• görseller

    • ikinci selim
  1. sarı selim olarak da bilinen 11. osmanlı padişahı. 28 mayıs 1524 tarihinde doğup 15 aralık 1574 de vefat edip ayasofyadaki türbesine gömülmüştür. babası kanuni sultan süleyman annesi hürrem sultandır. hükümdarlığı döneminde lala mustafa paşa komutasındaki ordu kıbrıs adasını bir buçuk yılda ele geçirdi, ayrıca tunus şehri alınıp tunus topraklarıda imparatorluk sınırlarına dahil edildi. cenevizlere ait sakız adası da piyale paşa komutasında gönderilen donanma tarafından fethedilmiştir. endonezya üzerine sefer düzenlemiştir. ayrıca inebahtı deniz savaşında yaşanan bozgun da onun dönemindedir. kendisi istanbul şehrinde ölen ilk padişah olarak da tarihe adını yazdırmıştır. dedesi ve babasına göre pek ahım şahım bir bir padişah olarak görünmese de babasından aldığı imparatorluk topraklarını genişletti. döneminde ayasofya tamir edildi ve selimiye camii mimar sinan tarafından yapıldı.
  2. ayyaş denecek derecede serkeş bir adamdı. haremde cilvenaz hatuncukları kovalarken ayağı kaydı yere düştü ve travma geçirdi. bir kaç gün sonra da öldü. çükünün ölüme sürüklediği liderlerden sadece biri...
  3. sarı selim ya da ayyaş selim olarak da bilinir. annesi; rus kızı roksalan, (bizim tanıdığımız adıyla hürrem sultan) karısı; yahudi raşeldir. içkiye ve afyona düşkünlüğüyle bilinen selim'e, afyon tutkusunu annesi hürrem kazandırmıştır. oğlu on bir yaşında tahta geçtiği için sarayın en şanslı kadınlarından biri sayılan hürrem sultan; oğlunu kontrol altından tutabilmek için ufak yaşta, afyona ve kadına alıştırmıştır.
  4. tip olarak nuri alço ya benzediği düşünülmektedir. hamam sefası sırasında cariyeleri yakalamak için kovalarken ayağı kaymış ve yere düşerken aldığı sert darbeden dolayı göğüs boşluğunda meydana gelen kanamadan öldüğü bilinmektedir.
  5. hatay da adına yapılmış bir cami ve caminin avlusunda 1000 civarı yaşında bir zeytin ağacı vardı diye hatırlıyorum ya da öyle bir şey.