1. ilişkilerde genellikle kız tarafının taktığı mevzu. hayır ben ki monoton ne onu bilmem bizim ki sevgililik dönemlerimizde bana paso diaze ilişkimiz monotonlaşıyor mu diye sorardı. iyi bir şey sanıp evet demişliğim çoktur. "evet aşkım monotonlaşıyor" sanıyorum ki iyiye gidiyor, gelişiyor.

biz erkek milletinin kelime haznesine sevgilileri tarafından eklenmiş bir sözcüktür, monoton. hiç kız arkadaşı olmamış erkeklere sorun yüzde 99'u bilmez monoton ne diye.

neymiş monotonlaşmak ilişkinin rengini, dokusunu yitirmesi, sıradanlaşması imiş. o söyledi bunu bana. dedim ki "anama sövsen bu kadar koymazdı" nedir bu yahu? ilişki rengini yitirmiş, boka dönmüş, e o zaman bizim ne işimiz var aq bu ilişkinin içinde dedim. (aq demem biraz üzdü onu) ilişkiyi biz onaracağız, rengini feri vereceğiz falan dedi bana. o gün bugündür ben zerre bişey yapmadım farklı olarak o didindi durdu ki bugünlere geldik. şimdi bana sorsanız ilişkinin rengi ne oldu diye vallahi bilmiyorum, billahi bilmiyorum. geri geldi sanırsam.

şimdi evliyiz bugünlerde tekrar bir monotonluk lafı dolaşmaya başladı sanki. bu akşam ona evliliğimizin rengi soluyor mu aşkım demeyi düşünüyorum. bir sıfır öne geçme amacındayım. oldu oldu olmadı ilişkimizi onaralım, boyayalım diyeceğim. olduğu kadar artık.
  2. kaçınılmaz bir son gibi ama şükürlük bir durumdur aslında. o kadar uzun sürmüştür ki, heycanını yitirmiştir. kısa sürüp heyecanın en üst yerlerindeyken siz, terk edilmekten iyidir. ilişkiye başlayıp sürdürememekten de iyidir. zaten uzun ilşkilerin akıp gideceği deniz orasıdır. "yaşasın ilişkimizin monotonlaştığı döneme de ulaşabildik çok şükür" denebilir yani.
  3. hayatlarının monoton olduğunu kabul edememiş insanların problem ettiği durumdur.

afedersin ama ne olacaaadı? her gün aynı şeyleri yaşıyorsun uyan,duş al,kahvaltı et,işe/okula git yine aynı insanları gör,bir ton dersle ya da dosyayla ya daaa müşteriyle uğraş eve gel,eve gelirken bir de trafik çek,eve gir,yemek ye,iki uzan,canın mı sıkıldı? dışarı çık şöyle bir gezin tur at,iki arkadaşını gör,eve gel,uyu.

sevgiline gününün ya da haftanın nasıl geçtiğini anlatırken farklı bir şey sunabiliyor musun?yok.o farklı bir şey sunabiliyor mu?(karşı tarafında aynı monotonlukta bir hayat yaşadığını farz ediyorum)yok.eee ilişkinin monoton olmamasını nasıl bekliyorsun?

bir ilişkinin monotonlaşmasından muzdaripseniz ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız.işten çıkmanız,okulu bırakmanız ya da zaten okulda/işte enerjinizi harcamanız yetmezmiş gibi yeni bir aktiviteye sarmanız gerekir.bu da para demektir.varsa ne ala yoksa?

değişik bir yere gitmek istediniz(monotonsunuz ya...)gidememeniz için geçerli olacak sebeplerden birkaçını(ya da bahane mi demeliyim bilmiyorum)söyleyeyim:

-ayyy yarın iş/okul var şimdi oraya gidicez 1 saat yol,trafik varsa 1,5 saat.bir de dönüşü var.

-oraya gidince gezmek lazım gidip 1 saat oturup geliceksek ne anladım ben ondan?

-yorgunum,erkenden eve gidip uyumak istiyorum.

-ders çalışmam lazım/sınavım var/sunum hazırlayacağım daha.

-orası pahalıdır.hem hiç gitmedik beğenmezsek ne olacak?

uzaaaaaar gider.
  4. çok sevdiğiniz sevgilinizle eskiden yapmaya bayıldığınız herşeyin artık eskide kaldığını anlıyorsunuz.en güzel anılar tarihin tozlu sayfalarında kayboluyor.sex hayatınız bile birden monotonlaşmaya başlıyor.önceki fantezileri yapmak zaman kaybı gibi geliyor.mecburi bir sex hayatı yaşamaya başlıyorsunuz adeta.beraberliğin ardından çift kolaylıkla uykuya dalabiliyor.artık sevgili değil arkadaştan bile uzak 2 yabancı oluyorsunuz ama ilişkinizin sağlam temeller üzerine kurulduğunu varsayıp can çekişiyorsunuz.kavgalar daha sıklaşmaya başlıyor.sonrasında hakaret,şiddet ve gözyaşı.eskiden olsa birinizden biri arar ve barışırdınız ama artık eliniz telefona gitmiyor.onla da olabilirim düşüncesi yerleşiyor beyninize.monotonluğun sonu ayrılığı çıkarıyor karşınıza.