• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. istanbul küçükyalı'da general kenan evren kışlası içinde bulunan ikmal sınıfının hem subay/astsubay hem de er ve erbaşlarının eğitiminin yapıldığı okuldur. subay/astsubaylar ikmal maliye okulunda eğitim görürler. kısa dönem, uzun dönem er ve erbaşlar da ikmal eğitim taburunda acemiliklerini yaparlar. adalar manzaralı kule nöbeti tutulan mekandır.

acemilik açısından rahat usta birliği açısından biraz kasan bir yerdir.

acemilik için kışlaya düşenler ikmal eğitim taburunda eğitim görür. 4 tane bölük vardır:

- ikmal çavuş eğitim bölüğü (kral mekan)
    - ikmal eğitim bölüğü (çavuş eğitim kadar olmasa da güzeldir)
    - 1. ikmal er eğitim bölüğü (fena değil)
    - 2 ikmal er eğitim bölüğü (allah kurtarsın)

ikmal çavuş eğitim bölüğü: bütün kısa dönem acemiler bu bölüğe düşer. bölük komutanı ve bölük astsubayı askerine değer veren, düşüncelerini önemseyen ve disiplin içerisinde rahat etmeleri için ellerinden geleni yapan komutanlardır. 335 kd'ler olarak her gün duş, koğuşlarda gazete ve su sebili gibi imkanlara sahip olmuştuk. kadro (usta) askerler tarafından en ufak küfür, hakaret, ceza görmedik. bol bol çömel kalk yapıyorsunuz o da tuzu biberi artık. yine de çavuş eğitim bölüğü acemilik açısından bir askerin gelip gelebileceği en kral yerlerden biridir.
    uzun dönemlerden de diğer bölüklere göre askerlerin en rahat oldukları bölük burasıydı. genelde myo ve lise mezunları buraya düşüyor. az bir oranla ilkokul mezunu ve okur-yazar olanlar var.

usta birliği meselesine gelince kısa dönemler istanbul içinde dağıtım olur. uzun dönemler ise türkiye'nin dört bir yanına gidebilir. %20 batı, %60 doğu (bolu komando'ya düşenleri de buraya dahil ediyorum), %20 kıbrıs diyelim.

kısa dönemler için kışla içi dağıtım olacak birlikler genel olarak şöyledir:

sınıfı ikmal olanlar ikmal eğitim taburu, lojistik destek komutanlığı, ikmal maliye okulu, gösteri tatbikat gibi yerlere düşerler. sıhhiye olanlar haydarpaşa gata, gümüşsuyu askeri hastanesi gibi yerlere, piyade olanlar gata, asal, kuleli askeri lisesi, kara harp okulu gibi yerlere düşerler.

ikmal eğitim taburu: acemilik yaptığınız taburdaki 4 bölüğe kadro erbaş olarak kurayla dağıtılırsınız. yemin töreninin ardından onbaşı rütbesi takıp düştüğünüz bölüğe gelen 250-300 acemi askerin derdiyle tasasıyla (memlekette jiletçi çok malesef) eğitimiyle evrak işleriyle yani her şeyiyle uğraşırsınız (uyandırması, yatırması, yemek sırasına sokulması, tuvalet izinleri dahil). manzarasını sevdiğim kule nöbetleri var bir de. tavsiyem dağıtım birliği ikmal eğitim taburu olarak açıklanan arkadaşlar acemilikte eğitimleri sıkı takip etsin yoksa eğitim verme sırası size geldiğinde büyük sıkıntı çekersiniz.

lojistik destek komutanlığı: burası genel nüfusu itibariyle sürgün yeri gibidir içinde birçok devreci psikopat barındırır ama kısa dönemlere pek bulaşmazlar. emniyet muhafız, hizmet gibi bölükler var nizamiye, lojmanlar gibi yerlerde güvenlikten kışla içi mutfak banyo çamaşır hizmetlerinden sorumlu olurlar.

ben kışla içi düştüğüm için diğer yerler hakkında ne bilgi versem askerliğini orada yapanlar kadar doğru anlatmış olamam. o yüzden diğer yerlere değinmiyorum. sadede gelelim: kısa/uzun dönem fark etmez, acemilik için güzel yer ustalık için kasvetli yerdir burası.

bu başlıktaki diğer giriler