1. kürtlerin bunu düşmanca algıladığı olay. sen kızarsın çünki gerçekten saygısızlık yanımdakiler değil kürtçe almanca da konuşsalar kızarım ne biliyim ne söylüosun
  2. üçüncü kişi hakkında konuştukları apaçıktır. ya da onun anlamasını istemediği bir şeyler söylemeye çalıştıkları kesin.

saygısızlık olduğu belli, yapılabilecek en büyük hakaretlerden belki de.
  3. pek önemli değildir ama yüksek sesle konuşmamaları rahatsız eder genelde.
    kürtçe, normal bir tonlamayla konuşulmuyor sanırım.
  4. hee babam hee, kesinlikle üçüncü kişi hakkında konuşuyorlardır. evet, saygısızcadır, ama hepimiz çok saygılı insanlarız ya, bütün toplumsal kuralları benimseyip,çok terbiyeli olduğumuzdan, bu bizim gözümüze batıyor. yıllardır kürtçe konuşuyor diye dövülen,tutuklanan hatta öldürülen insanların böyle davranması bana pek tuhaf gelmiyor açıkçası. ıyilikçe arkadaş bende ne konuştuğunuzu öğrenmek istiyorum çünkü yoksa hemen teröreöööörere bağlıyacam diyerek,durumu tatlıya bağlıyabilirsiniz.
  5. var öyle bir şey. ilk etapta insana biraz sevimsiz gelse de bazıları türkçe anlatımı zayıf ya da kelime olarak türkçe karşılıklarını bilemediklerinden konuşuyorlar. tabii ki insan kendini daha rahat ifade etmek ister. bir de dedikodu yapanlar vardır bunlar daha yaygındır. ama benim için sorun teşkil etmeyen durum. tam tamına anlayasam da konunun ne olduğunu ve neler döndüğünü anlayabilecek seviyede kürtçe sökmüşlüğüm de var.
  6. üçüncü kişinin ne kadar dingil, dandik, cahil bir adam olduğunu konuşuyorlardır ki 3. üzülmesin diye kürtçe dile getiriyorlardır. 'yanımda' çalışan ne ulan egosunu siktiğimin yarrağı, dalyarrak. 'beraber' çalıştığımız desene.

adettendir edit: napoli göçmeniyim, io sono di napoli.
  7. üçüncü kişinin yanında konuşulması değil de, başlı başına kürtçe konuşulması rahatsız eder insanları
  8. her şeyi anlamak zorunda olduğunu düşünen über inasanlar için çok ayıp bi şey.

ama tabi bazı şeyleri bilmek zorunda değilsiniz,her bokumu merak etmeyin.
    kendinizi de dünyanın merkezine koymayın herkes sizinle ilgili konuşacak diye bir kaide yok. hayır bi de utanmadan eklemiş:"sonuçta ben neden bahsettiğinizi anlamıyorum. belki benim talimatlarımı ya da beni sorgulayıp ileri geri hakkımda konuşuyorsunuz." sanki allah mübarek talimatların sorgulanması bile yasak.

ben böyle tipler sinir olup tribe girsinler diye hiç gerek yokken arkadaşlarıma kürtçe fıkra anlatıyorum ya da akşam ne pişireceğimi.
    sinirlen dur aptal fransız konuşsa ama dibin düşer.
    neyse işte her şeyi bilmek zorunda değilsiniz bazen insanlar özel şeyler konuşma gereği duyuyor duymasa bile canı kendi dilini konuşmak istiyor.

yasak mı?