1. bazı insanlar için güzel bir şey olsa da genel olarak kötü birşeydir. insanlar nedense size hep kullanmadığınız isminizle hitap ederler.
  2. anne ve babanın, ortak imalatına iki isim birden vermesidir. anne ısrar eder bir isim için, baba da kendince ısracıdır kendi tercihi olan ismi koymakta. sonuç olarak : genelde aile büyüklerinden birisinin ismi verilir, arapça kökenli olan göbek adları daha bir makbûldür.

    ayrıca kişiye, arkadaşları veya akranı akrabaları nüfus cüzdanında bulunmayan bir isimle de hitap edebilir. lakabını kabullenmiş veya çevresine kabul ettirebilmiş birey, insanların kendisine hitap şeklini kendi iradesiyle belirlemiş olur böylece. bu gibi bir durumda da gerçek isminin dışınd gayri resmi ikinci bir isme sahip olur kişi.
  3. bir çok aile tarafından hem anne tarafından hem baba tarafından aile büyüklerinin isimlerini koyma düşüncesi ile ortaya çıkan durum.
  4. lisede arkadaşlar 2.si ile çağırıken, hocaların (sınıf defteri dolayısıyla) 1.si ile çağırmasından ortaya çıkan karışıklık. yada ismim sorulduğunda söylememle insanların ikincisini soyadım sanması, ama hoş bişeydir iki isimli olmak...

    (bkz: hıdır idi yunus idi)
  5. beraberinde hangisini kullanıyosun ya da birleşik mi ayrı mı sorusunu getirien durum.bir kızsanız ve ikinci adınız can daha zor.hoca ikinci adı okuduğu ve siz anlamadığınız için kaçan yoklamalar yeni tanıştığınız kişilere isminizi söylerken arkasından gelen oha falan oldum gibi klişeler...say say bitmez.bitse de farketmez.
  6. birinci ismin x ikincisi y dersek, arkadaş arasında, ay iyi ki adın x y , y x olsa ne kadar garip olurdu. bak şimdi sana x dedikleri zaman olmuyor, y dedikleri zaman da olmuyor, seni x y olarak benimsemişiz gibi geyiklere sebep veren durum.