• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. "general kenan evren kışlası" bünyesinde bulunan, eski adı "levazım ve maliye okulu ve eğitim merkezi komutanlığı" olan, istanbul küçükyalı'da bulunan askerliğini yedek subay(asteğmen) olarak yapacak olan ve "meslek kurası" çekenlerin acemi eğitimlerini aldığı askeri birlik. genelde bilgisayar mühendisi,elektrik mühendisi,makina mühendisi,mimar,hukukçular,öğretmenler burada eğitim görürler.

317.dönem yedek subay olarak burada gördüklerimi aktarmak isterim:

1) meslek kurası çektiğiniz için burada 18 gün eğitim göreceksiniz. yanınıza fazla birşey almaya gerek yok(temel ihtiyaçlar dışında). burada verilen daha doğrusu parası ile satın aldırılan çanta sizin temel ihtiyaçlarını en "minimum" seviyede karşılayacak şekilde(piyama dahil). verilen postallar genelde kullanılmış oluyorlar bu yüzden ayak sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. traş takımı(hayır akşamdan traş olamazsınız), bolca bir kaç çift çorap,bolca don,atlet,yeşil t-shirt...vs getirmeniz yeterli.ayrıca eğer kışın eğitim görüyorsanız yün içlikleriniz unutmayın. gelmeden iğne-iplik öğrenmeyi felan unutmayın çünkü sizden spoletlerinizi ve keplere kokartlarınızı dikmeniz istenecek. yemekhanenin yemekleri fena değildi ancak temizlik olarak çok kötüydü.

2) ilk gün geleneksel olarak kayıt kuyruklarında geçecek. size eğitim kıyafetleriniz,postallarınız verilecek, takımlara ayrılacak ve koğuşlarınıza yerleşeceksiniz.takımlarınız en başta kara,hava,deniz,jandarma karışık olacak ancak kura çekiminden sonra bulunduğunuz kuvvete göre yeniden takımlara ayrılacaksınız. burada bolca ankesörlü telefon var bu yüzden iletişim sorununuz yok.
    tabii ki cep telefonu yasak.

3) ilk hafta gayet sert bir askeri eğitim alacaksanız. ancak buna koşma dahil değil en azından biz hiç koşmadık. sabahları en geç 6.30'da koğuşlarınızı terk etmeniz gerekiyor.özellikle sabahları çok kuyruk oluyordu tuvaletlerde hatırlatmak isterim. sık sık ceza uygulanacak size , yazın 50 derecelik asfaltta sürünme(istikamet kayış dağı! sürün!) veya kışın donmuş suyun üstünde çökme gibi. bunların dışında cezalar genelde ya "şınav çekme" ya da "komanda dansı" oluyor. buraya 30'lu yaşlarda geldiyseniz sizin için biraz zor olacak bu ilk hafta. 317.dönem'de daha ikinci günden insanlar revirlik oldu ayaklardan. burada en çok dikkat etmeniz gereken şey emirlere uymanız ve takım komutanları(genelde teğmenler veya asteğmenler) ile iyi geçinmeniz yoksa her türlü ceza ellerinizden öper. bence en güzeli hiç ses çıkarmayın elbet günler geçicek böyle.

4) ikinci hafta silah ve atış eğitimi alacaksınız. g3,vizor,glock,keleş(kalaşnikof) ile atışlarınız olacak. derece yapıp istediği yere gitmek isteyenler atışlardan yüksek puan almalılar. bunlar dışında gireceğiniz sınavlarla ilgili teorik dersler göreceksiniz. bunlar konferans şeklinde oluyor ve genelde yarbay,albay seviyesinde subaylar sizleri sunum yaparak bilgilendiriyor.(uyumak için mükemmel bir ortam oluşuyor bu arada) ikinci hafta ilk haftaya göre kısmen fiziksel olarak daha rahat ancak gene de komutanınızı sinirlendirirseniz her türlü ceza ellerinizden yine öper.

5) üçüncü hafta ise hiç de düşündüğünüz gibi rahat olmayacak çünkü mezuniyet töreniniz için provalar yapacaksınız ki bu sabah-akşam yürümek demek özellikle yazın tabii ki. düzgün yürümezseniz yine ceza(genelde sürünme) yiyebilirsiniz. eğitiminizin 18.gününde ailelerinizin de katıldığı mezuniyet töreni icra edilecek. bu törene kışla komutanı tümgeneral de katılıyor.

6) 18 gün sonunda mezun olduğunuzda asteğmen rütbeniz(tek çizgi) olacak ve eğer istanbul dışı bir yer çıktıysa 2 hafta dağıtım izniniz olacak ve gittiğiniz yere göre belli miktarda harcırah/yolluk alacaksınız.istanbul içinde bir yer çıkarsa ise 2 gün içinde katılmak zorundasınız. terhisinize 3 ay kala teğmen(tek yıldız) olacaksınız.

iyi tezkereler...

p.s: buradaki eğitimin kalıntısı olarak ayaklarım hala zaman zaman uyuşuyor...
  2. kışın giderseniz bu komutanlığa acemilik için çok rahat edersiniz. üşütmeden dolayı hasta olanların sayısı arttıkça sizi bina içine tıkacaklardır. eğer yaz ise vay halinize, 18 gün acemiliğiniz var deyip günlerin uzun olmasından da yararlanıp eziyeti bol tutarlar. ama kesinlikle gereklidir böyle bir eğitim zira oraya öyle tipler gelir ki kafayı yeirtir insana. sanki askerlik yapmaya değil briç oynamaya gelmiştir bu tipler. kimisi ana kucağından hiç ayrılmamış, kimisine oturmak, kalkmak, sürünmek, az ve pis yemek yemek zoruna gider; kimisi yaptığı hareketler ve soruları ile bu adam üniversiteyi nasıl bitirmiş diye sordurtur. garip garip insanlar işte. hizmet takımının piskopat askerlerinden bazısına para yedirip cep telefonu, lahmacun, baklava, yaz ise buz tutmuş su temin etmeniz mümkündür.

ama eminim ki tüm eziyete rağmen çok güzel günleriniz ve arkadaşlarınız olur.
  3. 320. kısa dönemde eğitim aldığım askeri birlik ya da herneyse. orada kaldığım 20 gün boyunca sadece eğitim vardı. soğuk, yağmur, kar, çamur ve gürültü. rahat bir askerlik yaptığım söylense de benim için zor olan 20 gündü. kantinin başındaki lavuklar kafaları esince açıyordu. çoğu zamanda kapalıydı. kayış dağı benim için için her zaman bir istikamet yeri olarak anılacaktır. yemekleri fena değildir. tuvalet imkanı fena değildir. 3 hafta boyunca 3 kere vücuduma su deydi. onlarda ortalama 4 dakikaydı ve 2 si soğuktu. aralık ve ocak ayında havanın biraz soğuk olduğunu varsayarsak suyun soğuk olması beni biraz hasta etti. soğuk beton üzerinde saatlerce oturmanın kıçıma verdiği haz düşünülürse pekte iyi sayılmazdı.
    orada ne iyi gider diye soracak olursanız bol bol dua edin derim. kendinizi kapatın. hiç bişey düşünmeyin. geçmişte yaşadığınız ve gelecekte yaşayacağınız güzel günleri hayal edin. bol bol türkü öğrenin gitmeden. orada söylesiniz.
  4. istanbul küçükyalı'da general kenan evren kışlası içinde bulunan ikmal sınıfının hem subay/astsubay hem de er ve erbaşlarının eğitiminin yapıldığı okuldur. subay/astsubaylar ikmal maliye okulunda eğitim görürler. kısa dönem, uzun dönem er ve erbaşlar da ikmal eğitim taburunda acemiliklerini yaparlar. adalar manzaralı kule nöbeti tutulan mekandır.

acemilik açısından rahat usta birliği açısından biraz kasan bir yerdir.

acemilik için kışlaya düşenler ikmal eğitim taburunda eğitim görür. 4 tane bölük vardır:

- ikmal çavuş eğitim bölüğü (kral mekan)
    - ikmal eğitim bölüğü (çavuş eğitim kadar olmasa da güzeldir)
    - 1. ikmal er eğitim bölüğü (fena değil)
    - 2 ikmal er eğitim bölüğü (allah kurtarsın)

ikmal çavuş eğitim bölüğü: bütün kısa dönem acemiler bu bölüğe düşer. bölük komutanı ve bölük astsubayı askerine değer veren, düşüncelerini önemseyen ve disiplin içerisinde rahat etmeleri için ellerinden geleni yapan komutanlardır. 335 kd'ler olarak her gün duş, koğuşlarda gazete ve su sebili gibi imkanlara sahip olmuştuk. kadro (usta) askerler tarafından en ufak küfür, hakaret, ceza görmedik. bol bol çömel kalk yapıyorsunuz o da tuzu biberi artık. yine de çavuş eğitim bölüğü acemilik açısından bir askerin gelip gelebileceği en kral yerlerden biridir.
    uzun dönemlerden de diğer bölüklere göre askerlerin en rahat oldukları bölük burasıydı. genelde myo ve lise mezunları buraya düşüyor. az bir oranla ilkokul mezunu ve okur-yazar olanlar var.

usta birliği meselesine gelince kısa dönemler istanbul içinde dağıtım olur. uzun dönemler ise türkiye'nin dört bir yanına gidebilir. %20 batı, %60 doğu (bolu komando'ya düşenleri de buraya dahil ediyorum), %20 kıbrıs diyelim.

kısa dönemler için kışla içi dağıtım olacak birlikler genel olarak şöyledir:

sınıfı ikmal olanlar ikmal eğitim taburu, lojistik destek komutanlığı, ikmal maliye okulu, gösteri tatbikat gibi yerlere düşerler. sıhhiye olanlar haydarpaşa gata, gümüşsuyu askeri hastanesi gibi yerlere, piyade olanlar gata, asal, kuleli askeri lisesi, kara harp okulu gibi yerlere düşerler.

ikmal eğitim taburu: acemilik yaptığınız taburdaki 4 bölüğe kadro erbaş olarak kurayla dağıtılırsınız. yemin töreninin ardından onbaşı rütbesi takıp düştüğünüz bölüğe gelen 250-300 acemi askerin derdiyle tasasıyla (memlekette jiletçi çok malesef) eğitimiyle evrak işleriyle yani her şeyiyle uğraşırsınız (uyandırması, yatırması, yemek sırasına sokulması, tuvalet izinleri dahil). manzarasını sevdiğim kule nöbetleri var bir de. tavsiyem dağıtım birliği ikmal eğitim taburu olarak açıklanan arkadaşlar acemilikte eğitimleri sıkı takip etsin yoksa eğitim verme sırası size geldiğinde büyük sıkıntı çekersiniz.

lojistik destek komutanlığı: burası genel nüfusu itibariyle sürgün yeri gibidir içinde birçok devreci psikopat barındırır ama kısa dönemlere pek bulaşmazlar. emniyet muhafız, hizmet gibi bölükler var nizamiye, lojmanlar gibi yerlerde güvenlikten kışla içi mutfak banyo çamaşır hizmetlerinden sorumlu olurlar.

ben kışla içi düştüğüm için diğer yerler hakkında ne bilgi versem askerliğini orada yapanlar kadar doğru anlatmış olamam. o yüzden diğer yerlere değinmiyorum. sadede gelelim: kısa/uzun dönem fark etmez, acemilik için güzel yer ustalık için kasvetli yerdir burası.
  5. askerlik görevini 349. kısa dönem olarak tamamladığım, istanbul küçükyalı'da e-5'in üst tarafında, kayış dağı semalarında konuşlanmış askeri tugay. adalar manzaralıdır, kışın denizin de etkisiyle soğuğu olduğunca hissettirir. nöbetlerde buz kesersiniz.

(bkz: general kenan evren kışlası)

kısa dönemler hariç, yedek subaylık eğitimi de verilen bu kışla, her ne kadar ''rahat'' olarak nitelendirilirse de hiç de öyle olmadığı içerisinde en az 6 ay kalmış biri için bilinen bir gerçektir. yedek subaylık ise nispeten rahat geçer diyolla, yedek olanlar. neyse bizim konumuz kısa dönemlik ve kenan evren kışlası.

memleketinizden yola çıkap, istanbul'a vardığınızda ilk iş olarak kışlaya gitmeyin. ''olum salak mısınız siz ne işiniz var sabahın köründe nizamiyede?'' demişti, sonradan kısa dönem olduğunu öğrendiğimiz ön kontrol görevlisi asker arkadaş. biz de nizamiyeden dönüp, küçükyalı'da çaydır, simittir yiyip, içmiş, gezip tozmuştuk. ta ki saatler 16:30'u gösterinceye kadar. sonra istikamet kışla, marş marş...

nizamiyeden içeri adımınızı atar, orta kontrol denilen yerden geçip, ring denilen araçlarla bildiğin transit, ilk katılımı gerçekleştireceğiniz çavuş eğitim bölüğüne doğru yol alırsınız. gerekli evraklar ve içerisinde gerekli alet hırdavatın bulunduğu çantanızla bir takım işlemlere tabi olursunuz. yatacağınız yerler daha önceden belirlenmiştir. göğsünüze taktığınız, işlemler sırasında size verilen numaraların ör: kd 155 vs gibi. gösterdiği koğuşlarda yatacaksınız. acemilik eğitimi 16 gün sürecek, en azından 349. dönem için asıl olan buydu.

gel gelelim ilk gün başınızı yastığa koyduğunuzda değişik duygular içerisinde olacaksınız. 2.gün, her ne kadar kısa dönem de olsanız, sizi ilk günden ne kadar zorlayabileceklerinin işaretlerini vereceklerdir. daha sonraki günlerde ortama ayak uyduracaksınız, en azından uydurmaya çalışacaksınız. o 16 gün size 160 gün gibi gelecek, zaman zaman bunalacaksınız, lakin nispeten rahat olacaksınız. günde ortalama 5-6 içtimaya maruz kalacak saatlerce ayakta dikilecek, o deli gibi soğukta ne bere ne eldiven takabilecek, ayakda durmaktan ayaklarınızın ağrısından öleceksiniz. korku filmi ya da bir dram değil hepsi gerçek, hepsini yaşayacaksınız.

sabah altıda kalkacak kahvaltıya gideceksiniz bazen kahvaltı saati 5:45'e çekilecek. tıraşınızı olup, sabahın köründe, zaman zaman o zifiri karanlıkta yemekhaneye gideceksiniz. akşam ve yat içtimaları karanlıkta alınacak, içtima alanındaki aydınlatmalar arızalı olduğundan karanlıkta göz gözü görmez bir şekilde yaklaşık 1 saat dikilecek, içtimaya geç kalan, sağda solda gezen lavuklar yüzünden küfürler edip onların gelmesini ve içtimanın alınmasını bekleyeceksiniz. saat 10'da yatacaksınız. sakalınız gür değil ve geç çıkıyorsa gece yatmadan tıraş olabilirsiniz, sabah sabah tıraş olmaktan kurtulursunuz. sonra kahvaltı, sonra içtima, sonra ara içtima, sonra içtima sonra sonra sonra... bıkacaksınız hergün aynı muhabbet ama yapacaksınız seve seve değil, sike sike.

sonra ne mi olacak, son 3-4 gün kala yemin töreni için provalara katılacak, isteneni verene kadar provalara devcam edecek, provalar arasında 15 er dakikalık molalar verecek, sular, limonatalar ve poaçalar havada uçuşacak nefes alacaksınız. yemin töreni gelecek aileniz tribünlerde sizi izleyecek, yemininizi edip, 2 gün sürecek evci iznine çıkacak, biraz olsun rahatlayacaksınız. sonra usta birliği.. muhtemelen kısa dönem olduğunuz için aynı kışlada devam edecek ya da garnizon içerisindeki başka bir kışlaya gideceksiniz. bu bilgileri zaten yüksek olasılıkla askere gitmeden önce netten öğrenmiş olacaksınız.

gelelim askerlik görevinizin neredeyse tamamını yapacağınız usta birliğine.

potansiyel bir çavuş adayı olarak, önceden belirli olan ya da acemilik sonrası belirlenen, komutanlık ve takımlarda görevler alacaksınız. işte asıl olan ve askerliğinizin nasıl geçeceğine ait ipuçlarını buralarda edineceksiniz. lojistik destek komutanlığı içerisindeki emniyet muhafız bölük komutanlığı, hizmet bölük komutanlığı, komutanlık karargahı karargah takımı, muhabere takımı, karargah ve karargah bölük komutanlığı, gösteri tatbikat bölük komutanlığı ve bunun yanında hizmet takımı, kk lisan okulu, maliye okulu vb. daha elit yerlerde de görevler alabileceksiniz. bu bölük ve takımlarla ilgili bilgiler verelim biraz...

emniyet muhafız bölük komutanlığı: korku filmi kısa ve net. ne mi var burda ne yok ki, genel yapısı itibariyle sürgün yeridir. jiletçisi, dövmelisi, psikopatı, rahatsızı, hükümlüsü vs. bu tarz uzun dönemlerin yüzde 90'ı buradadır. burada çok istesem de yazamayacağım çok şeylere tanık olacak adeta o insanlardan iğreneceksiniz. belgesellere dahi konu edilebilecek 'düzeyde' bir ortamda bulunacaksınız, siz askerliği değil, askerliğin sizi bitirdiğine şahit olacaksınız. tek katlı, 17 koğuşlu olabildiğince dar bir koridora sahip, ortalama 10 ar yataklı, yataklar arasının 30 ila 50 cm olduğu koğuşlarda yatacaksınız. tüm kışlanın ''güvenliği'' ve nöbeti bu bölük tarafından karşılanır. tüm kışla uyurken burası hep ayaktadır. nöbete gelip gidenler, yaşanan kavgalar vs. den dolayı hep bir atraksiyon hakimdir. aklınız var ve nispeten de boyunuz uzun, hafif de yapılıysanız nizamiyede görev alır ve bu ortamdan olabildiğince uzak olursunuz. kolaylıklar gelsin, allah sabır versin.

hizmet bölük komutanlığı: burası muhafız bölüğünden nispeten daha yaşanılabilir bir ortam olsa da hükümlü ve kırık sayısı bakımından hiç de azımsanmayacak kadar kişi barındırır. mutfakda, banyoda, çamaşırhanede, inşaat işlerinde görevler alırlar. bir kaç tane de nöbet yerleri vardır.

karargah ve karargah bölük komutanlığı: aynı hizmet bölüğünde olduğu gibi sıkıntılı insanlar oldukça fazla, duyumlarımıza göre tecavüzcüsü, katili, kapkaçcısı vs. oldukça fazladır. ama dediğim gibi ne hizmet ne de karargah bölüğü olsun, bir emniyet muhafız bölüğü değildir. emniyet muhafız bölüğü kendi içerisinde bir tez konusudur. allah düşürmesin. 4-5 tane nöbet yeri vardır. depo, garaj, saymanlık vs.

karargah takımı: iyidir hoşdur. 25-30 civarı nüfusa sahip, memur tarzı sabah 8, akşam 5 görev yapacağınız, asker sayısına göre karargah binasının önünde ve paşanın evinin önünde günde 2 saatten 4 saate kadar nöbet tutacağınız yerdir. karargaha bağlı; rdm, istihkam, sera, matbaa, merkez şube vs. gibi yerlerde görev alırlar. iyidir yani, iyi.

muhabere takımı: yaklaşık 20 kişiden oluşur tabi ki bu rakamlar celpden celbe göre değişir. c.tesi ve pazar çalışmazlar, nöbet tutmazlar. sadece karargah içerisinde ve dışarısındaki telefon işleyişini kontrol ederler, kabaca görevleri budur. iyidir.

hizmet takımı : bu arkadaşlar çoğunlukla ellerinde süpürgeyle, tabir-i caizse çaprazda nöbet tutarlar, geneli itibariyle temizlik işlerine bakarlar.

gösteri tatbikat bölüğü: spor yaparlar, gezip tozarlar. futbol, basketbol, voleybol gibi aktivitelerde bulunurlar, nispeten rahat bir ortamdır. ama zaman zaman yorulurlar.

maliye okulu ve lisan okulu: çok bilgim olmasa da bi kaç arkadaşımıza sorduğum ve gördüğüm kadarıyla iyi bir ortama sahip, ''nispeten'' iyi tabi. kısa dönemlerin bazıları başka kışlalardan buraya gelirler, kışla içerisinden de burada görev alan az da olsa asker mevcuttur.

evet sevgili arkadaşlar, aklıma gelen gelmeyen belki bir çok şey daha var ama bu kadarınında kafi olduğunu düşünüyorum. geri kalanını bunları da göz önüne alarak yaşayarak görmeniz sizler için daha iyi olacaktır. şimdiden hayırlı teskereler...

edit: imla