• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• ilginç kız isimleri
  1. isme bak çay demle cinsinden lafların ortaya atılmasına sebep olacak niteliklerdeki isimlerdir.

(bkz: ergülü)
    (bkz: mezük)

ergülü ismine bir akrabağmızın komşusu olması nedeniyle duymuştum.
    mezük isminide; eskiden şans kapıyı çalınca diye bir program vardı kayra şenocak sunuyordu. o yarışmada yanlış olmasın kırşehirli veya kırıkkaleli bir aile katılmıştı, oradaki katılan ailenin büyük kızıydı hatta şöyle bir konuşma geçmişti aralarında (ne kadar aklımda yer kapladıysa hala hatırlıyorum)

kayra şenocak: hede bey ne demek bu mezük niye koydunuz
    hede bey: valla bilmiyorum ne demek olduğunu bizim oralarda koyuyorlardı bende koydum
    k: ilginç
    h: evet çok ilginç

aslında buradaki olay adamında tipinden anlaşıldığı üzere, erkek evlat beklemesinden ve doğan çocuğun kız olmasından dolayı, bir nevi kıza ceza olarak "niye kız oldun gerizekalı erkek olamadın mı" denerek konulan gerizekalı bir düşüncenin ürünüdür.
  2. ortaokul yılları. veli toplantısı var. annem geldi bu sefer çocuğumuzun durumunu öğreneyim diye. öğretmen sırayla isimleri öğreniyor. ve sıra bir kadına geliyor. ilkten ismini söylemeye çekiniyor filan. kimse anlam veremiyor. sonra da ağzını eliyle kapatarak ismini söylüyor.

-sütyen

diye. ordaki herkes gülmek ve gülmemek arasında gidip geliyor. velhasıl kelam bir anne ve ya baba çocuğuna nasıl böyle bir isim koyar ki. anlam vermek mümkün değil.