1. sizin ya da çevrenizdeki insanların, olaylara tepkisiz kalamayıp durum belirteci olarak söylediği, söylediğiniz sözlerdir. genelde tuhaf ve komiktirler, ama bazen yararlı da olabilirler. yadırgamamak lazımdır.

    örnek verecek olursak, oda arkadaşıma yemek yapması için melul melul bakmam* sonucu yaptığı tespit takdire şayandır.

    -yahu sen gerçekten anime karakterlerine benziyorsun. tipe bak. hmm sanırım bu üzüm üzüme baka baka kararır dedikleri şey... senin baktığın üzüm de anime karakterleri oluyor sanırım. yoksa sen doğuştan mı böyleydin? doğuştan böyleysen başka bir araştırmanın konususun herhalde. ama surata bakar mısın? sen nasıl bir insansın ya... şuna bak türünün son örneği.. ehihe
    -sus be!!!!
  2. ilköğretim okullarında sürekli olarak yapılan, öğrenciler tarafından en çok benimsenen ve severek icra edilen deney pamukta fasulye yetiştirme deneyidir. fen bilgisi dersine ait başka hiçbir deney veya oluşum pamuk-fasulye olgusunun üstüne çıkamamıştır. bu bir fenomendir.
  3. "ıslak pamuktan bezelye çıkıyorsa, çiğnenmiş sakızı tülbente yapıştırıp babanne çıkması sağlanabilir. " u.sarıkaya.
  4. son zamanlarda birileri ya da bir şeyler karşınıza çok çıkıyorsa , mutlaka o şeyle ya da o kimseyle ilgili bir şeyler olur beklemediğiniz bir anda . aslında işaretler her zaman vardır hayatta , mesele görebilmekte .
  5. "100 kadını iki gruba ayırıp, bir gruba çorap giymeden ayakkabı giyen erkeklerin ayakkabılarını, diğer gruba çorap giyip, ayakkabı giyen erkeklerin ayakkabılarını koklattık ve bir seçim yapmalarını istedik. sonuç olarak şunu bunu yapan erkekler kadınlar tarafından daha çok tercih edildi, tırı vırı..." gibi gazetelerin, bilmem kaçıncı sayfasında çıkan, bilimsel içerikli gibi görünen, hatta belki de gerçekten öyle olan, okuyunca "ne lan bu?" dediğimiz, ancak işin içinde bilim adamı olduğundan "adamlar yapmış sonuçta, bir bildikleri var demek ki" dedirten tespitlerdir ki; bu tür tespitleri yapanların, dişiyle kamyon çeken adamlar kadar değeri yoktur gözümde.