1. galatasaray üniversitesi'nin en tanınmış ve türkiye'nin en iyi tarih profesörlerinden. esprili kişiliği ve tarihe olan olağan üstü hakimiyeti sayesinde gençleri tarih konusunda derinden etkilemektedir.*
    fransızca ve osmanlıca kelimeleri ağırlıkta kullandığı için söylediklerinin anlaşılması, hazmedilmesi o kadar kolay değildir.
  2. tarihin bilinmesi gereken fakat ilgilenmenin sıkıcı olduğunu düşünen çoğunlukta iseniz kendisinin eserlerini mutlaka okuyun. "tarihin sınırlarına yolculuk" isimli kitabında günümüz türkiye'si ile osmanlı devleti arasındaki kuvvetli bağları kanıtlar göstererek dile getirmiştir. modern türkiye'nin aydın kesiminin yaptığı "beyoğlu caddesi batıcılığı" nın topluma hiçbir dinamik katkısı olmadığını belirtmiştir. trt 2 de "ilber ortaylı ile" adlı programda engin tarih bilgisinden yararlanılabilir.
  3. mülkiye'de de hocalık yaparken tanışma şansı bulduğum, o kısacık sürede bile konuşurken "ben nerdeyim ya, siyaset meydanı mı burası" havasına kapıldığım, etkileyici ses tonu ve engin bilgisiyle dikkat çeken akademisyen. biraz daha light ama gene en az onun kadar etkileyici bir modeli için; (bkz. hasan köni)
  4. annem sayesinde mülkiye'de tanıştığım ve "büyüyünce ben de böyle olmak istiyorum yaa" dediğim,trt'de yaptığı tarih programını büyük zevkle izlediğim bilgi insanı..
  5. engin tarih bilgisi taştışma götürmez olan türkün tarihini iyi bilmesi gerektiğini söyleyen büyük insan. öyle osmanlı şöyle kötüydü böyle iyiydi diye mangalda kül bırakmaynaların bir kez defa da olsa okuması gereken şahıs.bu işler öyle körü körüne olaya bağlanmakla veya ordan burdan duyulan kulaktan dolma saçmalıklarala olmuyor.(bkz: bir bilim dalı olarak tarih)
  6. arada sırada haber programlarında da görebildiğimiz, tarihe gerçekten gönülden bağlı tarih gurusu.
  7. dünyayı sadece kendi çevresinden ibaret sanan galatasaraydaki con conlarla bizleri bir tutmaya kalkışan, mühendis tarihten ne anlar gibi önyargıları olan tarihçidir...zamanla bu önyargılarını kırarsa şahsımca daha çok sevilecektir...