1. 1 ay normal çalışma ve rahat olarak sınava girildiğinde 9 üzerinden çok rahat 6,5 çekilebildiği zamazingo. ayrıca skala neden 9 a kadar anlayabilen varsa gelsin beri.
 2. ingiltere ve avustralyada eğitim görmek isteyenlerin almaları gereken sınavdır. toefl ile eşdegerdir fakat amerikan üniversitelerinde kabul görmez.
  1 aylık ciddi bir hazırlık ile 9 üzerinden 6.5 almak çok zor değildir. sonuç hesaplanırken reading, writing, listening ve speaking bölümlerinin ortalamaları alınıp sınav notunuz verilir. ayrıca şans faktörünün de sonuçta oldukça etkili olduğunu söylemek lazım. bana speaking bölümünde verdikleri konu yaşadığım şehir ve ulaşım araçlarıydı. benden sonra giren arkadaşım ise ingiliz göçmen yasası hakkında konuşmak zorunda kaldı. kız mosmor çıktı dışarıya, yani bu iş biraz da piyango. ayrıca listening bölümünde anlatılanı tekrar dinleme şansınız olmadığı için full dikkat gerektirir, başı kaçarsa soğuk terler dökmek olasıdır, toparlaması zor olacaktır.

  (bkz: http://www.ielts.org)
 3. 0 ile 10 arasında 9 tane aralık olduğu için 9 üzerinden değerlendirilen zamazingo...
  sitesinde scoring bölümüne bakılınca puanların band score ismiyle nitelendirilmesinden de bu tespitin yapılabileceği ingiltere merkezli sınavdır

  kısaca birkaç not iletmek gerekirse,

  - fiyatı 110 pound yani 198 dolardır,
  - sınav tarihleri ortalama ayda bir olacak şekilde belirleniyor,
  - sınav tarihinden 6 hafta önce başvurmak gerekir aksi durumda kontenjan var ise 30 pound daha verilerek kayıt yapılabilir,
  - sadece british council üzerinden kayıt yapılıyor,
  - sınavlar sadece istanbul, izmir ve ankara'da yapılıyor,
  - kredi kartı ile ödeme yapılmıyor sadece havale veya şubeden yatırılabiliyor,
  - listening, reading, writing ve speaking bölümü vardır
  - academic ve general training olarak 2 farklı türü vardır, academic versiyonunda sadece reading ve writing değişmektedir.diğer 2 bölüm general training ile aynıdır.
  - toefl'a girdim ancak bu sınava girmedim ama içerik olarak toefl'a kıyasla daha insani bir sınava benziyor(sınava girersem fikirlerimi iletirim)
  - sınav sonuçlarının sınav tarihinden 13 gün sonra açıklandığı ve kargoya verildiği belirtiliyor, toefl'a nazaran daha çabuk sonuca ulaşılabiliyor
  - 6,5 genel anlamda kabul gören bir nottur ancak 7 isteyen üniversiteler de vardır
 4. istanbul'daki sınavın son başvuru tarihi geçtiği için almanya'da girmeyi planladığım sınav. başvuru için sınavdan 6 hafta önce başvurma kuralı çok katıdır. yedekten kolay kolay girmezsiniz. acil girmeniz gerekiyorsa almanyada girmek en mantıklısıdır.

  toefl'dan daha kolaydır ve aksanın çok daha iyi anlaşılırdır. özeliikle speaking kısmı toefl'dan kat kat kolaydır.
 5. konuşma modülünde "ülkende çıkan iyi bir yasayı anlatırmısın?" şeklinde bir soru gelmesiyle apıştığım sınav.

  bizim ülkemizde güzel bir yasa yok ki demek istedim. sonrasında, sigaranın kapalı yerlerde içilmesi kısıtlamasından konuya girdiğim sınav olmuştur.
 6. reading çok basit, writing ortalama, speaking toefl'ınkinin yanında hiçbir şey değil. bir tek listening'te irlandalı avustralyalı ne kadar commonwealth vatandaşı varsa getirip bir şey anlattırıyorlar, hiçbir şey anlaşılmıyor. orası zor.
 7. 4 temmuz 2009 tarihinde girdiğim sonucunu beklediğim zamazingo
  en kolay kısmı speaking kısmı olup listening te sorduğu çoktan seçmeli sorularla sinirlerimi zıplatan sınav
 8. yaptığım araştırmalara göre toefl a tercih edilebilecek bir sınavdır. bu nedenle toefl veya ielts alması gereken biri olarak tercihimi ielts den yana kullanmaya karar vermiş bulunmaktayım.

  anlatılanlara göre ielts daha insancıl ve daha neidüğü (böyle mi yazılır ki (ki ayrı mı olmalıydı burada (bu arada mı buarada mı)) bu) daha belirli olan bir sınavmış. kısmetse bu yaz tanışacağım kendisiyle. o zaman buraya da bir edit geçerim canlar.

  sanırım bir ara da türkçe çalışmam lazım asdflkhj.