1. bu salak amerikan dizisi mantığı ile düşünenler için;

en iyi arkadaşımı, hayatımın yarıdan fazlası zamandır tanıyorum. şu anda benden binlerce kilometre uzakta oturuyor. birbirimize pek benzemiyoruz. şu anda olsa, benle arkadaş olmaz. gittikçe huysuz oldu. her görüşmemizde nelere dayanamadığı söyler, yaptıklarım için beni sıkça uyarır. zaman zaman sivri dili ile insanı rahatsız eder. ara ara yalnız kalmak için insanı bırakır, kaybolur gider. diğer arkadaşlarının bir çoğuna küsmüştür. vesveseli ve takıntılıdır.

benim en iyi arkadaşımdır, çünkü altın gibi bir kalbi vardır. telefondaki sesimden bir derdim olduğunu anlayabilir. geçmişimle ve benle ilgili hemen herşeyi bilir. eğer bir derdim varsa, ona gittiğimde beni içirip, konuşturur. evde yoksa anahtarı bir yerlere bırakır, git kal der. o dandik evi, benim en huzurlu yerlerimden biridir.

geçen gün yaşla ilgili bir konuda verdiğim cevap içine oturmuş. beni biraz daha konuşturdu ve kendine bir çıkış buldu. bir hafta sonra yanına gittiğimde, onu biraz daha kıskandıracağım. sonra da tepkisine bakacak ve güleceğim.

ideal arkadaş ne be. arkadaş vardır zamanla bağınız artar, kardeş gibi olur işte.
  2. yüzüne vay koççcum aslanım reisi deyip arkandan malın osman lan bu diye konuşmayandır.

ortamı olduğu halde aç gibi bunu saklamayandır.

seni doğrudan eleştirme cesaretini samimiyet kavramına entegre etmiş olandır.

muabbeten ironiden anlayandır sudan sebeplerle gaza gelip sinirlenmeyecek kadar olgunlaşmış olandır.

ortamda özel sırlarını, sorunlarını ortaya saçmayandır bağıra çağıra bunu anlatmayandır.
  3. sanırım ben arif ve murat, cengiz'in ideal arkadaşlarıyız..
    güzel bi süpriz yaptık en azından...
    etiler'den bebek'te mekanlarda eğlendikten sonra ''canım balık ekmek çekti lan'' dedikten sonra
    sırf o öyle istedi diye, hemen eminönüne getirdik çocuğu...

sıcacık oturuyoduk işte, rüzgar yediysem onun için 'ideal bir arkadaşımdır' heralde...
    basit bi trafik cezası için emniyetteki arkadaşlarımızdan utana sıkıla yardım istedim mesela, utandım ama değer onlar için.

tanım: seveceksin oğlum işte, değer vereceksin, önemseyeceksin, satmayacaksın, rencide etmeyeceksin, para-pul lafı etmeyeceksin...
    bu!
  4. çok sallamasın yeter. utanmasa okuldaki bütün kızları siktim diyecek dürzü.

en önemlisi de birşey anlatırken ağzına değil de gözünün içine bakmalı. sinir oluyorum amına koyim konuşurken çocuk ağzıma bakıyor. hayır dalacak alt dudağa ondan tırsıyorum.
  5. ay ikimiz de bitter çikolata severiz dememesi çok büyük bir artıdır.

dinlemek bakışından ne olduğunu anlamak çok önemli ve gerekli. yoksa o arkadaşlıktan ziyade çıkar ilişkisi oluyo.