merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ikinci bir şans

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ikinci bir şansı istemenin en temel koşulu insan olana hiç değilse insan olmaya çalışana verilmesidir. öylesine zor geliyır ki insan olmak... yolda düşüp bayılana gözünün kenarıyla seyirci kalana, genizinden büyük bir gürültüyle çıkardığını yola büyük bir haz ile tükürene, bile bile -üzüleceğini,kırılacağını- zarar verene, sorgusuz sualsiz yargılayana, sebepsiz yere yarı yolda bırakan, hiçbir şeyini paylaşmayana "insan" gözüyle bakmakta zorlanıyorsam eğer hiç kusuruma bakmayn. ve öylesine dolu ki etrafım böylesi tiplerle. benim kendi çevrem olmasalar da oturduğum evin sokağına girerken daha küfretmeye başlıyorum içimden, dışından manasızca sağa sola küfreden adamlara, kadınlara. normlarımız öylesine şaşmış ki her şeyi normal görmeye başlamışız. bütün bunlara genel bir kulp takıp kendimizi rahatlatıp duruyoruz şu hayatta. icraatin içinden değil olsa olsa kenarından takipçisiyiz. bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla anormali normal saymaya başlıyoruz. sesini azıcık yükseltene ya binbir bahane uydurarak aman abi boşver diyoruz yada kuru bir "haklısın" diyoruz.
    neyse...
    konu bu değildi... insan diyordum.

insan olmak büyük meziyet oldu, insan kalmak daha da büyük zahmet. ve şu yaşamaya çalıştığımız hayat öylesine zor oldu ki. nerelerden geçip kaçbin engeli derdi aşıp kendimizden bir karakter oluşturup oturtuyoruz üstümüze. hepsi kendimize uygun bir ahali oluşturup daha mutlu yaşayabilmek için. normlarımıza uymayanlara da kızıyoruz. çoğumuz yakıp yıkaraj. geride külden başka bir şey bırakmayarak. çok mu zor yapıcı olmak?

yok yok... yineliyorum ki herkes ikinci bir şansı hakketmiyor. en önce dikkat etmeli karşımızdaki insan olabilmiş mi? insan olmaya üşenene ilki bile çok.

ve de inanmak istediğimi ve de zorlandığım hala şu şekilde yaşadığımı da belirtmek istiyorum.
    "hepimiz insanız. ve hatalar insana mahsus, ve yapıyoruz da her gün belki de. ama dediğim gibi insanız ve ders alıyoruz hatalarımızdan. alıyoruz dimi? hala insanlar var değil mi?

not: "hala ve inatla ikinci bir şans vermek istediğim o kadar çok kişi var ki"
  2. ilk hakkını kullanmayı beceremeyen kişiye büyük umutlar ve kuşkularla tekrar verdiğiniz şanstır.

ama ne yazık ki sonu hüsranla biter..

zira o insan ya yine kullanmasını becerememiştir ya da içinizdeki intikam duyguları sizi ele geçirmiştir ve ikinci şansı siz ona zehir etmişsinizdir!
  3. ekşiyen şey tatlanmaz. istisnalar vardır mutlaka ama ikinci kere denenince sadece başarısızlık zamanı ilkine oranla uzar ama başarısızlık ortadan kalkmaz.
  4. bir iş eğer şansa kalmışsa zaten en başından sorunlu demektir, ikinci bir şans iki kat sorun demektir, ne yazık ki 3 ve 4'ü de olmaktadır ki hayatın koptuğu noktadır, hangi sebebp ve konu olursa olsun.
  5. durumdan duruma değişen şans şeklidir.bazen verilir bazen verilmesi akıl bile geçmez.genelde 2. şansı da hak etmez insanlar ve 3. şansı isterler.kapitülasyonlar gibidir.verdikçe devamını isterler...
  6. ikinci bir şans daha tanımıyorum
    aynı hatayı ikilemem ben
    seni bir daha görmek istemiyorum.bir kere üzen yine üzer arkadaş.insanı değiştirmek kadar zor bişey daha yoktur ,kendi kendine de akıllanmasını beklemeyin.
  1. 1