1. insanın aklına ovada tozu dumana katarak ilerleyen panzerleri, omaha sahiline çıkarken tertemiz alnından vurulup şehit düşen conileri(!), reichtag'a kızıl bayrağın asıldığı fotoğrafı, zırhlı bismarck'ın batırılışını, kamikazelerin uçaksavar ateşleri arasından gemilere daldığı sahneleri, toplama kamplarında bir deri bir kemik kalmış yahudileri, hiroşima üstündeki dev mantarı, 60.000 insanın öldüğü dresden şehrinin enkazını, eyfel kulesinin altından geçen alman süvarilerini ve daha pekçok şeyi hatırlatan büyük savaş.
 2. bu savaşın öncesinde yeni kurulmuş türkiye devletinin fırsattan istifada yaptığı bazı işler de vardı..

  bunların başında boğazlar sorunu vardı..sıcak denizlere inen boğazların tam kontrolü türkiye'ye verilmişti..ne de olsa başta herkes, türkiyenin savaşa tarafsız kalacağını biliyordu..(bkz: montrö anlaşması)

  bir ikinci ise hatay sorunu idi..fransa savaş hazırlıklarını hızlandırmıştı ve artık süriye & çevresi ile ilgilenmiyordu..ve hasta yatağından kalkıp hatay çevresindeki ordunun başına gidip teftişde bulunan mustafa kemal atatürk'ten korkmuşlardı..ne de olsa geleceği görüş yeteneği büyük olan önderimiz hem bu hamlesi ile hatay'ı da savaşmadan ülke topraklarına katmıştı (nitekim savaşı da biliyordu yıllar öncesinden)

  bir üçüncüsü ile; milletler cemiyetine davet edilmemizdir..daha savaş başlamadan türkiyenin elde etmiş olduğu bu tarz imtiyazlar, hiç yoktan türkiye için parlak günleri teşkil ediyordu..
 3. pearl harbor baskınının hemen ardından nazi almanyası abd'ye savaş açar. alman radyoları büyük bir gaz ve propaganda eşliğinde bu haberi yayınlarlar. bunları dinleyen küçük bir çoçuk babasına sorar
  -"baba amerika nerede?"
  babası çoçuğuna masanın üstünde duran küre şeklindeki dünya atlasından dev amerika'yı gösterir. ufaklık gerçekten zehir gibi bir çoçuktur ve ingiltere ve müttefikleriyle de savaşta olduklarını bilmektedir.
  -"peki baba kanada nerde?"
  atlasta karşısına yine dev gibi kanada çıkar
  -peki avustralya?
  başlı başına bir kıta olan yer düşman hanesine eklenmiştir.
  -"ingiltere, peki ingiltere nerede?"
  afrika'nın büyük bir kısmını ve asyanın güneyini sömürge olarak ellerinde bulunduran, güneş batmayan imparatorluğun büyüklüğü korkutucudur.
  -"babacığım birde bana sovyet rusya'yı gösterebilir misin?"
  işte dünyanın en büyük ülkesi neredeyse tüm asyayı kaplayan cüssesiyle kırmızı bir renk içinde karşılarındadır. ölümcül soru gelir
  -"peki almanya neresi?"
  babası avrupanın ortasında küçük bir yeri kaplayan ülkelerini gösterir, çoçuk çok şaşırmıştır. lafı patlatır.
  -"baba, baba az önce gördüklerimizi hitler de gördü mü?"

  bu fıkra mdb tarafından gavurcadan türkçemize çevrilmiştir. ağustos 2005

  (bkz: sözlükte fıkra anlatacak kadar düşmek)*
 4. ülkemizin direk dahil olmadığından, birçokları için sanki ölesine bir savaşmış gibi gelen ama halbuki günümüz dünyasının sosyoekonomik ve de politik yapısını anlamak için iyi incelenmesi gereken, tarihin en kanlı ve iğrenç savaşı.
 5. dönüm noktası pearl harbor ve normandiya çıkarması olan savaş. 50 milyon insanın hayatına malolmuştur. bu savaş sonrası süper güçler yer degiştirmiştir. ingiltere, yerini amerika birleşik devletlerine birakmış, avrupa üzerinde sovyet-nato çekişmesi ortaya çıkmıştır.
 6. normandiya çıkarmasının bir dönüm noktası olmadığı, 1944'ün ikinci yarısından sonra berlin'e ilk kim varacak yarışına dönen savaş. wehrmacht'ı bitirenler kesinlikle amerikalılar ve ingilizler değildir. alman kara gücünü ve akabinde almanya'yı bitiren sovyetlerdir.

  dönüm noktası arayanlara;
  (bkz: dunkerque)
  (bkz: battle of britain)
  (bkz: stalingrad savunması)
  (bkz: leningrad kuşatması)(bkz: leningrad)
  (bkz: kursk savaşı)(bkz: kursk)

  pasifik için;
  (bkz: midway savaşı)
  (bkz: pearl harbor baskını)
  (bkz: okinawa çıkarması)
  (bkz: guadacanal savaşı)
 7. tüm dünyanın önünde eğilmesi gereken stalingrad savunmasına sahne olmuş savaştır
  faşizme karşı verilmiş belki de en büyük mücadeleye sahne olmuş bir savaştır
  berlin'e ilk bayrağı sovyetler dikmiş ama ikinci dünya savaşı'nın mirası -çok ironik- neo-nazi politikalarıyla ortalığı kasıp kavuran abd'ye kalmıştır
  hep normandiya çıkarması anılır, kahraman ruslardan, kazaklardan, kievlilerden bahsedilmez pek
 8. türkiye'nin süper ultra diplomatik becerisiyle tarafsız kaldığı savaştır. (bkz: ismet inönü)
  savaşı kaybeden axis ülkeleri (bkz: almanya) (bkz: italya) (bkz: japonya) savaş suçluları olduğu için orduları kontrol altına alınmış ve küçültülmüştür. bunun sonucunda iktisada abanan axis devletlerinin herbiri dünyanın ekonomi devleri olup voliyi vurmuşlardır.