkadaşıma asıldı inanabilio musun. sonra içti yatağıma kustu. ama en koyan neydi bilio musun. anneme küfretti ben de çok sinirlendim gecenin 4 üydü. ağlamaya başladım. evden kovdum onu.
    +babam iflas etti dayım hapse düştü onun ailesine baktık.
    +erkek arkadaşım x için neler yaptım o şöyle biriydi bana bik bik davrandı. ben onun kahrını çektim.

*üzüldüm de ee ne yapayım yani olmuş bitmiş. hımm unutamamış herhalde.
    *para mı istiyo benden?
    *benim de kahrımı çekeceğini mi söylemeye çalıştı.

4. erkek tarafıysak "beni eve gidince çaldır" demeyin. ilk buluşmada pinti intibası yaratmayın. pinti misin lan, ilkokul çağında mısın. niye sinirlendiysem. doğrusu "ne zaman evde olursun", "x dk" "tamam x dk sonra ararım." diyaloğudur.

5. kendinizi ona çok yakın hissettiniz. anlatıyorsunuz habire. ama o o belki sizden hoşlanmadı üzgünüm bu olasılık da var.. kibarlık olsun diye dinliyor, gülümsüyor. sizi bir daha görmeyecek. o yüzden kız tarafı olsak da erkek tarafı olsak da belirli bir mesafe koyup, mesafeyi koruyoruz.

+(kafayı yana eğerek) ben seni çok sevdim ya.
    +ben sana çok alıştım.

* olumsuz! hadi ya ne çabuk/ * olumlu! evet ben de seni.
    *ybsg

neyse buluşma bitti. evinize gittiniz.

i) eğer bir ilişkiye başlarsanız mutlaka bugün karşınıza tekrar çıkacaktır. unutmamaya ve haklı gerekçeler bulmaya çalışın. söylediklerinize, davranışlarınıza vs.

ii) eğer bir ilişkiye başlayamazsanız takmayın, bir dahaki buluşmaya bu yazıyı okuyup öyle gidersiniz.
  2. "seni seviyorum" ilk buluşmada asla söylenmemesi gereken bir söz öbeğidir bu kadar kısa sürede söylendiğinde çok yapmacık bulunur şahsım tarafından.
  3. msnde kaynaşılan okul arkadaşıyla buluşulur.

-kısaymışsın sen ya..

nasıl yani hödük! beğenmeyen küçük oğluna almasın..
  4. -kaç kişiyle çıktın?

geçmişimle başlayacak ilişki gerçekleşmeden geçmişte yerini alacaktır.