1. dini dogmaların kaynaklarını, sebep ve sonuçlarını anlatarak halkımızı aydınlatma çabasında bulunan profesör.

  http://www.ilhan-arsel.org/ adresindeki tasarım açısından göz doldurmasa da içerik açısından doyurucu sitesinde eserleri okunabilir. eğer islam'a gönül vermiş samimi bir kişiyseniz, öncelikle bu zat size çok itici ve samimiyetsiz bir insan gibi görünecektir muhtemelen. bu gayet doğal bir reflekstir. doğduğunuzdan beri bildiklerinizin aslında ne kadar yetersiz ve eksik olduğunu farkedeceksiniz kimi zaman, bunları kabullenemeyeceksiniz belki de.

  ilhan arsel isimli kişi'nin bence de bazı eksiklikleri bulunmakta. örneğin, benim gibi hadis'leri çok da tutarlı kaynaklar olarak bulmayan biriyseniz, sürekli hadis-i şeriflerden dem vurmasını eleştirebilirsiniz. fakat, aynı şekilde, kur'an-ı kerim'den yola çıkarak da yaptığı araştırmaları da bulunmaktadır, sitesinden daha fazla bilgi edinilebilir.
 2. kimilerine göre din düşmanı, islama kinini kusan biri, bir misyoner hatta şeytanın ta kendisi...
  fakat o; çoğu kişinin düşünüp de dile getiremediği şeyleri söyleyen, düşünmekten korkmayan, düşünce tabularını yıkmaya çalışan ve her insanda olamayacak cesaret, bilgi ve kararlılık üçlüsünü mükemmel bir şekilde bünyesinde barındıran din eleştiricisinden öte türkiye'nin yetiştirdiği parmakla sayılabilecek aydınlardan bir tanesidir.
 3. şeriat ve kadın adlı kitabın yazarı.kuran ve islam hakkında gerçekleri yazdığı için islamcı kanadın tepkisini bir hayli çekmiştir.
 4. müslümanlık sınavı adında kafa karıştırıcı ve sorgulamaya iten bir kitabı olan yazar.

  şöyle sorular vardır;

  soru: "siz hiç tanri'nin, bütün insanlari müslüman yapmak varken yapmak istemedigini ve çünkü -'ben cehennemi insanlarla dolduracagima dair kendi kendime and içtim'- dedigini, ve bu and'ini tutmak için cehennem'e yiginla insan attigini ve sonra cehennem'e hitaben: -'ey cehennem! doydun mui'- diye sordugunu ve buna karsilik cehennem'in: -'hayir doymadim! daha var mi?'- diye karsilik verdigini düsünebilir misiniz?"

  soru: "su ya da bu sekilde ıslâm'dan çikanlarin öldürülmelerini uygun bulur musunuzi örnegin: -'... her kim dinini (ki müslümanliktir) degistirirse onu hemen öldürünüz'- , ya da '-dinini degistiren ve cemâatten ayrilan kimsenin (kaninin dökülmesi câizdir)'- seklindeki buyruklari insanlikla, hosgörü anlayisiyle ve insanlar arasi kardeslik ilkeleriyle bagdastirir misiniz?"

  gibi gibi. tabii bunların cevaplarını da vermiş kişidir.

  http://www.ilhan-arsel.org/... şu adresten buyrun canım.
 5. manen zaten yitirdiğimiz değerlerden biri. artık madde olarak da yitirmişiz kendisini. cesur insan, uğurlar olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimden.
 6. özgür düşüncenin neferlerinden biri. korkmadan inandığını söyleyen yazar. başımız sağolsun.
 7. ölünün arkasıdan sövme yeteneğine sahip müslümanları gördükçe değeri daha bi anlaşılan insan. toprağı bol olsun.