1. dönem ortasına doğru muhabbeti geçmeye başladığına göre, konuyu açan arıların eko 201 dersinde bu konuyu işlediklerini anlayabiliyoruz. tıpkı ağaçların yosun tutan taraflarına göre rüzgar ve yön tahmini yapmak gibi oldu.
 2. birinin olmadığı yerde, diğerinin devreye girmesinin istenmesi durumunda otomatikman güncellenen mal.

  ama, ''tuz'' ise asla ikame edilemeyen yani nötr maldır. tek alternatifi kullanmamaktır.
 3. birbiri yerine geçebilen mallara verilen isimdir
  örneğin olduda dondurmanın fiyatı çok arttı
  onun yerine insanlar daha ucuz olan çikolataya ve buna benzer bir takım ürünlere olan talebini arttırır
  veya tam terside geçerli, yani çikolatanın fiyatı artarsa insanlar bu kez dondurmaya yönelir
  bu örnekte çikolata ve dondurma birbirinin yerine geçebilen mallardır
  dolayısı ile bu mallara ikame mallar denir.
 4. tamamlayıcı maldan bir yönüyle farklıdır: tamamlayıcı mal, tamamlayıcısı olduğu bir diğer malın kullanımını mümkün kılan, o malın kullanılabilmesi için olmazsa olmaz sayılan maldır. ikame mal ise bir diğer malın kullanım ve fayda sağlama açısından birebir karşılığı olan, o malın yerine geçip onun sağlayacağı faydayı ikame edebilen maldır. örneklendirirsek:

  otomobil- benzin, çamaşır makinası- çamaşır deterjanı, bilgisayar kasası- bilgisayar monitörü, televizyon- anten, edi- büdü.. vb. mal ikilileri birbirlerinin "tamamlayıcı" sı olan malları verir bize. birinin olmaması, ya da kıt olması diğerinin kullanılabilirliğini kısıtlar.

  tereyağı- margarin, masaüstü bilgisayar- laptop, beyaz ekmek- kepekli ekmek, a marka ütü- b marka ütü, özel otomobil- toplu taşıma, evlilik- huzur vb. mallar da birbirleri yerine ikame edilebildikleri ve faydalarından da bu ikame sebebiyle fazla bir şey yitirmedikleri için ikame mallardır.

  mallar arası ikame edilebilirlik düzeyi de iki mal arası marjinal ikame oranı vasıtasıyla ve her iki malın ayrı ayrı çapraz fiyat esneklikleri* aracılığıyla belirlenir. misal bir malın çapraz fiyat esnekliği yüksekse, o malın fiyatında meydana gelen değişme o mala olan talebi ikame olan lehine değiştirecektir; laptop fiyatları düşünce, masaüstü bilgisayara oranla görece ucuzlayan laptopun ikame edilebilirliği artacak, talep laptop lehine ve masaüstü bilgisayar aleyhine değişecek, yeniden şekilenecektir. bu sebeple ikame mallar arasındaki ilişki negatif ilişkidir diyebiliriz (tamamlayıcı mallar arasındaki ilişki ise pozitiftir: benzin fiyatları arttıkça otomobile olan talep de düşer.)